AQSh Janubiy Qo‘mondonligi (SOUTHCOM) Karib dengizida noma’lum kemaga qarshi o‘tkazilgan 47-harbiy hujum haqida e’lon qildi. Bu hujum natijasida to‘rt kishi halok bo‘lgan, shu bilan birga “Janubiy Nayza” operatsiyasi doirasida o‘ldirilganlar soni taxminan 163 kishiga yetdi.
Qo‘mondonlik o‘z ijtimoiy tarmoqlaridagi bayonotda hujumni “kartellarga qarshi tizimli bosim” deb ta’rifladi. Biroq, hujum qilingan kemani boshqargan “terrorchi tashkilot” nomi va kemada bo‘lgan shaxslar haqida hech qanday ma’lumot berilmadi. Harbiylar faqat 15 soniyalik videoni ilova qilishdi, unda tor qayiq olovga o‘ralgani ko‘rsatilgan.
Donald Tramp ma’muriyati bu hujumlarni AQShga narkotik savdosini to‘xtatish zarurati bilan izohlaydi. Ammo xalqaro huquq mutaxassislari va inson huquqlari vakillari bu harakatlarni “qonundan tashqari o‘ldirishlar kampaniyasi” deb tanqid qilmoqda. Operatsiya davomida faqat uch kishi omon qolgan, qolganlari halok bo‘lgan deb hisoblanadi.
Tanqidchilar, shuningdek, 2-sentabrdagi dastlabki hujumdan so‘ng omon qolgan ikki kishining kemasi qoldiqlariga yopishgan holda qayta hujumga uchraganini ta’kidlaydilar. Bu “ikki marta urish” usuli xalqaro va milliy qonunlarga zid deb hisoblanadi. Tramp ma’muriyati bu voqea haqidagi videoni omma e’tiboriga hali taqdim etmagan.
Kolumbiya va Trinidad va Tobago oilalari halok bo‘lganlarni o‘z qarindoshlari deb da’vo qilmoqda va ularni “narko-terrorchilar” emas, balki Karib orollari va Janubiy Amerika o‘rtasida sayohat qiluvchi baliqchilar va norasmiy ishchilar deb ta’riflaydilar. 12-mart kuni Amerika Qit’asi Inson Huquqlari Komissiyasi Trampning kampaniyasining inson huquqlariga ta’siri masalasini muhokama qilish uchun dastlabki eshituv o‘tkazdi.

Командование Южного округа США (SOUTHCOM) объявило о проведении 47-й военной атаки на неизвестное судно в Карибском море. В результате удара погибли четыре человека, а общее число жертв операции «Южное Копьё» достигло примерно 163 человек. Военные заявили, что атака направлена на «применение тотального системного давления на картели», но не предоставили деталей о том, какая именно «террористическая организация» управляла судном или кто находился на борту.
Администрация Дональда Трампа неоднократно заявляла, что такие летальные методы необходимы для прекращения наркоторговли в США. Однако правовые эксперты и правозащитники раскритиковали эти атаки, назвав их кампанией внесудебных убийств. С начала операции в сентябре прошлого года в водах были найдены только три выживших, остальные считаются погибшими.
Критики также указывают на инцидент 2 сентября, когда двое выживших после первоначальной атаки были убиты повторным ударом, пока держались за обломки своей лодки. Этот «двойной удар» рассматривается как нарушение международного и внутреннего права. Администрация Трампа до сих пор не обнародовала видео этого события, что вызывает дополнительные вопросы о прозрачности операции.
Семьи в Колумбии и Тринидаде и Тобаго заявляют, что погибшие были не «наркотеррористами», как утверждает администрация Трампа, а рыбаками и неформальными работниками, перемещавшимися между Карибскими островами и Южной Америкой. 12 марта Межамериканская комиссия по правам человека провела первое слушание по вопросу о последствиях кампании Трампа для прав человека.
Эксперты подчёркивают, что наркоторговля считается преступлением, а не актом войны, что делает применение летальной военной силы незаконным. Администрация Трампа ещё не опубликовала официальное обоснование атак, подготовленное Управлением юридического советника Министерства юстиции, что усиливает правовую неопределённость вокруг этих действий.