Hindiston Premer-ligasi (IPL) chempioni Royal Challengers Bengaluru (RCB) jamoasi, o‘tgan yili chempionlik nishonlanishi paytida halok bo‘lgan 11 muxlis xotirasiga M Chinnaswamy stadionida 11 ta bo‘sh o‘rindiqni saqlab qolishini e’lon qildi. RCB bosh direktori Rajesh Menon: "Bu bizning safarimizning doimiy qismi bo‘lib qoladigan muxlislarimizga hurmatdir", deb bayon qildi.
2026-yilgi IPL mavsumi shanba kuni boshlanadi, RCB Sunrisers Hyderabad jamoasini o‘z maydonida kutib oladi. Bengaluru jamoasi, jumladan yulduzli zarbachi Virat Kohli, o‘yin oldidan 11 raqami tushirilgan futbolkalarda isinadi va o‘yin davomida qora bog‘ichlar kiyadi. Bu harakat, o‘tgan yilning iyun oyida, RCB birinchi marta IPL chempionligini qo‘lga kiritganidan keyin stadion tashqarisida sodir bo‘lgan izdihomda 14 yoshdan 29 yoshgacha bo‘lgan 11 muxlisning hayotdan ko‘z yumganligi xotirasiga bag‘ishlangan.
Favqulodda vogeadan so‘ng, rasmiylar stadionni tuzilish va olomoni boshqarishdagi kamchiliklar tufayli xavfli deb topib, muhim o‘yinlarni boshqa joylarga ko‘chirdi. Biroq, bu oyning boshida Hindiston kriket nazorat kengashi (BCCI) stadionda, shu jumladan RCB uy o‘yinlarida ham o‘yinlar o‘tkazilishini ma’lum qildi. Menon olomoni boshqarish choralari, jumladan sun’iy intellekt asosidagi kameralar o‘rnatilishi bilan "sezilarli darajada kuchaytirilganini" ta’kidladi.
Izg‘irin, RCB Punjab Kings ustidan finalda g‘alaba qozonganidan keyin ertasi kuni, Kohli va uning jamoadoshlarini kutib olish uchun yuz minglab odamlar ko‘chalarga to‘plangan uyga qaytish marosimida sodir bo‘ldi. Voqeadan 50 dan ortiq odam jarohatlandi. Politsiya RCB ning yuqori martabali rahbari, tashkilotchilar DNA va Karnataka shtati kriket assotsiatsiyasi vakillarini so‘roq qildi, ammo hech kim hukm qilinmagan.

Чемпион Индийской премьер-лиги (IPL) Royal Challengers Bengaluru (RCB) объявил, что оставит 11 пустых мест на стадионе M Chinnaswamy в память о болельщиках, погибших в давке во время празднования титула в прошлом году. Генеральный директор RCB Раджеш Менон заявил: «Это дань уважения нашим фанатам, которые навсегда останутся частью нашего пути».
Сезон IPL 2026 года стартует в субботу, когда RCB примет Sunrisers Hyderabad на домашнем стадионе. Команда из Бангалора, включая звездного бэтсмена Вирата Кохли, будет разминаться в футболках с номером 11 и наденет черные повязки на матч. Эта акция посвящена памяти 11 болельщиков в возрасте от 14 до 29 лет, погибших в июне прошлого года в давке за пределами стадиона после первой победы RCB в IPL.
После трагедии власти признали стадион небезопасным из-за структурных недостатков и проблем с управлением толпой, перенеся важные матчи в другие места. Однако в начале этого месяца Совет по контролю за крикетом в Индии (BCCI) сообщил, что стадион будет принимать игры, включая домашние матчи RCB. Менон отметил, что меры по управлению толпой «значительно усилены», включая установку камер с искусственным интеллектом.
Давка произошла на следующий день после победы RCB в финале над Punjab Kings и возвращения команды на парад трофеев. Сотни тысяч людей собрались на улицах, чтобы приветствовать героя Кохли и его товарищей по команде. Более 50 человек получили травмы. Полиция допросила нескольких должностных лиц, включая старшего руководителя RCB, представителей организаторов мероприятия DNA и Ассоциации крикета штата Карнатака, но никто не был осужден.