Birlashgan Millatlar Tashkilotining maxsus hisobotchilari Tlaleng Mofokeng va Ben Saul seshanba kuni chiqargan bayonotida Isroilni G‘azodan hibsga olingan palestinalik shifokor Doktor Hussam Abu Safiyani darhol ozod qilishga chaqirdi. Mutaxassislar, shifokor hibsda bo‘lgan vaqtda “og‘ir qiynoqlar” va boshqa suiiste’molliklarga duchor bo‘lgani, shuningdek, uning sog‘lig‘i holati “juda og‘ir” ekanligi haqida ma’lumotlar olganliklarini ta’kidladilar.
Abu Safiya 2024-yil dekabr oyida Isroilning G‘azo bo‘ylab boshlagan urushi paytida Isroil qo‘shinlari tomonidan hibsga olingan. U shimoliy G‘azodagi so‘nggi faoliyat yuritayotgan sog‘liqni saqlash muassasasi bo‘lgan Kamal Advan kasalxonasini tark etishdan bosh tortganidan keyin qamoqqa olingan. Ko‘plab boshqa G‘azo mahbuslari singari, Isroil uni hech qanday ayblov yoki sudsiz ushlab turmoqda, bu esa keng qamrovli noroziliklarga sabab bo‘lmoqda.
BMT mutaxassislari bayonotida Abu Safiyaning “o‘zboshimchalik bilan erkinlikdan mahrum qilinishi, inson huquqlarining, jumladan, har bir insonning qiynoqlardan ozod bo‘lish huquqining buzilishi va uning sog‘liq huquqining yo‘q qilinayotgani” haqida ogohlantirdi. Ular xalqaro hamjamiyatni, xususan, “Isroilga ta’sir ko‘rsatadigan” davlatlarni, “oldini olish, yordam va adolatni ta’minlash” uchun choralar ko‘rishga chaqirdi.
Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) ma’lumotlariga ko‘ra, Isroilning G‘azoga qarshi urushi natijasida mintaqadagi sog‘liqni saqlash tizimi vayron bo‘ldi, 2023-yil oktabrdan beri ushbu sohaga 930 dan ortiq hujumlar qayd etilgan. JSSTning so‘nggi oylardagi hisobotlariga ko‘ra, mintaqadagi barcha 36 kasalxona Isroil hujumlari natijasida shikastlangan, faqat yarmi qisman ishlay olmoqda. “Medical Aid for Palestinians” guruhi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil oktabrdan 2025-yil oktabrigacha kamida 1,722 tibbiy xodim o‘ldirilgan, bu har kuni o‘rtacha ikki kishidan ko‘proqni tashkil qiladi.
“Amnesty International” tashkiloti Abu Safiyaning hibsga olinishi va ushlab turilishi “Isroilning palestinalik sog‘liqni saqlash xodimlarini tizimli nishonga olishi va G‘azodagi sog‘liqni saqlash tizimini palestinliklarning jismoniy yo‘q qilinishini keltirib chiqaradigan hayot sharoitlarini yaratish maqsadida vayron qilishining aksidir”, deb ta’kidladi. BMT mutaxassislari Isroilni “Doktor Abu Safiya va barcha sog‘liqni saqlash xodimlarini ozod qilish va ularga tegishli tibbiy yordam ko‘rsatish imkoniyatini ta’minlash”ga chaqirdi.

Специальные докладчики ООН Тлаленг Мофокенг и Бен Сол во вторник выступили с заявлением, в котором призвали Израиль немедленно освободить палестинского врача Доктора Хусама Абу Сафию, задержанного в Газе. Эксперты сообщили, что получили сведения о том, что врач подвергался «жестоким пыткам» и другим злоупотреблениям в израильском заключении, а его состояние здоровья «остаётся крайне тяжёлым».
Абу Сафия, бывший директор больницы Камаль Адван в северной части Газы, был задержан израильскими силами в декабре 2024 года во время войны Израиля против палестинцев в этом прибрежном анклаве. Его арестовали после отказа покинуть больницу, которая была последним функционирующим медицинским учреждением на севере Газы, несмотря на израильские атаки. Как и многие другие задержанные из сектора Газа, Израиль удерживает Абу Сафию без предъявления обвинений или суда, что вызвало широкое осуждение.
В заявлении эксперты ООН предупредили, что Абу Сафия стал жертвой «произвольного лишения свободы, нарушения его прав человека, включая право каждого человека на свободу от пыток и жестокого обращения, а его право на здоровье подвергается эрозии». Они призвали международное сообщество, в частности страны, «имеющие влияние на Израиль», принять меры «для обеспечения предотвращения, помощи и справедливости».
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), система здравоохранения Газы была разрушена в результате войны Израиля против анклава: с октября 2023 года зафиксировано более 930 атак на этот сектор. ВОЗ сообщила, что все 36 больниц в секторе пострадали от израильских атак, при этом лишь половина из них частично функционирует. Гуманитарная группа «Medical Aid for Palestinians» заявила, что с октября 2023 года по октябрь 2025 года было убито не менее 1722 медицинских работников – в среднем более двух человек в день.
Организация «Amnesty International» отметила, что арест и задержание Абу Сафии «являются отражением систематического нацеливания Израиля на палестинских медицинских работников и уничтожения системы здравоохранения в Газе с целью создания условий жизни, рассчитанных на физическое уничтожение палестинцев». Эксперты ООН призвали Израиль «освободить Доктора Абу Сафию и всех медицинских работников, а также обеспечить им доступ к надлежащей медицинской помощи».