Afg‘oniston Tashqi ishlar vazirligi mamlakatda bir yildan ortiq vaqt davomida ushlab turilgan AQSh fuqarosi Dennis Coylening ozod qilinganligini e’lon qildi. Vazirlik bayonotida Coylening oilasining mamlakat rahbariyatiga murojaat qilib, uni ozod qilish va Ramazon hayiti munosabati bilan kechirishni so‘ragani aytildi.
Afg‘oniston Oliy sudi uning qamoq muddati yetarli deb topib, ozod qilish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu qaror Afg‘oniston Tashqi ishlar vaziri Amirxon Muttaqiy, AQShning sobiq Afg‘onistondagi maxsus vakili Zalmay Xalilzod, Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) elchisi Sayf Muhammad al-Ketbi va Coylening oila a’zosi o‘rtasidagi uchrashuvdan keyin e’lon qilindi.
BAA bu ozod qilish jarayonida vositachilik qilgan, bu qaror insonparvarlik asosida va "yaxshi niyat" ko‘rsatkichi sifatida qabul qilingan. AQSh Davlat kotibi Marko Rubio ham BAA va Qatarga Coylening ozod qilinishidagi "qo‘llab-quvvatlashi" uchun minnatdorchilik bildirdi, biroq bu harakatni "garovga olish diplomatiyasi amaliyotini tugatishga qadam" deb atadi.
Coyle 2025-yil yanvar oyida Afg‘oniston hukumat tomonidan "akademik tadqiqotchi sifatida afg‘on til jamoalarini qo‘llab-quvvatlash uchun qonuniy ishlagan paytda" ushlab qolingan. Foley Jamg‘armasi ma’lumotlariga ko‘ra, u "deyarli yakka sharoitda, hattoki hojatxonaga borish uchun ham ruxsat so‘rashga majbur bo‘lgan holda va yetarli tibbiy yordamga ega bo‘lmagan holda" ushlab turilgan.
Afg‘oniston Tashqi ishlar vazirligi Coylening "Afg‘onistonning amaldagi qonunlarini buzgani uchun" ushlab turilganini aytdi, lekin batafsil ma’lumot bermadi. Tashqi ishlar vaziri Muttaqiyning so‘zlariga ko‘ra, Afg‘oniston hech qanday mamlakat fuqarolarini siyosiy maqsadlarda emas, balki qonunlarni buzgani uchun ushlab turadi. O‘tgan yili beshta boshqa AQSh fuqarosi ham "yaxshi niyat ko‘rsatkichi" sifatida ozod qilingan edi.

Министерство иностранных дел Афганистана объявило об освобождении американского гражданина Денниса Койла, который содержался под стражей в стране более года. В заявлении ведомства указано, что семья Койла обратилась к руководству страны с просьбой освободить его и помиловать в связи с мусульманским праздником Ураза-байрам.
Верховный суд Исламского Эмирата счел срок его содержания достаточным и принял решение об освобождении. Это объявление последовало после встречи министра иностранных дел Афганистана Амирхана Муттаки, бывшего специального посланника США в Афганистане Залмая Халилзада, посла Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) в Кабуле Сайфа Мохаммеда аль-Кетби и члена семьи Койла.
ОАЭ выступили посредником в освобождении, решение было принято по гуманитарным соображениям и в качестве жеста "доброй воли". Госсекретарь США Марко Рубио также поблагодарил ОАЭ и Катар за "поддержку" в обеспечении освобождения Койла, назвав этот шаг "позитивным шагом к прекращению практики заложнической дипломатии".
Койл был задержан афганскими властями в январе 2025 года "при законной работе в поддержку афганских языковых сообществ в качестве академического исследователя", согласно данным Фонда Фоли, группы, выступающей за освобождение американских граждан, задержанных за рубежом. По словам фонда, он содержался "в условиях, близких к одиночному заключению, требуя разрешения даже для посещения туалета, и без доступа к адекватной медицинской помощи".
МИД Афганистана заявил, что Койл был задержан "из-за нарушений действующих законов Афганистана", не уточняя деталей. Министр иностранных дел Муттаки подчеркнул, что Афганистан не задерживает граждан любой страны по политическим мотивам, а только за нарушения законов. В прошлом году пять других американских граждан также были освобождены в рамках так называемого "жеста доброй воли".