AQSH investorlari Hindistonning eng mashhur sport ligasi bo‘lgan Hindiston Premer-ligasida (IPL) bir kunda ikki alohida milliard dollarlik bitim tuzdilar. Rajasthan Royals jamoasi AQSH tadbirkorlari Kal Somani va Rob Walton (Walmartning sobiq raisi) tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan konsorsium tomonidan 1,63 milliard dollarga sotib olindi, bu Hindiston ommaviy axborot vositalari tomonidan baholangan. Bu rekord faqat bir necha soat davom etdi, chunki shu kuni amaldagi chempion Royal Challengers Bengaluru (RCB) jamoasi AQSH milliarderi Devid Blitzerning Bolt Ventures va AQSH aktivlarini boshqaruvchi kompaniyasi Blackstone ishtirokidagi yana bir konsorsium tomonidan 1,78 milliard dollarga sotib olindi.
Bu bitimlar dunyodagi eng ko‘p aholiga ega bo‘lgan mamlakatda eng mashhur sport turi bo‘lgan Hindiston kriketining xalqaro investorlar orasida tobora ortib borayotgan jozibasini ko‘rsatmoqda. Hindistonning kriket afsonasi Sourav Ganguly mahalliy muxbirlarga: "Bu aql bovar qilmaydigan raqamlar, lekin Hindiston kriketi va uning rivojlanishi uchun ajoyib xabar. Menimcha, u allaqachon NBA kabi katta" dedi. Ikkala jamoa uchun baholar 2008-yildagi asl sotuvdan sezilarli darajada oshdi, o‘shanda spirtli ichimliklar magnati Vijay Mallaya RCBni 111,6 million dollarga, Rajasthan esa 67 million dollarga sotib olgan edi.
Sport jamoalari umuman olganda global investitsiyalarning asosiy nishabiga aylanmoqda, chunki bizneslar chet eldagi yangi bozorlardan foydalanishga va ularning muxlislar bazasidan xarajatlarni jalb qilishga intilmoqda. Deloitte tahlilchilari o‘tgan oyda nashr etilgan istiqbollarida sanoat "kengayish davriga kiryapti" va sport ligalaridagi xususiy kapital bitimlari so‘nggi yillarda keskin oshganini yozdilar. IPL, yiliga atigi uch oy davom etsa-da, sportning eng qisqa formati bo‘lgan Twenty20 ni o‘z ichiga oladi va kriketning eng issiq mulkiga aylangan. 2022-yilda 2023-27 tsikli uchun translyatsiya huquqlari Disney Star va Reliance Viacom18 tomonidan 6,4 milliard dollarga sotib olindi, keyinchalik Disney o‘z Hindiston biznesidan chiqdi va ikkala tashkilot 2025-yilda JioStar ni tuzdi.
Blitzer bayonotida IPLni "global sportdagi buyuk o‘sish hikoyalaridan biri" deb ta'rifladi. 2021-yilda liga sakkiztadan o‘nta jamoada kengaytirildi va ikkita yangi franchayza, Gujarat Titans va Lucknow Super Giants, mos ravishda 670 million va 940 million dollarga sotildi. Taqqoslash uchun, Britaniya kriket ligasi The Hundred ning London Spirit jamoasi 2025-yilda 370 million dollarga baholandi, bu o‘sha turnirdagi har qanday jamoa uchun eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, uning qisman ulushi o‘tgan yili sotuvga qo‘yilgan edi.
Konsorsiumning bir qismi bo‘lgan Aditya Birla Group raisi Kumar Mangalam Birla: "O‘tgan yigirma yil davomida IPL global sport kuchiga aylanib, Hindiston kriketining yuzini o‘zgartirdi va Hindiston uchun ulkan qimmat yaratdi. RCB zamonaviy sportdagi eng jozibali franchayzalardan biri sifatida bizga global sport maydonchasiga merosimizni kengaytirish uchun o‘ziga xos platforma taklif qiladi" dedi. 2025-yilgi chempionlik RCB uchun birinchi bo‘lsa-da, bayramlar jamoaning stadionida kamida 11 kishi halok bo‘lgan o‘limga olib kelgan izdihom tufayli fojiali yakunlandi.
Yangi egalik konsorsiumi RCB uchun isloh qilingan boshqaruv jamoasini kiritadi. Aditya Birla direktori Aryaman Vikram Birla rais lavozimida ishlaydi, Times of India Group dan Satyan Gajwani esa vitse-rais rolini o‘z zimmasiga oladi. Blitzerda allaqachon NBA ning Philadelphia 76ers, NHL ning New Jersey Devils va Premer-liganing Crystal Palace klublaridagi egalik ulushlari bor. Rajasthan uchun Somani mavjud aktsiyador bo‘lib, franchayzani to‘liq nazorat qilish uchun harakat qildi, bu bitim hali Hindiston Kriketni Nazorat Qilish Kengashi tomonidan tasdiqlanishi kerak, deb xabar berdi Hindiston ommaviy axborot vositalari. Arizona shtatidagi texnologik tadbirkor shuningdek, Tiger Woods va Rori MakIlroy tomonidan hamkorlikda asos solingan TGL ligasidagi Motor City Golf Club asoschilaridan biridir.
81 yoshli Walton Walmart asoschisi Sem Waltonning eng katta o‘g‘li va NFL ning Denver Broncos jamoasining egasi. IPL ning hozirgi baholari hali ham NFL ning Dallas Cowboys yoki futbolning Real Madrid kabi boshqa sport turlaridagi eng yaxshi global sport franchayzalaridan ancha past bo‘lsa-da, o‘sish uchun hali ham imkoniyatlar mavjud. Kriket 2024-yilgi T20 Jahon kubogi (Hindiston g‘alaba qozongan) bilan AQSH bozoriga kirib keldi va bu sport 2028-yilda Los-Anjeles Olimpiadasida AQSH qirg‘oqlariga qaytadi. RCB ning yana bir yangi hammuassisi bo‘lgan Times Group allaqachon AQSH kriket bozoriga katta sarmoya kiritgan. U asosan barcha yirik kriket o‘yinlarini (shu jumladan IPL ni) AQSH da efirga uzatadigan Willow kompaniyasiga egalik qiladi.
Shu bilan birga, Walmart Hindistonda asosiy manfaatlarga ega. U 2018-yilda elektron tijorat giganti Flipkart ning ko‘pchilik ulushini sotib oldi, shuningdek, yetakchi raqamli to‘lov platformasi PhonePe va boshqa biznes manfaatlarini nazorat qiladi. IPL va 2023-yilda boshlangan va oltita jamoadan iborat bo‘lgan Major League Cricket (MLC) o‘rtasida ham aloqa mavjud: Los-Anjeles, Nyu-York, San-Fransisko, Sietl, Dallas va Vashington, DC da. MLC IPL franchayzalarining roziligi bilan boshqariladi – Chennai Super Kings Texas franchayzasiga egalik qiladi, Kolkata Knight Riders va Mumbai Indians esa mos ravishda Los-Anjeles va Nyu-York jamoalariga egalik qiladi. Liga 2027-yilga kelib sakkizta jamoada kengayishi kutilmoqda, Arizona yangi franchayzalardan biri uchun asosiy da'vogar hisoblanadi.

Инвесторы из США совершили крупный шаг в индийский крикет, заключив в один день две отдельные сделки на миллиард долларов за команды в самой популярной спортивной лиге страны. Команда Rajasthan Royals была приобретена консорциумом, поддерживаемым американскими бизнесменами Калом Сомани и Робом Уолтоном (бывшим председателем Walmart), за 1,63 миллиарда долларов, как оценили индийские СМИ. Этот рекорд продержался всего несколько часов, поскольку в тот же день была объявлена ещё более крупная сделка за действующего чемпиона Royal Challengers Bengaluru (RCB), купленного за 1,78 миллиарда долларов другим консорциумом, включающим Bolt Ventures американского миллиардера Дэвида Блицера и американского управляющего активами Blackstone.
Эти сделки подчёркивают растущую привлекательность индийского крикета среди международных инвесторов, стремящихся стать частью самого популярного вида спорта в самой густонаселённой стране мира. Легенда индийского крикета Сурав Гангули заявил местным репортёрам: "Это ошеломляющие цифры, но отличная новость для индийского крикета и пути вперёд. Думаю, он уже такой же большой, как NBA". Оценки для двух команд знаменуют огромный скачок по сравнению с их первоначальными продажами в 2008 году, когда магнат алкогольной индустрии Виджай Маллья купил RCB за 111,6 миллиона долларов, а Rajasthan был продан за 67 миллионов долларов.
Спортивные команды в целом стали основной целью глобальных инвестиций, поскольку бизнес пытается выйти на новые зарубежные рынки и увеличить расходы со стороны своих фанатских баз. Аналитики Deloitte в обзоре, опубликованном в прошлом месяце, написали, что отрасль "вступает в эпоху расширения" и что сделки с частным капиталом в спортивных лигах резко выросли в последние годы. IPL, который длится всего три месяца в году, включает самый короткий формат спорта, называемый Twenty20, и превратился в самый горячий актив крикета. В 2022 году права на трансляцию на цикл 2023-2027 годов были куплены за 6,4 миллиарда долларов Disney Star и Reliance Viacom18, позже Disney вышла из своего индийского бизнеса, и две организации вместе сформировали JioStar в 2025 году.
Блицер в заявлении описал IPL как "одну из великих историй роста в мировом спорте". В 2021 году лига была расширена с восьми до десяти команд, и две новые франшизы, Gujarat Titans и Lucknow Super Giants, были проданы за 670 миллионов и 940 миллионов долларов соответственно. Для сравнения, команда London Spirit британской крикетной лиги The Hundred была оценена в 2025 году в 370 миллионов долларов — самый высокий показатель для любой команды в этом турнире — когда её частичная доля выставлялась на продажу в прошлом году.
Председатель Aditya Birla Group, входящей в консорциум с Блицером, Кумар Мангалам Бирла заявил: "За последние два десятилетия IPL превратился в глобальную спортивную державу, изменившую лицо индийского крикета и создавшую огромную ценность для Индии. RCB как одна из самых привлекательных франшиз в современном спорте предлагает нам отличительную платформу для расширения нашего наследия в сферу глобального спорта". Титул 2025 года стал первым для RCB, но празднования обернулись трагедией, когда на стадионе команды в давке погибло не менее 11 человек.
Новый консорциум собственников внедрит реформированную управленческую команду для RCB. Директор Aditya Birla Арьаман Викрам Бирла будет занимать должность председателя, а Сатьян Гаджвани из Times of India Group возьмёт на себя роль вице-председателя. У Блицера уже есть доли владения в Philadelphia 76ers NBA, New Jersey Devils NHL и Crystal Palace Премьер-лиги, среди множества других команд. Для Rajasthan Сомани был существующим акционером и перешёл к полному контролю над франшизой в сделке, которая всё ещё требует одобрения Совета по контролю за крикетом в Индии, сообщили индийские СМИ. Технологический предприниматель из Аризоны также является одним из основателей Motor City Golf Club в лиге TGL, соучредителями которой являются Тайгер Вудс и Рори Макилрой.
81-летний Уолтон — старший сын основателя Walmart Сэма Уолтона и владелец Denver Broncos NFL. Хотя текущие оценки IPL всё ещё значительно уступают ведущим мировым спортивным франшизам в других видах спорта, таким как Dallas Cowboys NFL или футбольный Real Madrid, всё ещё есть пространство для роста. Крикет проник на рынок США с Кубком мира T20 2024 года (победа Индии), и этот вид спорта вернётся на берега США на Олимпийских играх в Лос-Анджелесе в 2028 году.
Times Group, ещё один новый совладелец RCB, уже активно инвестирует в рынок крикета США. Она владеет Willow, которая в основном транслирует все крупные матчи по крикету, включая IPL, в США. Между тем, Walmart имеет ключевые интересы в Индии. Она приобрела контрольный пакет акций гиганта электронной коммерции Flipkart в 2018 году, а также контролирует ведущую платформу цифровых платежей PhonePe и другие бизнес-интересы.
Также существует связь между IPL и Major League Cricket (MLC) — соревнованием T20, начавшимся в 2023 году и имеющим шесть команд: в Лос-Анджелесе, Нью-Йорке, Сан-Франциско, Сиэтле, Далласе и Вашингтоне, округ Колумбия. MLC управляется с благословения франшиз IPL — Chennai Super Kings владеет франшизой в Техасе, а Kolkata Knight Riders и Mumbai Indians владеют командами в Лос-Анджелесе и Нью-Йорке соответственно. Ожидается, что лига расширится до восьми команд в 2027 году, причём Аризона является основным претендентом на одну из новых франшиз.