UEFA (Yevropa futbol assotsiatsiyalari ittifoqi) Benfica klubini Chempionlar ligasida Real Madridga qarshi o‘yinda muxlislarning irqiy haqorati uchun 40 000 yevro (46 000 dollar) jarimaga tortdi. Jarima 17-fevralda Lisabondagi o‘yinda ikki muxlisning “noqonuniy qo‘shiq va imo-ishoralari” uchun qo‘llanildi, deb UEFA chorshanba kuni e’lon qildi.
Portugaliya klubi bir yillik sinov muddatini o‘tashi kerak, aks holda kelajakdagi Yevropa musobaqalarida Lisabondagi Estadio da Luz (Yorug‘lik stadioni)ning bir qismini yopishdan qochish mumkin emas. Benfica ilgari “tribunadagi irqiy xarakterdagi noo‘rin xatti-harakatlar” bo‘yicha tergov ostida bo‘lgan besh muxlisni vaqtincha chetlatgan edi.
Televizion tasvirlarda Madridning 1:0 hisobidagi g‘alabasidan so‘ng ba’zi muxlislarning maymun imo-ishoralarini ko‘rsatgani ko‘rinadi. O‘yin Vinisiusning hakamga Benfica muxlislari oldida gol urib nishonlagandan so‘ng, Prestianni unga “maymun” deb ataganini aytganida deyarli 10 daqiqa to‘xtatilgan.
Prestianni bu da’voni rad etdi va da’vo qilingan haqorat aytilganda og‘zini yopish uchun futbolkasini ko‘tardi. Argentina qanot himoyachisi UEFA tomonidan tergov ostida bo‘lganida Madriddagi javob o‘yinidan chetlatilgan va UEFA musobaqa o‘yinlaridan 10 o‘yinga chetlatilish xavfi ostida.

УЕФА (Союз европейских футбольных ассоциаций) оштрафовал клуб «Бенфика» на 40 000 евро (46 000 долларов) за расистские оскорбления болельщиков в матче Лиги чемпионов против «Реал Мадрид». Штраф был наложен за «незаконные песнопения и жесты двух болельщиков» во время игры 17 февраля в Лиссабоне, сообщила УЕФА в среду.
Португальский клуб должен отбыть годичный испытательный срок, чтобы избежать закрытия части лиссабонского «Эштадиу да Луш» (Стадион света) на будущих матчах европейских соревнований. Ранее «Бенфика» временно отстранила пятерых болельщиков, находившихся под расследованием за «неуместное поведение на трибунах расистского характера».
Телевизионные кадры показали, что некоторые болельщики делали обезьяньи жесты после победы «Мадрида» со счётом 1:0 в первом матче плей-офф Лиги чемпионов. Игра была остановлена почти на 10 минут, когда Винисиус сообщил судье, что Престианни назвал его «обезьяной» после того, как он забил гол и отпраздновал перед болельщиками «Бенфики».
Престианни, который отрицал это обвинение, прикрыл рот футболкой, когда якобы было произнесено оскорбление. Аргентинский вингер был отстранён УЕФА от ответного матча в Мадриде, пока находился под расследованием, и ему грозит дисквалификация на 10 матчей в соревнованиях УЕФА.
Расследование УЕФА в отношении Престианни продолжается, а вердикт по другому обвинению против «Бенфики» за поведение болельщиков был опубликован в среду. Этот инцидент подчёркивает сохраняющуюся проблему расизма в европейском футболе.