Bir oydan ortiq vaqt davomida AQSh Transport Xavfsizligi Ma'muriyati (TSA) xodimlari maosh olmayapti. Bu vaziyat hukumatning qisman yopilishi natijasida yuzaga kelgan bo'lib, Ichki Xavfsizlik Departamenti (DHS) byudjeti to'g'risidagi kelishmovchiliklar tufayli yuz berdi. Maoshsiz ishlash tufayli yuzlab TSA xodimlari ishdan ketdi yoki ishga kelishdan bosh tortdi, bu esa mamlakatning eng gavjum aeroportlarida soatlab navbatlar va kechikishlarga olib keldi.
AQSh prezidenti Donald Trump ma'muriyati aeroportlardagi bo'shliqlarni to'ldirish uchun AQSh Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) federal agentlarini joylashtirdi. Biroq, bu qaror tanqidga uchradi, chunki ICE agentlari tegishli treningdan o'tmagan va ularning tajovuzkor usullari qayd etilgan. Bundan tashqari, AQSh-Isroilning Eron bilan urushi xalqaro sayohatda qo'shimcha muammolarni keltirib chiqardi, jumladan, reyslarning bekor qilinishi, yo'nalishlarning o'zgartirilishi va yuqori energiya narxlari.
Tahlilchilarning ta'kidlashicha, bu holat tizimli nosozlik tasvirini yaratdi va mamlakatning havo sayohati tizimining xavfsizligi va ishonchliligiga shubha uyg'otdi. Amerika Iqtisodiy Erkinliklar Loyihasi tadqiqotchisi Uilyam Makgi: "Yillar davomida biz AQSh dunyodagi eng yaxshi va eng xavfsiz aviatsiya tizimiga ega ekanligimizdan faxrlanardik. Endi buni aytishimiz mumkinmi, deb shubhalanaman", dedi.
Ma'lumotlarga ko'ra, 14-fevralda boshlangan qisman yopilishdan beri 450 dan ortiq TSA xodimi ishdan ketgan. Ishga kelmaslik darajasi ham o'rtacha 2% dan so'nggi haftada 10% gacha ko'tarildi. TSA xodimlarining noroziligi yanada kuchaydi, chunki ular oktabr va noyabr oylaridagi oldingi hukumat yopilishi davrida ham maosh olmagan edi.
Amerika Hukumat Xodimlari Federatsiyasi (AFGE) prezidenti Everett Kelli: "Butun mamlakat bo'ylab TSA ofitserlari yana bir bor maoshsiz ishga kelishni so'rashmoqda. Ularning ham oilalari, ipotekalari va har xil xarajatlari bor", dedi. Nyu-York, Atlanta va Xyustondagi yirik aeroportlarda ishga kelmaslik darajasi 30% ga yaqinlashdi yoki undan ham yuqori bo'ldi.
Vaziyat DHS byudjeti to'g'risidagi siyosiy kelishmovchilik natijasida yuzaga keldi. Demokratlar TSA ni moliyalashtirish uchun bir necha qonun loyihalarini taklif qilishdi, ammo ular qabul qilinmadi. Ikkala tomon ham aeroportlardagi tartibsizliklar uchun bir-birini ayblamoqda. Oq uy ijtimoiy tarmoqlarda: "Demokratlar amerikalik sayohatchilarni garovga olmoqda va federal xodimlarning maoshlarini siyosiy ustunlik uchun rad etmoqda", deb yozdi.
Makgi ta'kidladiki, bu holat umumiy nosozlik tuyg'usini yaratdi: "AQSh Eron bilan urush boshladi va shu sababli xavfsizlik tashvishlari oshdi. Bunday sharoitda TSA xodimlarining maosh olmasligi aql bovar qilmaydigan holat. Bunga qo'shimcha ravishda, reys o'zgarishlari, logistika muammolari va energiya narxlarining oshishi bor. Hozir hamma narsa tartibsizlikka aylanmoqda."

Более месяца сотрудники Администрации транспортной безопасности (TSA) США, отвечающие за досмотр миллионов пассажиров в аэропортах по всей стране, не получают зарплату. Эта ситуация возникла в результате частичного закрытия правительства, затронувшего Министерство внутренней безопасности (DHS), из-за разногласий по бюджету. Отсутствие выплат привело к тому, что сотни сотрудников TSA уволились или отказались выходить на работу, что вызвало многочасовые очереди и задержки в самых загруженных аэропортах страны.
Администрация президента США Дональда Трампа якобы для заполнения пробелов направила федеральных агентов Иммиграционной и таможенной полиции (ICE) в аэропорты по всей стране. Однако этот шаг подвергся критике из-за отсутствия у агентов соответствующей подготовки и их агрессивных методов. Кроме того, война США и Израиля против Ирана привела к дополнительным осложнениям в международных перевозках, включая отмены и перенаправления рейсов, рост цен на энергоносители и проблемы с безопасностью.
Аналитики предупреждают, что ситуация создаёт образ системной дисфункции и ставит под сомнение безопасность и надёжность авиационной системы страны. Исследователь и защитник прав потребителей из American Economic Liberties Project Уильям Макги заявил: «Годами мы хвастались, что в США лучшая и самая безопасная авиационная система в мире. Не уверен, что теперь мы можем это утверждать».
По данным CNN, с начала частичного закрытия 14 февраля уволились более 450 сотрудников TSA. Уровень невыходов на работу также вырос со среднего показателя около 2% до примерно 10% на прошлой неделе. Разочарование сотрудников TSA усугубляется тем, что многие из них также не получали зарплату во время предыдущего закрытия правительства в октябре-ноябре, самого длительного в истории.
Президент Американской федерации государственных служащих (AFGE) Эверетт Келли заявил, что растущее истощение является естественной реакцией на профессиональную и финансовую нестабильность работников: «По всей стране сотрудников TSA снова просят выходить на работу без зарплаты. У них есть семьи, ипотеки и счета, как и у всех». В крупных аэропортах, таких как Нью-Йорк, Атланта и Хьюстон, уровень невыходов достиг почти 30% или выше.
Ситуация является результатом политического тупика по поводу финансирования DHS, который был отложен во время последнего закрытия для отдельных переговоров по иммиграционным агентствам, таким как ICE и Таможенно-пограничная служба (CBP). Тупик усугубляется требованиями активистов и демократов об ограничении полномочий иммиграционных агентств. Несколько законопроектов, предложенных демократами для финансирования TSA, не были приняты, причём обе стороны обвиняют друг друга в хаосе в аэропортах.
Макги отметил, что ситуация создаёт ощущение общей дисфункции: «США развязали войну против Ирана, и из-за этого возросли проблемы безопасности. То, что TSA не получают зарплату в такой обстановке, просто поражает. Добавьте к этому изменения рейсов, логистические проблемы и рост цен на энергоносители. Сейчас всё в полном беспорядке».