NASA oy va Mars strategiyasini tubdan qayta ko‘rib chiqdi, oy orbitasidagi kosmik stansiya qurish rejasini bekor qilib, o‘rniga keyingi yetti yil ichida Oy sirtida bazani qurish uchun 20 milliard dollar ajratishga qaror qildi. Shu bilan birga, Marsga yadroviy quvvat bilan ishlaydigan kosmik kemani yuborish rejalarini ilgari surishni maqsad qilgan. NASA ma'muri Jared Isaacman bu o‘zgarishlarni Vashington, DC shahrida bo‘lib o‘tgan Artemida dasturi ishtirokchilari bilan uchrashuvda e'lon qildi.
Oy bazasi uzoq muddatli insoniy mavjudlikni qo‘llab-quvvatlash uchun mo‘ljallangan bo‘lib, robot missiyalari saytni tayyorlash, texnologiyalarni sinab ko‘rish va infratuzilmani qurishni boshlashda yordam beradi, astronavtlar esa o‘n yillikning oxiriga kelib qaytishlari rejalashtirilgan. NASA, shuningdek, 2028 yil oxirigacha "Space Reactor 1 Freedom" deb nomlangan kosmik kemani ishga tushirish rejasini ochib berdi, bu missiya Mars yo‘lida chuqur kosmosda yadroviy elektr harakatlantiruvchi tizimni namoyish etishga qaratilgan.
Oy orbitasidagi "Lunar Gateway" stansiyasi qurish rejasi bekor qilindi, uning ba'zi komponentlari endi Oy sirtida foydalanish uchun qayta ishlanadi. Bu o‘zgarish Yaponiya, Kanada va Yevropa Kosmik Agentligining Artemida dasturidagi kelajakdagi rollarini noaniq qoldirdi, chunki ular orbital stansiya uchun komponentlar taqdim etishga rozi bo‘lgan edi. Isaacman: "Hozirgi shaklda Gatewayni to‘xtatib qo‘yishimiz va Oy sirtida barqaror operatsiyalarni qo‘llab-quvvatlovchi infratuzilmaga e'tibor qaratishimiz hech kimni hayron qoldirmasligi kerak", dedi.
NASA-ning Artemida dasturidagi o‘zgarishlar milliardlab dollarlik shartnomalarni qayta shakllantiradi va bu AQSh Xitoyning raqobati kuchayayotgan bir paytda sodir bo‘lmoqda, Xitoy 2030 yilga kelib astronavtlarni Oyga qo‘ndirishni maqsad qilgan. Artemida dasturi 2017 yilda Donald Trampning birinchi prezidentlik muddati davrida boshlangan va 1972 yilda tugagan Apollon dasturidan keyin NASA-ning uzoq kutilyotgan oy missiyalarini takrorlashni ko‘zda tutadi.

NASA провела крупную перестройку своей стратегии по Луне и Марсу, отменив планы по созданию космической станции на лунной орбите и вместо этого выделив 20 миллиардов долларов на строительство базы на поверхности Луны в течение следующих семи лет. Одновременно агентство продвигает планы по отправке космического корабля с ядерным двигателем на Марс. Администратор NASA Джаред Айзекман изложил эти изменения во вторник на встрече в Вашингтоне, округ Колумбия, с партнерами, подрядчиками и правительственными чиновниками, участвующими в программе «Артемида».
Планируемая лунная база предназначена для поддержки долгосрочного присутствия человека на поверхности Луны, при этом роботизированные миссии должны помочь подготовить площадку, испытать технологии и начать строительство инфраструктуры до возвращения астронавтов к концу этого десятилетия. Агентство также раскрыло планы по запуску космического корабля под названием «Space Reactor 1 Freedom» до конца 2028 года, миссия которого направлена на демонстрацию ядерной электрической двигательной установки в глубоком космосе на пути к Марсу.
Станция «Лунный шлюз» (Lunar Gateway), планируемая космическая станция на лунной орбите, разрабатываемая с подрядчиками, включая Northrop Grumman, и международными партнерами, была предназначена для использования в качестве базы, где астронавты могли бы жить и работать перед отправкой на поверхность Луны. Однако NASA теперь планирует перепрофилировать некоторые компоненты «Шлюза» для использования на поверхности. Это оставляет неопределенным будущую роль Японии, Канады и Европейского космического агентства в программе «Артемида», трех ключевых партнеров NASA, которые согласились предоставить компоненты для орбитальной станции.
Изменения в флагманской программе NASA «Артемида» перестраивают контракты на миллиарды долларов и происходят в то время, когда Соединенные Штаты сталкиваются с растущей конкуренцией со стороны Китая, который стремится высадить астронавтов на Луну к 2030 году. Программа «Артемида», начатая в 2017 году во время первого срока президентства Дональда Трампа, предусматривает регулярные лунные миссии как долгожданное продолжение первых лунных миссий NASA в программе «Аполлон», завершившейся в 1972 году.