Germaniya Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer va Tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful Berlinda bo‘lib o‘tgan marosimda AQSh va Isroilning Eronga qarshi hujumlarini tanqid qilib, urushni "xalqaro huquqni buzish" va "siyosiy jihatdan halokatli xato" deb atadi. Marosim Germaniya Tashqi ishlar vazirligining urushdan keyin qayta tashkil etilganining 75 yilligiga bag‘ishlangan edi.
Vadeful tinglovchilarga AQShning fashistlar Germaniyasini mag‘lub etish, urushdan keyingi Germaniyani qayta qurish va Sovuq urush tugashida birlashishga yordam berishdagi ulkan rolini eslatdi, biroq Donald Trampning ikkinchi muddati davridagi beqaror tashqi siyosati fonida "yangi davr muammolari" haqida ogohlantirdi. U "bizning xavfsizligimiz oxirgi 75 yil ichida hech qachon bo‘lmagandek aniq xavf ostida" deb ta'kidladi, Rossiyaning agressiv harakatlari va AQSh bilan keskinlashayotgan munosabatlarni misol qilib keltirdi.
Shtaynmayer Vadefulga qaraganda tanqidiyroq ohangda gapirib, Yaqin Sharq va Fors ko‘rfazidagi vaziyatni "xalqaro huquqni buzish" deb baholadi. U "bu urush, mening fikrimcha, xalqaro huquqni buzishdir" dedi va boshqa diplomatik yo‘llar orqali Eronga qarshi yadroviy qurolga ega bo‘lish yo‘lini to‘sish mumkin bo‘lganini aytdi, chunki u 2015-yilda imzolangan va keyin Tramp tomonidan bekor qilingan Eron yadroviy kelishuvini (JCPOA) muhokama qilishda ishtirok etgan.
Marosim 1951-yil 15-martda G‘arbiy Germaniya poytaxti Bonnda Tashqi ishlar vazirligining qayta tashkil etilishining 75 yilligini nishonladi, bu urushdan keyingi davrda Germaniya siyosatining reabilitatsiyasi va mustaqilligining muhim bosqichi edi. Dastlab, kansler Konrad Adenauer o‘ziga tashqi ishlar vaziri vazifasini ham qo‘shib olgan, bu rolning ahamiyatini ko‘rsatadi.
Germaniya rahbarlarining bu bayonotlari Tramp ma'muriyati ostidagi AQSh siyosati va uning ittifoqchilar bilan munosabatlariga nisbatan o‘sib borayotgan norozilikni aks ettiradi, bu esa Yevropada xavfsizlik va diplomatik barqarorlik uchun yangi muammolarni keltirib chiqarmoqda.

Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер и министр иностранных дел Йоханн Вадефуль на церемонии в Берлине раскритиковали атаки США и Израиля на Иран, назвав войну "нарушением международного права" и "политически роковой ошибкой". Мероприятие было посвящено 75-летию послевоенного восстановления Министерства иностранных дел Германии, основанного в 1951 году.
Вадефуль напомнил аудитории о огромной роли США в разгроме нацистской Германии, послевоенном восстановлении и помощи в воссоединении по окончании холодной войны, но предупредил о "новых эпохальных вызовах" на фоне всё более непредсказуемой внешней политики администрации Дональда Трампа во втором сроке. Он заявил, что "наша собственная безопасность, возможно, находится в более конкретной опасности, чем когда-либо за последние 75 лет", ссылаясь на агрессивные действия России и эскалацию напряжённости с ключевым союзником — США.
Штайнмайер, чья церемониальная роль как беспартийного главы государства традиционно включает высказывание "жёстких истин", был более критичен, обсуждая ситуацию на Ближнем Востоке. Он утверждал, что "эта война, по моей оценке, является нарушением международного права", и подчеркнул, что дипломатические пути, такие как отменённое Трампом ядерное соглашение с Ираном (СВПД), могли бы быть более эффективными для сдерживания Ирана.
Церемония отмечала 75-летие воссоздания Министерства иностранных дел в бывшей столице Западной Германии Бонне, что символизировало важный шаг в реабилитации немецкой политики после Второй мировой войны. Изначально канцлер Конрад Аденауэр сам занимал пост министра иностранных дел, подчёркивая значимость этой роли в послевоенном восстановлении.
Выступления немецких лидеров отражают растущую озабоченность в Европе по поводу непредсказуемости внешней политики США при Трампе, что создаёт новые вызовы для безопасности и дипломатической стабильности на континенте, особенно в контексте войн в Украине и на Ближнем Востоке.