AQShning Nyu-Meksiko shtatida bo‘lib o‘tgan sud jarayonida Meta Platforms kompaniyasi bolalar himoyasi bo‘yicha da‘voda ayblangan. Hakamlar hay‘ati kompaniya bolalarning ruhiy salomatligiga ataylab zarar yetkazgani, shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarida bolalar jinsiy ekspluatatsiyasi haqidagi ma‘lumotlarni yashirgani to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu Meta kompaniyasiga qarshi bolalar ekspluatatsiyasi bo‘yicha birinchi marta hakamlar hay‘ati tomonidan chiqarilgan ayblov qarori hisoblanadi.
Sud jarayoni deyarli ett hafta davom etdi va Nyu-Meksiko shtati prokurori tomonidan ochilgan. Hakamlar hay‘ati bir kundan kamroq vaqt ichida Meta kompaniyasini Nyu-Meksiko shtatining iste‘molchilar huquqlarini himoya qilish qonunini buzgan deb topdi va texnologiya gigantiga 375 million dollar (taxminan 323 million yevro) miqdorida fuqarolik jarimasi to‘lashni buyurdi. Biroq, bu jarima prokurorlar talab qilgan 2,2 milliard dollardan ancha past miqdor bo‘lib, kompaniyaning 1,5 trillion dollarlik bozor qiymatiga nisbatan jiddiy ta‘sir ko‘rsatmaydi.
Hakamlar hay‘ati Nyu-Meksiko shtati prokurorining da‘vosiga rozi bo‘lib, Meta kompaniyasining o‘z platformalaridagi bolalar xavfsizligi haqidagi bayonotlari yolg‘on yoki chalg‘ituvchi ekanligini, shuningdek, bolalarning zaifligi va tajribasizligidan nohaq foydalangan holda "noo‘rin" savdo amaliyotlarini olib borganligini aniqladi. Jarima har bir buzilish uchun maksimal 5000 dollar miqdorida hisoblangan minglab qonunbuzarliklar asosida belgilandi.
Nyu-Meksiko shtati Bosh prokurori Raúl Torrez qarorni "Meta kompaniyasi foydani bolalar xavfsizligidan ustun qo‘ygani uchun tovon to‘lagan har bir bola va oila uchun tarixiy g‘alaba" deb atadi. Meta vakili esa qarorga qarshi ekanligini va shikoyat qilishni rejalashtirayotganini bildirdi. Kompaniya a‘zolari jarimaga befarq munosabatda bo‘lib, uning aksiyalari narxi sud qaroridan keyin ham oshishda davom etdi.
Sud jarayonining ikkinchi bosqichi may oyida boshlanadi, bu yerda hakamlar hay‘ati emas, balki sudya Meta kompaniyasining ijtimoiy tarmoqlari zararni bartaraf etish uchun jamoat dasturlarini moliyalashtirishi kerakligini aniqlaydi. Torrez o‘z idorasi suddan Meta kompaniyasini o‘zgartirishlar kiritishga majbur qilishni va qo‘shimcha moliyaviy jarimalar qo‘llashni so‘rashini aytdi. Meta shuningdek, yoshlarni qaram qilish uchun mahsulotlarini ataylab loyihalashda ayblangan minglab da‘volar bilan ham yuzma-yuz kelmoqda.

В ходе судебного процесса в штате Нью-Мексико, США, компания Meta Platforms была признана виновной в иске о защите детей. Жюри присяжных вынесло вердикт о том, что компания намеренно наносила вред психическому здоровью детей, а также скрывала информацию о сексуальной эксплуатации детей на своих социальных платформах. Это первое обвинительное решение жюри присяжных против Meta по вопросам эксплуатации детей, что может стать прецедентом для аналогичных дел.
Судебный процесс длился почти семь недель и был инициирован генеральным прокурором штата Нью-Мексико. Жюри присяжных, проведя совещание менее чем за день, установило, что Meta нарушила закон о защите прав потребителей штата Нью-Мексико, и обязало технологического гиганта выплатить гражданский штраф в размере 375 миллионов долларов (примерно 323 миллиона евро). Однако этот штраф составляет лишь часть от 2,2 миллиардов долларов, которых требовали прокуроры, и является незначительным по сравнению с рыночной стоимостью компании в 1,5 триллиона долларов.
Жюри согласилось с доводами прокурора штата Нью-Мексико о том, что Meta делала ложные или вводящие в заблуждение заявления о безопасности детей на своих платформах, а также занималась «недобросовестной» торговой практикой, несправедливо используя уязвимость и неопытность детей. Штраф был рассчитан на основе тысяч нарушений, каждое из которых оценивалось в максимальные 5000 долларов.
Генеральный прокурор Нью-Мексико Рауль Торрес назвал вердикт «исторической победой для каждого ребёнка и семьи, которые заплатили цену за выбор Meta ставить прибыль выше безопасности детей». Представитель Meta заявил, что компания не согласна с решением и планирует обжаловать его. Акционеры проявили безразличие к штрафу, поскольку акции компании продолжили рост после оглашения вердикта.
Вторая фаза судебного процесса начнётся в мае, где судья, а не жюри, определит, должны ли социальные платформы Meta финансировать общественные программы для устранения причинённого вреда. Торрес отметил, что его офис будет требовать от суда принудить Meta внести изменения и наложить дополнительные финансовые санкции. Кроме того, Meta сталкивается с тысячами исков, обвиняющих её и другие социальные компании в намеренном создании вызывающих зависимость продуктов для молодёжи, что привело к общенациональному кризису психического здоровья.