Kongo Demokratik Respublikasining Virunga milliy bog‘ida ikkinchi marta tog‘ gorillalarining egizaklari tug‘ildi. Bu hodisa tabiatni muhofaza qilish mutaxassislari tomonidan "g‘ayrioddiy" deb baholanmoqda, chunki bu yo‘qolib ketish xavfi ostidagi primatlar uchun muhim voqea hisoblanadi.
Virunga massividagi park qo‘riqchilari tomonidan ikki oy oldin topilgan kichik egizaklardan so‘ng, yana bir noyob egizaklar tug‘ilishi aniqlandi. Bu safar, Baraka oilasida erkak va urg‘ochi chaqaloq gorillalar kuzatildi. Bu oila 19 ta tog‘ gorillasidan iborat bo‘lib, mintaqaning baland tog‘li yomg‘ir o‘rmonlarida yashaydi.
Park qo‘riqchilari yosh primatlarni qo‘shimcha monitoring ostiga oldilar, chunki chaqaloqlar katta voyaga yetish uchun jiddiy qiyinchiliklarga duch kelishlari mumkin. Tog‘ gorillalarida egizaklar tug‘ilishi juda kam uchraydi – bu tug‘ilishlarning 1% dan kamini tashkil qiladi va onaga qo‘shimcha talablarni qo‘yadi.
Virunga milliy bog‘ining rahbariyati, egizaklar tug‘ilishi urg‘ochi gorillalar ayniqsa yaxshi jismoniy holatda bo‘lganida sodir bo‘lishi ehtimoli yuqori ekanligini ta’kidlaydi. Gorillalarni kuzatish bo‘yicha rahbar Jak Katutu shunday dedi: "Uch oy ichida ikki marta egizaklar tug‘ilishi g‘ayrioddiy voqea bo‘lib, Sharqiy Kongodagi hozirgi beqarorlikka qaramay, davom etayotgan bag‘rikeng tabiatni muhofaza qilish harakatlari Virunga milliy bog‘idagi yo‘qolib ketish xavfi ostidagi tog‘ gorillalari populyatsiyasining o‘sishini qo‘llab-quvvatlayotganini ko‘rsatadi."
Mutaxassis veterinariya yordami bu kichik turning qayta tiklanishida muhim rol o‘ynadi. Ruanda, Uganda va Kongo Demokratik Respublikasida "Gorilla Doctors" kabi tashkilotlar odamlar harakati ta’sirida qolgan hayvonlarga yordam berib, o‘nlab o‘limlarning oldini oldi. Bir tadqiqotga ko‘ra, tog‘ gorillalari populyatsiyasining o‘sishining yarmi veterinarlarga bog‘liq.
1970-yillarda atigi 250 ga yaqin tog‘ gorillasi qolgan edi va ko‘pchilik ularning yo‘q bo‘lib ketishini kutgan. O‘nlab yillik qattiq tabiatni muhofaza qilish ishlari populyatsiya sonini 2018-yilda 1000 dan oshishiga yordam berdi va tabiatni muhofaza qilish organlari bu kichik turning holatini "juda xavfli"dan "xavfli" darajasiga tushirdi.
Virunga tog‘ tizmasining Kongo qismi yovvoyi tabiat qo‘riqchilari uchun dunyodagi eng xavfli joylardan biri bo‘lib qolmoqda. So‘nggi 20 yil ichida parkda 220 dan ortiq qo‘riqchi o‘ldirilgan, bu yerda M23 kabi qo‘zg‘olonchi guruhlar va boshqa militsiyalar, shuningdek, banditlar bejizlik bilan harakat qilmoqda.

В национальном парке Вирунга в Демократической Республике Конго родились вторые за короткий срок близнецы горных горилл, что экологи называют «экстраординарным» событием для находящихся под угрозой исчезновения приматов.
Всего через два месяца после того, как рейнджеры обнаружили крошечных близнецов горных горилл в массиве Вирунга на востоке ДРК, смотрители парка нашли еще одни редкие близнецы. На этот раз детеныша мужского и женского пола заметили в семье Барака, группе из 19 горных горилл, которые обитают в высокогорных тропических лесах региона.
Смотрители парка поместили молодых приматов под дополнительное наблюдение, чтобы помочь им пережить критические первые месяцы, поскольку детеныши сталкиваются со значительными трудностями на пути к взрослой жизни. Близнецы крайне редки у горных горилл, составляя менее 1% рождений, и создают дополнительные нагрузки на мать.
Руководство парка Вирунга считает, что рождение близнецов более вероятно, когда самки находятся в особенно хорошей физической форме. Жак Катуту, руководитель мониторинга горилл в Вирунге, заявил: «Два случая рождения близнецов за три месяца – это экстраординарное событие и еще один жизненно важный показатель того, что целеустремленные усилия по сохранению, которые продолжаются, несмотря на нынешнюю нестабильность в восточном Конго, поддерживают рост популяции находящихся под угрозой исчезновения горных горилл в национальном парке Вирунга».
Специализированная ветеринарная помощь сыграла ведущую роль в возрождении этого подвида. В Руанде, Уганде и ДРК такие организации, как «Врачи горилл», предотвратили десятки смертей, помогая животным, пострадавшим от деятельности человека, например, освобождая горилл, случайно попавших в ловушки браконьеров. Одно исследование приписывает половину роста популяции горных горилл работе ветеринаров.
В 1970-х годах оставалось едва 250 горных горилл, и многие считали, что животные обречены на вымирание. Десятилетия интенсивной природоохранной работы помогли численности популяции превысить 1000 в 2018 году, и природоохранные власти с тех пор понизили статус подвида с «находящегося на грани исчезновения» до «находящегося под угрозой исчезновения».
Конголезская часть горного хребта Вирунга остается одним из самых опасных мест в мире для рейнджеров дикой природы. За последние 20 лет в парке погибло более 220 рейнджеров, где повстанческие группы, такие как M23, и другие вооруженные формирования, а также бандиты, действуют безнаказанно.