AQSh Prezidenti Donald Trump Eron bilan davom etayotgan urushni to‘xtatish uchun AQSh-Isroil talablari va takliflarini o‘z ichiga olgan 15 bandli rejani ishlab chiqdi. Al Jazeera ma’lumotlariga ko‘ra, bu reja Pokiston orqali Eronga yetkazilgan. Pokiston bu hafta tinchlik muzokaralarini o‘tkazishga tayyor ekanligini bildirdi.
Trump bu hafta Vashington va Tehron o‘rtasida urushni tugatishga qaratilgan “juda yaxshi va samarali suhbatlar” bo‘lganini aytdi. Biroq, Eron doimiy ravishda AQSh bilan muzokaralar olib borayotganini rad etadi. Eron rahbariyati Trumpning da’vosiga javoban, AQSh “o‘zi bilan muzokara olib borayotganini” ta’kidladi. Urush 28 fevralda, Eron bilan muzokaralar davom etayotgan paytda, AQSh va Isroil tomonidan boshlangan va global energiya va fond bozorlarini beqarorlashtirib, dengiz transportini izdan chiqargan va Yaqin Sharqda ko‘plab qurbonlarga sabab bo‘ldi.
Eron Sog‘liqni saqlash vazirligining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, faqat Eronda 1500 kishi halok bo‘ldi va 18,551 kishi yaralandi. Urush boshlanganidan bir necha kun o‘tib, Eronning Islomiy Inqilob Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) Hormuz bo‘g‘ozini kemalar uchun yopilganini e’lon qildi. Keyinchalik ular asosan Hindiston, Pokiston va Xitoy bayrog‘i ostidagi bir nechta tasdiqlangan kemalarning o‘tishiga ruxsat berishni boshladi. Bu, shuningdek, Eronning Fors ko‘rfazi mintaqasidagi AQSh harbiy ob’ektlari va energetika infratuzilmasiga hujumlari bilan birga neft narxlarini urushdan oldingi Brent neft narxi 65 dollar atrofida bo‘lganida 100 dollardan yuqoriga ko‘tarilishiga olib keldi.
Trump ma’muriyatining 15 bandli o‘t ochmaslik rejasi haqidagi xabarlar chorshanba kuni paydo bo‘lgach, global fond bozori narxlari biroz ko‘tarildi, neft narxlari esa pasayishni boshladi. Biroq, kuzatuvchilar, muzokaralar umuman bo‘layotgani yoki bo‘lmasligi, agar bo‘lsa ham, ikki tomonning urushni tugatish talablari juda farq qilgan holda muvaffaqiyatli muzokara olib borishlari aniq emasligini ta’kidlamoqda. Al Jazeera va amerikalik va isroillik ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, AQSh Eronga bir oylik o‘t ochmaslikni o‘z ichiga olgan 15 bandli tinchlik rejasini Pokiston orqali yuborgan.
Pokiston, Misr va Turkiya AQSh va Eron o‘rtasida Pokiston poytaxti Islomoboddagi tinchlik uchrashuvini o‘tkazishga intilayotgani ma’lum qilindi. Al Jazeera muxbiri Jon Hendren Vashingtondan xabar berishicha, “AQSh ma’muriyati tinchlik muzokaralariga tayyorlanayotgani bilan birga, urushga ham tayyorlanmoqda”, deb aytdi va bu 82-havo-desant diviziyasidan 3000 ga yaqin AQSh askarlarining Yaqin Sharqqa joylashtirilishi kutilayotganiga ishora qildi. Ishtirokchi tomonlarning hech biri – AQSh, Eron, Isroil yoki vositachilik qilayotgan davlatlar – 15 bandli rejaning tafsilotlarini tasdiqlamadi. Biroq, Isroilning 12-kanali reja tarkibiy qismlari deb aytilgan narsalarni e’lon qildi. Ko‘plab takliflar Trump ma’muriyati ilgari gapirganlarga mos keladi.
Isroilning AQShning Eron bilan muzokaralarini qanchalik ma’qullashi noma’lum. Al Jazeera muxbiri Nida Ibrohim chorshanba kuni “yopiq eshiklar ortida” Isroil AQSh tomonidan belgilangan 15 bandni ma’qullayotganini, lekin “Trump Prezidenti uni amalga oshirish uchun qancha kelishuvga rozi bo‘lishidan xavotirda ekanini” aytdi. Uning xabar berishicha, “Ular bu 15 band potentsial muzokaralar uchun asos bo‘lishi va bir oylik o‘t ochmaslik undan oldin bo‘lishi mumkinligidan qo‘rqishadi … shuning uchun Trump Prezidenti o‘z bandlarining ba’zilari kelishilgan bo‘lishiga rozi bo‘lishi mumkin, [lekin] hammasiga emas”.
Eron rahbariyati Vashington va Tehron o‘rtasida hech qanday muzokaralar bo‘lmayotganini ta’kidlamoqda. Eron harbiy rahbariyati AQSh bilan muzokara olib bora olmasligini, chunki AQSh so‘nggi ikki yil ichida davom etayotgan muzokaralar davomida Eronga ikki marta hujum qilganini aytdi. Eronning qo‘shma harbiy qo‘mondonligining bosh matbuot kotibi Ebrohim Zolfaqori chorshanba kuni Eron davlat televideniyasida AQSh prezidentini masxara qilib, “Sizning [Trump] ichki kurashingiz darajasi o‘zingiz bilan muzokara olib borish bosqichigacha yetdimi?” deb so‘radi. U shunday dedi: “Biz kabi odamlar siz kabi odamlar bilan hech qachon yaxshi munosabatda bo‘la olmaydi”.
Eron va Isroil chorshanba kuni ham hujum almashishda davom etdi. Eronning IRGC AQSh bilan muzokara olib bormoqchi emasligini aniq bildirgan bo‘lsa-da, Eron tinchlik uchun ba’zi shartlarga ega. 11 mart kuni Eron Prezidenti Masud Pezeshkian urushni tugatish uchun eron shartlarini belgilab berdi. X postida Pezeshkian Rossiya va Pokistondagi tengdoshlari bilan gaplashganini va “Eronning tinchlikka sodiqligini” tasdiqlaganini yozdi. Pezeshkian shunday deb yozdi: “Sionist rejimi va AQSh tomonidan yoqilgan bu urushni tugatishning yagona yo‘li – Eronning qonuniy huquqlarini tan olish, tovon to‘lash va kelajakdagi tajovuzga qarshi qat’iy xalqaro kafolatlardir”. Bundan tashqari, Eronga qo‘yilgan barcha sanksiyalarning olib tashlanishini ham xohlaydi.
Biroq, urush IRGC va Eronning siyosiy rahbariyati o‘rtasidagi ba’zi farqlarni ochib berdi. Qatardagi Jorjtaun universitetidan Zaydon Alkinani o‘tgan oy Al Jazeeraga bergan intervyusida aytganidek, iqtisodiy va siyosiy bosim ostida Pezeshkian, agar Eronning talablari qondirilsa, urushni tugatish bo‘yicha muzokaralar olib borishga tayyorligini ko‘rsatdi. Biroq, u shuni qo‘shimcha qildi: “Bu IRGC uchun mavjudot uchun kurash, va bu kuch AQSh va Isroil hech qachon yana Eronga hujum qilmasligini ta’minlash uchun oxirigacha kurashishga tayyor ko‘rinadi”.
Ba’zi kuzatuvchilar Eron cheklangan darajada gaplashishga tayyor bo‘lishi mumkin deb hisoblashadi. Nomzod eron manbasiga tayanib, AQSh teleradiokompaniyasi CNN seshanba kuni “to‘liq muzokaralar” emas, balki AQSh va Eron o‘rtasida “aloqa” bo‘lgani haqida xabar berdi. Manba shuni qo‘shimcha qildi: Eron mojaroni tugatish uchun “barqaror” takliflarni tinglashga tayyor. CNN manbani iqtibos keltirib, “Eron barcha zarur kafolatlarni berishga tayyor, u hech qachon yadro quroli ishlab chiqarmaydi, lekin tinch maqsadlarda yadro texnologiyasidan foydalanish huquqiga ega”, deb aytdi, shuningdek, sanksiyalar Eronni ozod qilishi kerakligini qo‘shimcha qildi.
Mutaxassislar, Trump urushni tugatish uchun bosim ostida qolganligi sababli, muzokaralar mumkin bo‘lishi mumkin deb o‘ylashadi. Biroq, ular muvaffaqiyat qozonishlari haqida bashorat qilishda ehtiyotkorlik bilan harakat qilishadi. Eron-amerikalik iqtisodchi Nader Habibi seshanba kuni Al Jazeeraga bergan intervyusida: “Men muzokaralar ehtimolini bir necha sabablarga ko‘ra 60 foiz deb baholayman”, dedi. Habibi urushning barcha tomonlar uchun yuqori xarajatlarga olib kelganini tushuntirdi. Trump Fors ko‘rfazi davlatlaridan, ular Eron hujumlaridan aziyat chekkan va yirik iqtisodiy hamkorlardan energiya narxlari va fond bozorlariga ta’siri tufayli urushni cheklash uchun bosim ostida. U, shuningdek, saylovchilardan bosim ostida, ularni bu yil noyabr oyidagi AQSh oralig‘idagi saylovlar oldidan tinchlantirishi kerak. So‘rovlar doimiy ravishda ko‘pchilik amerikaliklar Eron urushini qo‘llab-quvvatlamasligini ko‘rsatdi.
Habibi shuni qo‘shimcha qildi: Misr, Saudiya Arabistoni, Pokiston va Turkiya kabi bir qancha vositachilik qilayotgan davlatlar Eron rasmiylari bilan aloqa kanallarini o‘rnatishga muvaffaq bo‘ldi. Bu muzokaralar yo‘lini ochadi, dedi u. “Isroil va AQSh qisqa muddatli urush va rejim qulashi yo‘li bilan kutayotgan edi. Endi ular o‘z kutishlarini qayta ko‘rib chiqmoqda va uzog muddatli urushning yuqori xarajatlaridan xabardor, bunda Eron Isroildagi nishonlarga zarba berishga qodir”.

Президент США Дональд Трамп разработал 15-пунктовый план, содержащий требования и предложения США и Израиля для прекращения продолжающейся войны с Ираном. По данным Al Jazeera, этот план был передан Ирану через Пакистан. Пакистан на этой неделе заявил о готовности провести мирные переговоры.
Трамп заявил, что на этой неделе между Вашингтоном и Тегераном прошли «очень хорошие и продуктивные беседы», направленные на прекращение войны. Однако Иран постоянно отрицает, что ведет переговоры с США. В ответ на заявление Трампа иранские лидеры заявили, что США «ведут переговоры сами с собой». Война, начатая США и Израилем 28 февраля во время переговоров с Ираном, имела высокую цену, вызвав потрясения на мировых энергетических и фондовых рынках, нарушив судоходство и приведя к жертвам на Ближнем Востоке.
По официальным данным иранского министерства здравоохранения, только в Иране погибло 1500 человек и 18 551 человек получили ранения. Через несколько дней после начала ударов США и Израиля по Ирану Корпус стражей исламской революции (КСИР) объявил о закрытии Ормузского пролива для судоходства. Впоследствии они начали разрешать проход небольшого числа одобренных судов – в основном под флагами Индии, Пакистана и Китая. Это, наряду с иранскими атаками на американские военные объекты и энергетическую инфраструктуру в регионе Персидского залива, привело к взлету цен на нефть выше 100 долларов за баррель по сравнению с довоенной ценой на нефть марки Brent – международным эталоном – около 65 долларов.
После появления сообщений о 15-пунктовом плане прекращения огня администрации Трампа в среду мировые фондовые цены немного выросли, а цены на нефть слегка снизились. Однако наблюдатели отмечают, что далеко не ясно, ведутся ли переговоры вообще, и если да, то смогут ли две стороны успешно договориться, когда их требования по прекращению войны остаются столь далекими друг от друга. Al Jazeera и американские и израильские СМИ сообщают, что США отправили Ирану через Пакистан 15-пунктовый мирный план, включающий месячное прекращение огня, пока стороны ведут переговоры об условиях прекращения войны.
Сообщается, что Пакистан, Египет и Турция настаивают на проведении мирной встречи между США и Ираном в столице Пакистана Исламабаде к четвергу. Корреспондент Al Jazeera Джон Хендрен из Вашингтона сообщил: «Пока администрация США готовится к мирным переговорам, она также готовится к войне», имея в виду ожидаемое развертывание до 3000 американских войск из 82-й воздушно-десантной дивизии на Ближний Восток. Ни одна из вовлеченных сторон – США, Иран, Израиль или посреднические страны – не подтвердила детали 15-пунктового плана. Однако израильский канал 12 опубликовал то, что, по его словам, является компонентами плана. Многие предложения совпадают с тем, о чем ранее говорила администрация Трампа.
Неясно, в какой степени Израиль одобряет переговоры США с Ираном. В среду корреспондент Al Jazeera Нида Ибрагим заявила, что «за закрытыми дверями» Израиль согласен с 15 пунктами, изложенными США, но «беспокоится, насколько президент Трамп пойдет на компромисс, чтобы добиться этого». Она сообщила: «Они опасаются, что эти 15 пунктов могут служить основой для потенциальных переговоров и что месячное прекращение огня может предшествовать этому … поэтому президент Трамп может согласиться, что некоторые из его пунктов будут согласованы, [но] не все».
Иранские лидеры утверждают, что между Вашингтоном и Тегераном вообще не ведутся переговоры. Иранское военное руководство заявляет, что не может вести переговоры с США, которые за последние два года дважды атаковали Иран во время продолжающихся переговоров. Главный пресс-секретарь объединенного военного командования Ирана Эбрахим Зольфагари в среду на иранском государственном телевидении, насмехаясь над американским президентом, заявил: «Достиг ли уровень вашей внутренней борьбы стадии, когда вы [Трамп] ведете переговоры сами с собой?». Он сказал: «Такие люди, как мы, никогда не смогут поладить с такими, как вы».
Иран и Израиль в среду продолжали обмениваться атаками. Хотя КСИР четко дал понять, что не желает вести переговоры с США, у Ирана есть некоторые условия для мира. 11 марта президент Ирана Масуда Пезешкиан изложил иранские условия прекращения войны. В публикации на X Пезешкиан написал, что говорил со своими коллегами в России и Пакистане и подтвердил «приверженность Ирана миру». Пезешкиан написал: «Единственный способ положить конец этой войне – развязанной сионистским режимом и США – это признание законных прав Ирана, выплата репараций и твердые международные гарантии против будущей агрессии». Кроме того, Иран, вероятно, потребует снятия всех санкций против него.
Однако война выявила некоторые разногласия между КСИР и политическим руководством Ирана. Как заявил Al Jazeera в этом месяце Зайдун Алькинани из Джорджтаунского университета в Катаре, под экономическим и политическим давлением Пезешкиан показал некоторую готовность договориться о прекращении войны, если требования Ирана будут выполнены. Однако, добавил он, для КСИР это война за выживание, и силы, по-видимому, готовы сражаться до конца, чтобы гарантировать, что США и Израиль никогда больше не нападут на Иран.
Некоторые наблюдатели полагают, что Иран может быть готов вести переговоры на ограниченном уровне. Со ссылкой на неназванный иранский источник американская телекомпания CNN сообщила во вторник, что между США и Ираном был «контакт», а не «полноценные переговоры». Источник добавил, что Иран готов выслушать «устойчивые» предложения по прекращению конфликта. CNN процитировала источник, который также добавил, что с Ирана должны быть сняты санкции.
Эксперты считают, что переговоры возможны, поскольку на Трампа растет давление с требованием прекратить войну. Однако они осторожны в прогнозах относительно их возможного успеха. Ирано-американский экономист Надер Хабиби во вторник в интервью Al Jazeera заявил: «Я оцениваю вероятность переговоров в 60 процентов по нескольким причинам». Хабиби объяснил, что издержки войны были высоки для всех сторон. Трамп сталкивается с давлением со стороны стран Персидского залива, пострадавших от иранских ударов, и со стороны крупных экономических партнеров из-за воздействия на цены на энергоносители и фондовые рынки.
Он также сталкивается с давлением со стороны избирателей, которых ему придется успокоить перед промежуточными выборами в США в ноябре этого года. Опросы постоянно показывают, что большинство американцев не поддерживают войну с Ираном. Помимо потерь и серьезных разрушений внутри страны, иранские лидеры также сталкиваются с давлением со стороны соседей с требованием прекратить атаки на территорию и энергетическую инфраструктуру в регионе. Хабиби добавил, что нескольким посредническим странам, таким как Египет, Саудовская Аравия, Пакистан и Турция, удалось установить каналы связи с иранскими официальными лицами. Это прокладывает путь к переговорам, сказал он. «Израиль и США ожидали короткой войны с путем к краху режима. Теперь они пересматривают свои ожидания и осознают высокую цену затяжной войны, в которой Иран способен поражать цели в Израиле».