Eron Qurolli Kuchlari Birlashgan Shtab-kvartirasi (Khatam al-Anbiya) matbuot kotibi Ebrahim Zolfaqari, AQSh prezidenti Donald Trampning Eron bilan muzokaralar olib borilayotgani haqidagi da'volarini rad etib, AQShning urushda mag‘lubiyatga uchraganini va o‘z-o‘ziga muzokara olib borish orqali o‘z obro‘sini saqlashga harakat qilayotganini ta'kidladi. Zolfaqari Fars axborot agentligiga bergan intervyusida: "Ichki kurashingiz darajasi o‘zingiz bilan muzokara olib borish bosqichiga yetdimi?" deb so‘radi va "Muvaffaqiyatsizligingizni kelishuv deb atamang" dedi.
Bu bayonot, Tramp muzokaralar davom etayotganini va AQSh tinchlik taklifini yuborgani haqida xabarlar tarqalayotganiga qaramay, Tehronning Vashington bilan diplomatik aloqalarga kirishmaganligini rasman rad etishning so‘nggi namunasidir. Tramp Oq uyda jurnalistlarga bergan bayonotida, Eron "juda ham" kelishuvga intilayotganini va "biz bilan gaplashmoqda, ular mantiqiy gapiryaptilar" deb da'vo qildi, ammo Eron rasmiylari bu da'volarni qat'iyan rad etishdi.
Muzokaralar haqidagi savollar AQSh ommaviy axborot vositalarining Vashington Tehronga urushni tugatish uchun 15 bandli reja yuborgani haqidagi xabarlari bilan kuchaydi. The Wall Street Journal noma'lum manbalarga tayangan holda, rejada Eronning uchta asosiy yadro ob'ektlarini demontaj qilishi, yadro materialini boyitishni to‘xtatishi, ballistik raketalar dasturini to‘xtatishi, mintaqaviy ittifoqchilarini qo‘llab-quvvatlashni cheklashi va Hormuz bo‘g‘ozini to‘liq ochishi talab qilinayotganini xabar qildi. Buning evaziga Eron yadroga oid sanksiyalardan ozod qilinishi va AQSh mamlakatning fuqarolik yadro dasturiga yordam berishi kutilmoqda.
Al Jazeera muxbiri Muhammad Vall Tehron hisobotida, Eron ichida potentsial muzokaralar holati haqida "to‘liq chalkashlik" mavjudligini aytdi. Vall: "Donald Tramp aniq gapirgandek ko‘rinsa-da, Eronda noaniqlik hukm surmoqda. Bu erdagi rasmiylar va siyosatchlar aksini aytishadi. Ular muzokara yo‘qligini ta'kidlaydilar. Bu vaziyatni juda qiziqarli va g‘alati qilmoqda" dedi.
AQSh va Eron o‘rtasidagi "ishonchsizlik buluti" davom etar ekan, Tehron Pokiston kabi bir qancha mintaqaviy davlatlar bilan diplomatik aloqalarni olib bormoqda. The New York Times gazetasining xabariga ko‘ra, Islomobod urushda ehtimoliy vositachi sifatida paydo bo‘lib, AQSh rejasini Tehron yetkazgan. Shu bilan birga, Isroil Eronni zarba berishda davom etdi va AQSh Yaqin Sharqqa qo‘shimcha 1000 ga yaqin askar yuborishni rejalashtirmoqda, bu mintaqada allaqachon 50 000 ga yaqin AQSh askari borligini hisobga olgan holda.
Al Jazeera muxbiri Jon Hendren Vashingtondan: "AQSh tinchlik muzokaralariga tayyorgarlik ko‘rish bilan birga, urushga ham tayyorgarlik ko‘rmoqda. Diplomatik va harbiy harakatlar bir vaqtning o‘zida amalga oshirilmoqda" deb xabar berdi. Bu holat mintaqaviy mojaroning murakkab va xavfli tabiatini ko‘rsatmoqda.

Пресс-секретарь Объединенного штаба Вооруженных сил Ирана (Центральный штаб «Хатам аль-Анбия») Эбрахим Зольфакари отверг заявления президента США Дональда Трампа о том, что ведутся переговоры с Ираном, заявив, что США терпят неудачу в войне и ведут переговоры сами с собой, чтобы сохранить лицо. В комментариях, распространенных полуофициальным иранским информационным агентством Fars, Зольфакари спросил: «Достиг ли уровень вашей внутренней борьбы стадии, когда вы ведете переговоры сами с собой?» и добавил: «Не называйте свое поражение соглашением», высмеивая руководство США.
Это заявление стало последним официальным отрицанием Ирана того, что Тегеран ведет дипломатию с Вашингтоном, несмотря на настойчивые утверждения Трампа о продолжающихся переговорах и сообщения о том, что США направили мирное предложение. Трамп, выступая перед журналистами в Белом доме, заявил, что Вашингтон разговаривает с «правильными людьми» в Иране, который, якобы, «очень хочет» заключить сделку. Однако иранские официальные лица категорически отрицают эти утверждения.
Вопросы о возможной дипломатии усилились после сообщений американских СМИ о том, что Вашингтон направил Тегерану 15-пунктовый план по прекращению войны. The Wall Street Journal со ссылкой на неназванных официальных лиц сообщил, что план требует от Ирана демонтировать три основных ядерных объекта, прекратить обогащение урана на своей территории, приостановить программу баллистических ракет, ограничить поддержку региональных союзников и полностью открыть Ормузский пролив. Взамен, согласно Journal, с Ирана будут сняты ядерные санкции, а США окажут помощь в гражданской ядерной программе страны.
Корреспондент Al Jazeera Мохамед Валл из Тегерана сообщил, что в Иране царит «полная путаница» относительно статуса потенциальных переговоров. Валл отметил: «Вопреки ясности, с которой, кажется, говорит Дональд Трамп, в Иране царит неясность. Вместо этого мы слышим от официальных лиц и политиков здесь совершенно противоположное. Они говорят, что переговоров нет. Это делает ситуацию очень интересной и странной».
Хотя между США и Ираном существует «облако недоверия», Тегеран ведет дипломатические контакты с несколькими региональными странами, включая Пакистан, как сообщил корреспондент Al Jazeera Тохид Асади. Согласно The New York Times, Исламабад, который, по-видимому, выступил в качестве возможного посредника в конфликте, доставил план США в Тегеран. Тем временем, Израиль продолжает наносить удары по Ирану, а США, как сообщается, готовятся отправить дополнительные войска на Ближний Восток.
Армия Израиля заявила о серии ночных ударов по инфраструктуре в Тегеране, а иранское агентство Fars сообщило о гибели по меньшей мере 12 человек и ранении 28 в результате «вражеской атаки» на жилой район Варамин. Иран, в свою очередь, заявил о запуске ракет по Израилю, включая военную базу в северном городе Сафед. Одновременно с этим, по данным Reuters и AP, США планируют отправить не менее 1000 солдат элитной 82-й воздушно-десантной дивизии на Ближний Восток, добавив к уже находящимся там примерно 50 000 американских военнослужащих.
Корреспондент Al Jazeera Джон Хендрен из Вашингтона резюмировал: «Пока США готовятся к мирным переговорам, они также готовятся к войне. Дипломатические и военные действия идут одновременно», подчеркивая сложный и опасный характер регионального конфликта.