Eron hukumati Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi (SNSC) rahbari lavozimiga sobiq Islom Inqilobi Qoʻriqchilar Korpusi (IRGC) qoʻmondoni Muhammad Baqer Zolghadrni tayinladi. Bu qaror prezident Masud Pezeshkianning aloqa boʻyicha oʻrinbosari tomonidan X ijtimoiy tarmogʻida eʼlon qilindi. Zolghadr Ali Larijani oʻrniga keladi, u oʻtgan oy AQSh-Isroil havo hujumi natijasida halok boʻlgan edi.
SNSC Eronning xavfsizlik va tashqi siyosatini muvofiqlashtiradi va oliy rahbar Mojtaba Xameney vakillari, shuningdek yuqori harbiy, razvedka va hukumat amaldorlarini oʻz ichiga oladi. Zolghadrning tayinlanishi IRGCning siyosatdagi taʼsirini mustahkamlash sifatida qaralmoqda, chunki u 1980-yillardagi urush faxriysi, IRGC bosh shtabi rahbari va keyinchalik bosh qoʻmondon oʻrinbosari boʻlib ishlagan.
Zolghadr 2005-yilda sobiq prezident Mahmud Ahmadinejad hukumatida ichki ishlar vaziri oʻrinbosari sifatida xavfsizlik va politsiya masalalarini boshqargan, bu IRGCning siyosiy maydonda kuchayishiga hissa qoʻshgan. 2023-yildan beri u Maslahat Kengashi kotibi boʻlib, bu tashkilot Eronning turli hokimiyat tuzilmalari va oliy rahbar oʻrtasida maslahat va vositachilik rolini oʻtaydi.
Bu tayinlash IRGCning mamlakat ichidagi kuchayib borayotgan taʼsirini mustahkamlaydi, ayniqsa oliy rahbar Mojtaba Xameneyning otasi Oliyo Xameney oʻldirilgandan keyin mart oyida hokimiyatga kelganidan beri omma oldida koʻrinmasligi bilan bogʻliq noaniqlik sharoitida. Larijani, Eron siyosatidagi eng taniqli ruhoniy boʻlmagan shaxslardan biri, oʻtgan hafta halok boʻldi, bu voqea mintaqadagi urushning kengayishi, global energiya bozorlarining beqarorlashuvi va dunyo iqtisodiyotining chayqalishiga sabab boʻldi.
Urush pasayish belgilarini koʻrsatmadi, chunki AQSh prezidenti Donald Trump nomaʼlum "yuqori martabali shaxs" bilan gaplashayotganini daʼvo qilib, Eron elektr stansiyalariga hujum qilish muddatini besh kun uzaytirdi. Eron parlamenti raisi Muhammad Baqer Gʻolibof hech qanday muzokaralar olib borilmayotganini taʼkidlab, Trumpni "moliyaviy va neft bozorlarini manipulyatsiya qilishga" urinishda aybladi.

Иранские власти назначили бывшего командира Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Мохаммада Багера Золгадра главой Высшего совета национальной безопасности (ВСНБ). Это решение было объявлено заместителем президента Масуда Пезешкиана по связям в социальной сети X. Золгадр сменит Али Лариджани, который погиб в результате авиаудара США и Израиля в прошлом месяце.
ВСНБ координирует вопросы безопасности и внешней политики Ирана и включает представителей верховного лидера Моджтабы Хаменеи, а также высших военных, разведывательных и правительственных чиновников. Назначение Золгадра рассматривается как усиление влияния КСИР в политике, поскольку он является ветераном войны 1980-х годов, бывшим начальником объединенного штаба КСИР и заместителем главнокомандующего этого элитного формирования.
Золгадр в 2005 году был назначен заместителем министра внутренних дел по безопасности и полиции в правительстве тогдашнего президента Махмуда Ахмадинежада, что в то время способствовало укреплению позиций КСИР в политической сфере. С 2023 года он занимает пост секретаря Совета целесообразности, влиятельного органа, который выполняет консультативную и посредническую роль между различными структурами власти Ирана и верховным лидером.
Это назначение консолидирует растущее влияние КСИР в Иране на фоне неопределенности в принятии решений на высшем уровне, особенно учитывая, что верховный лидер Моджтаба Хаменеи не появлялся на публике с момента прихода к власти в марте после убийства своего отца, аятоллы Али Хаменеи. Лариджани, один из самых видных недуховных деятелей иранской политики, погиб на прошлой неделе, что произошло в период эскалации войны в регионе, дестабилизации мировых энергетических рынков и потрясений в глобальной экономике.
Война не показывает признаков деэскалации, поскольку президент США Дональд Трамп заявил, что ведет переговоры с неустановленным "высокопоставленным лицом", продлив на пять дней срок для удара по иранским электростанциям. Спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф заявил, что "никаких переговоров не ведется", обвинив Трампа в стремлении "манипулировать финансовыми и нефтяными рынками".