FIFA tomonidan tashkil etilayotgan 2026-yilgi Jahon Kubogi chiptalari narxi rekord darajaga ko‘tarilib, bitta final o‘yini chiptasi qayta sotuvda 163 ming yevro (taxminan 190 ming dollar) bahosiga yetdi. Bu narx 2022-yilgi finalning eng arzon chiptasidan yetti baravar qimmatroq ekanligi ma’lum qilindi.
Yevropa futbol muxlislari tashkiloti (FSE) va Euroconsumers lobbi guruhi Yevropa Komissiyasiga FIFAga qarshi shikoyat bilan murojaat qildi. Ular FIFAning chipta narxlarini haddan tashqari oshirgani, “omonopol pozitsiyasini suiiste’mol qilgani” va “sotib olish shartlarini adolatsiz belgilaganini” da’vo qilmoqda. FSE bosh direktori: “Ular sodiq muxlislarni tanlovsiz qoldirmoqda – to‘lang yoki o‘yinni o‘tkazib yuboring”, – dedi.
FIFA prezidenti Janni Infantino yuqori narxlarni talabning kuchaygani bilan izohlab, AQShda “dinamik narxlar” tizimi qo‘llanilayotganini ta’kidladi. Biroq, FSE bu tizimda narxning qanchalik ko‘tarilishiga cheklov yo‘qligini, bu esa muxlislarni himoyasiz qoldirishini aytdi. FIFA o‘tgan yil oxirida har bir saralash jamoasi uchun 10% miqdorida 60 dollarlik arzon chiptalar joriy qilgan, ammo FSEning ma’lumotlariga ko‘ra, bu chiptalar juda kam miqdorda bo‘lgan va umumiy sotuv boshlanishidan oldin tugagan.
Shikoyatda, FIFAning dastlabki hujjatlarida o‘rtacha chipta narxi 1400 dollar atrofida ko‘rsatilgani, ammo amalda bu raqam ancha ortda qolgani ta’kidlanadi. Yevropa Komissiyasi shikoyatni qabul qilganini va standart tartibda ko‘rib chiqishini tasdiqladi. Jahon Kubogi Shimoliy Amerikada bo‘lib o‘tsa ham, FIFAning chipta siyosati Yevropa iste’molchilariga ta’sir ko‘rsatayotgani uchun Komissiya aralashishi mumkin. Ko‘rib chiqish uchun muddat belgilanmagan.
2026-yilgi Jahon Kubogi 48 ta jamoa ishtirokida 11-iyundan boshlanadi va jami 104 ta o‘yin o‘tkaziladi. FIFAning so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, chiptalar narxi yuqori bo‘lishiga qaramay, talab kuchli: so‘nggi sotuv bosqichida yarim milliarddan ortiq chipta so‘rovi qayd etilgan. Bu kengaytirilgan turnir uchun rekord darajadagi talabni ko‘rsatmoqda.

Цены на билеты чемпионата мира по футболу 2026 года, организуемого FIFA, достигли рекордного уровня: на вторичном рынке один билет на финал продается за 163 тысячи евро (около 190 тысяч долларов). По данным организации Football Supporters Europe (FSE), это более чем в семь раз дороже самого дешевого билета на финал ЧМ-2022.
Европейская организация болельщиков FSE совместно с лоббистской группой Euroconsumers подала жалобу в Европейскую комиссию, обвинив FIFA в «завышенных ценах на билеты», «несправедливых условиях покупки» и «злоупотреблении монопольным положением». Исполнительный директор FSE заявил: «Они оставляют преданных болельщиков без выбора — плати или пропускай».
Президент FIFA Джанни Инфантино защитил высокие цены, сославшись на высокий спрос, и отметил, что в США используется система «динамического ценообразования». Однако FSE утверждает, что в этой системе отсутствуют защитные механизмы, и цены могут расти бесконтрольно. В конце прошлого года FIFA ввела билеты по 60 долларов, составляющие 10% квоты каждой квалифицировавшейся команды, но, по данным FSE, их было настолько мало, что они закончились еще до начала публичных продаж.
В жалобе указывается, что в первоначальных документах FIFA прогнозировала среднюю цену билета около 1400 долларов, но на практике эта цифра оказалась значительно превышена. Европейская комиссия подтвердила получение жалобы и будет рассматривать ее в стандартном порядке. Хотя ЧМ пройдет в Северной Америке, Комиссия может вмешаться, поскольку практика FIFA затрагивает европейских потребителей. Сроки рассмотрения не установлены.
Чемпионат мира 2026 года стартует 11 июня с участием 48 команд и будет включать 104 матча. Несмотря на высокие цены, спрос остается сильным: по данным FIFA, на последнем этапе продаж поступило более полумиллиарда заявок на билеты для расширенного турнира, что свидетельствует о сохраняющемся ажиотаже, но также подчеркивает проблему доступности для обычных болельщиков.