OpenAI kompaniyasi o'tgan yil oxirida sun'iy intellekt yordamida qisqa videolar yaratish va ulashish imkonini beruvchi Sora ilovasini yopishini e'lon qildi. Kompaniya ijtimoiy tarmoqlarda bergan qisqa xabarida "Sora ilovasiga xayrlashamiz" deb yozdi va foydalanuvchilar yaratgan kontentni saqlash bo'yicha tez orada ko'rsatmalar berishini va'da qildi.
Sora ilovasi 2023-yil sentyabr oyida TikTok, YouTube va Meta platformalaridagi qisqa video trendlariga qo'shilish maqsadida ishga tushirilgan edi. Biroq, ilova tez orada Hollywood va boshqa sohalardagi guruhlarning noroziligiga sabab bo'ldi, chunki foydalanuvchilar istalgan matn orqali realistik o'zgartirilgan videolar yaratish imkoniyatiga ega bo'lishdi. Bu esa ommaviy ravishda noto'g'ri tasvirlar va chuqur soxtalashtirilgan kontentlar tarqalishiga olib keldi.
OpenAI o'tgan oylarda Michael Jackson, Martin Luther King Jr. va Mister Rogers kabi mashhur shaxslarning o'ziga xos videolarini yaratishni cheklashga majbur bo'ldi, bu esa ularning oilalari va aktyorlar uyushmasining noroziligi tufayli amalga oshirildi. Disney kompaniyasi, yaqinda OpenAI bilan Sora uchun kelishuv imzolagan, bu qarorga hurmat bildirdi, ammo Reuters agentligining xabar berishicha, Disney bu harakatni kutmagan.
Ma'lumotlarga ko'ra, dushanba kechasi Disney va OpenAI jamoalari Sora bilan bog'liq loyiha ustida ishlayotgan edi, ammo yig'ilishdan atigi 30 daqiqa o'tgach, Disney jamoasi OpenAI ilovani to'liq yopishini eshitib hayratda qoldi. Bu qaror Disney va OpenAI o'rtasidagi 1 milliard dollarlik shartnomani bekor qildi, bu shartnoma kompaniyalar o'rtasida pul almashinuvi bo'lmagani uchun amalga oshmadi.
Sora ilovasining to'satdan yopilishi OpenAI kompaniyasining biznes strategiyasini qayta ko'rib chiqish jarayonining qiyinligini ko'rsatadi. Kompaniya endilikda kodlash vositalari va korporativ mijozlar kabi potentsial daromadli sohalarga e'tibor qaratmoqda, bu esa ularning bozorga chiqish rejalariga ta'sir ko'rsatishi mumkin.

Компания OpenAI объявила о закрытии своего приложения Sora, которое стало вирусным в конце прошлого года как платформа для создания и обмена короткими видео с помощью искусственного интеллекта. В кратком сообщении в социальных сетях во вторник компания заявила, что "прощается с приложением Sora" и вскоре предоставит инструкции по сохранению контента, созданного пользователями.
Приложение Sora было запущено в сентябре 2023 года в попытке привлечь внимание и потенциальную рекламную выручку, связанную с короткими видео на таких платформах, как TikTok, YouTube или Meta. Однако быстро растущая критика со стороны защитных групп, академиков и экспертов вызвала опасения по поводу рисков, связанных с возможностью создания ИИ-видео на основе любых текстовых запросов, что привело к распространению несанкционированных изображений и реалистичных дипфейков.
OpenAI была вынуждена ограничить создание ИИ-контента с участием публичных фигур, таких как Майкл Джексон, Мартин Лютер Кинг-младший и Мистер Роджерс, после протестов со стороны их семей и профсоюза актёров. Компания Disney, заключившая сделку с OpenAI в прошлом году для интеграции своих персонажей в Sora, заявила, что уважает решение OpenAI, но, по данным Reuters, не ожидала такого шага.
По информации источников, в понедельник вечером команды Disney и OpenAI совместно работали над проектом, связанным с Sora, но всего через 30 минут после встречи команда Disney была шокирована новостью о полном закрытии инструмента. Этот шаг привёл к отмене сделки на 1 миллиард долларов между Disney и OpenAI, которая так и не была завершена, и деньги не переводились.
Внезапное закрытие Sora иллюстрирует сложности процесса оптимизации бизнеса OpenAI, поскольку компания готовится к возможному выходу на фондовый рынок уже в этом году. Это решение знаменует собой сдвиг в стратегии компании в сторону более прибыльных направлений, таких как инструменты для программирования и корпоративные клиенты, но поднимает вопросы о стабильности её партнёрств.