AQSh Prezidenti Donald Trump Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni hal qilish bo‘yicha kelishuvga yaqinlashganini e‘lon qildi. U Rossiya Prezidenti Vladimir Putin va Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiyning yaqin kelajakda shaxsan uchrashishini kutayotganini aytdi. Trumpning bu bayonotlari mojaro davom etayotgan bir paytda, uning hal qilinishi haqidagi taxminlar murakkab vaziyatni aks ettiradi.
Trump AQSh Kongressi oraliq saylovlari oldidan maqsadlari haqida so‘ralganda, muzokaralarga pragmatik yondashuv zarurligini ta‘kidladi. U: "Siz nafrat kelishuvlar tuzishga yordam bermasligini tushunasiz. Bu odamlar bir-birini juda yaxshi ko‘rishmaydi", deb qo‘shimcha qildi. Bu fikrlar tomonlar o‘rtasidagi chuqur qarama-qarshiliklar va ishonchsizlikni ko‘rsatib, tinchlik jarayonining qiyinligini ta‘kidlaydi.
NATO Bosh kotibi Mark Rutte avvalroq Zelenskiyning Rossiya bilan tinchlik shartnomasi tuzishga qiziqish bildirganini aytgan edi. Kreml ham muzokaralarga tayyorligini bildirdi: 8 mart kuni Rossiya Prezidentining matbuot kotibi Dmitriy Peskov Moskvaning muloqotga ochiq ekanligini, ammo hozirgi jarayon "ob‘ektiv sabablar" tufayli to‘xtatilganini ma‘lum qildi. Bu bayonotlar rasmiy muzokaralarning to‘xtab qolganligini va kelajakdagi tashabbuslarga noma‘lumlikni keltirib chiqaradi.
AQSh vositachiligidagi uch tomonlama muzokaralarning so‘nggi bosqichi 17-18 fevral kunlari Jenevada bo‘lib o‘tdi. Keyingi uchrashuv, 5 mart kuni Abu-Dabida rejalashtirilgan edi, ammo AQSh va Isroilning Eronga zarbalaridan keyin Yaqin Sharqdagi vaziyat keskinlashgani sababli qoldirildi. Yangi muzokaralar sanasi hali aniq emas, bu tinchlik jarayonining noaniq va beqaror tabiatini ko‘rsatadi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Россия и Украина близки к заключению соглашения по урегулированию конфликта. Он выразил надежду на скорую личную встречу президентов России и Украины Владимира Путина и Владимира Зеленского. Эти заявления прозвучали на фоне продолжающегося противостояния, подчеркивая сложность и неопределенность мирного процесса в регионе.
Отвечая на вопрос о целях перед промежуточными выборами в Конгрессе США, которые пройдут в ноябре, Трамп подчеркнул необходимость прагматичного подхода к переговорам. Он сказал: «Вы поймете, что ненависть не помогает заключать сделки. Эти люди не особенно любят друг друга». Эти слова отражают глубокие разногласия и недоверие между сторонами, что ставит под сомнение реальность быстрого прогресса.
Ранее генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что Владимир Зеленский заинтересован в заключении мирного соглашения с Россией. В Кремле также отмечали готовность к переговорам: 8 марта пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что Москва открыта к диалогу, однако в настоящее время процесс находится на паузе «по объективным причинам». Это указывает на замороженное состояние официальных переговоров и неясность будущих инициатив.
Последний раунд трехсторонних переговоров при посредничестве США прошел 17–18 февраля в Женеве. Следующая встреча, намеченная на 5 марта в Абу-Даби, была отложена на фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке после ударов США и Израиля по Ирану. Новая дата переговоров пока не определена, что подчеркивает неустойчивый и непредсказуемый характер мирного процесса.