Berlin sudi to‘rt kishini Hamas bilan bog‘liq terror hujayrasining a’zosi sifatida qurol to‘plaganlik va saqlaganlikda ayblab, ularga turli muddatga qamoq jazosi berdi. Sudya Doris Xushning aytishicha, ayblovlar “Senatni to‘liq qanoatlantirdi”, bu esa ayblanuvchilarning Qassom brigadalarining xorijiy operativlari sifatida harakat qilganligini tasdiqladi.
Sud qaroriga ko‘ra, bu to‘rt kishi Yevropada, jumladan Germaniyada, Isroil, yahudiy yoki boshqa ob’ektlarga qarshi hujumlar uchun qurol zaxiralarini tayyorlagan. Potentsial nishonlar orasida Berlindagi Isroil elchixonasi, AQShning Ramstein harbiy bazasi va Berlindagi eski Tempelxof aeroporti atrofi kabi joylar ko‘rsatilgan. Qurol zaxiralari Polsha, Bolgariya va Daniya kabi bir nechta Yevropa mamlakatlarida joylashgan edi.
Ayblanuvchilar, yoshi 36 dan 58 gacha bo‘lgan to‘rt kishi, Livanlik bo‘lib, ulardan biri Misr fuqarosi, boshqasi Gollandiya fuqarosi hisoblanadi. Uch nafasi asosan Germaniyada, bittasi Gollandiyada yashagan. Ular 2023-yil dekabrda hibsga olingan va shu vaqtdan beri qamoqda saqlanmoqda. Asosiy ayblanuvchi Bolgariyadagi qurol zaxirasiga tashrif buyurganini tan oldi, lekin bu “shaxsiy qurol savdosi” bilan bog‘liq ekanligini da’vo qildi.
Federal prokuratura 2023-yil 7-oktabrda Hamasning Isroilga qarshi terror hujumidan so‘ng Konstitutsiyani himoya qilish federal idorasidan ma’lumot olgan. So‘nggi oylarda prokurorlar Hamas uchun qurol ta’minlash bilan bog‘liq yana bir qancha shubhali shaxslarni hibsga olishdi. Tergovchilarning ta’kidlashicha, bu qurollar Germaniya va Yevropadagi Isroil yoki yahudiy muassasalariga hujumlar uchun mo‘ljallangan edi.

Берлинский суд приговорил четырех мужчин к тюремному заключению сроком от четырех с половиной до шести лет за членство в иностранной террористической организации и связанные с этим преступления. Председательствующий судья Дорис Хуш заявила, что обвинения Федеральной прокуратуры были подтверждены «в полном удовлетворении Сената», что указывает на признание судом их роли в качестве иностранных оперативников для военного крыла ХАМАС – бригад Аль-Кассам.
Согласно решению суда, эти четверо мужчин накапливали оружие для потенциальных атак на израильские, еврейские или другие объекты в Европе, включая Германию. В качестве возможных целей были названы посольство Израиля в Берлине, авиабаза США Рамштайн и район бывшего аэропорта Темпельхоф в Берлине. Оружейные тайники были расположены в нескольких европейских странах, таких как Польша, Болгария и Дания.
Подсудимые, в возрасте от 36 до 58 лет, родились в Ливане, один из них является гражданином Египта, а другой – Нидерландов. Трое проживали преимущественно в Германии, а один – в Нидерландах. Они были арестованы в декабре 2023 года и с тех пор находятся под стражей. Главный обвиняемый признал посещение оружейного тайника в Болгарии, но утверждал, что это было связано с «частной торговлей оружием», отрицая членство в ХАМАС.
Федеральная прокуратура получила информацию от Федерального ведомства по защите конституции вскоре после террористической атаки ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года. В последние месяцы прокуратура арестовала еще нескольких подозреваемых в связи с предполагаемыми закупками оружия для ХАМАС. По данным следователей, это оружие также предназначалось для атак на израильские или еврейские учреждения в Германии и Европе.