Taxminan 500 ga yaqin migrant va boshpana izlovchilar Meksikaning janubida joylashgan Tapachula shahridan yurish boshlab, mahalliy immigratsiya tizimiga norozilik bildirdilar. Namoyishchilar Gvatemala bilan chegaradosh shaharni chorshanba kuni tark etib, ertasi kuni ham yurishni davom ettirdilar. Bu mars migrantlar Meksikaga kirishda odatda foydalanadigan yo‘nalish bo‘yicha amalga oshirildi, chunki Tapachula ilgari ham bunday noroziliklar markazi bo‘lib kelgan.
Namoyish Meksikada qonuniy maqom olish jarayonidagi qiyinchiliklarni jamoatchilik e‘tiboriga havola qilish uchun tashkil etilgan. Ishtirokchilar ko‘pchiligi uzoq navbatlar va harakatlanish cheklovlarini ish topish va qonuniy immigratsiya yo‘llariga kirishdagi to‘siqlar sifatida ta‘rifladilar. Janubiy Chegara Kuzatuv Kollektivi kabi fuqarolik jamiyati guruhlari ham ayrim migrantlardan qonuniy bepul bo‘lishi kerak bo‘lgan hujjatlar uchun 2300 AQSh dollariga yaqin pul talab qilinayotganini qayd etdi.
Boshqa himoyachilar Meksika chegaralari yaqinida harbiylashtirishning kuchayishi migrantlar va boshpana izlovchilar xavfsizligiga tahdid solayotganini tanqid qildilar. 40 yoshli kubalik Joandri Velazquez Zaragoza: "Hujjatsiz, imkoniyatlar yo‘q. Biz migrantlar Tapachulada mahbusdek his qilamiz", deb izhor etdi. Meksika immigratsiya nazoratini kuchaytirish, qisman, Qo‘shma Shtatlar bosimi natijasida amalga oshirilmoqda.
Prezident Donald Trump oq uyga ikkinchi muddatga qaytganidan beri AQShdan ommaviy deportatsiya kampaniyasini boshladi, bu esa Meksikadan AQShga noqonuniy chegaradan o‘tishlarni keskin kamaytirdi. Trump ma‘muriyati advokatlari sudda Meksikaning AQShdan deportatsiya qilingan 6000 kubalikni qabul qilishga rozi bo‘lgani haqida da‘vo qilgan, ammo bunday kelishuv "yozilmagan kelishuv" ekanligini ko‘rsatgan. Chorshanba kuni Massachusets shtatidagi Boston shahrida AQSh okrug sudyasi William Young bu da‘voni so‘roq qilib, javob talab qildi.
Young o‘z buyrug‘ida: "Nima? Bu haqiqat bo‘lishi mumkinmi? 6000 kubalik allaqachon Meksikaga yuborilgan bo‘lgan suveren davlatlar o‘rtasida qandaydir yozilmagan kelishuv bormi? Bu kelishuv maxfiymi?", deb yozdi. AQSh Ichki xavfsizlik departamenti Reuters axborot agentligining so‘rovi javobsiz qoldirdi. Trump ma‘muriyati takroran deportatsiya qilinuvchilarni qabul qilish uchun "uchinchi tomon" mamlakatlar izlamoqda, shu bilan birga, yanvar oyidan beri Kubadagi hukumatni beqarorlashtirishga urinish sifatida mamlakatga yoqilg‘i importini cheklab qo‘ydi.

Примерно 500 мигрантов и лиц, ищущих убежища, начали марш на юге Мексики, выражая разочарование местной иммиграционной системой. Группа покинула город Тапачула, расположенный недалеко от границы с Гватемалой, во вторник вечером и продолжила движение в среду. Их маршрут следует по пути, который многие мигранты используют при въезде в Мексику, причём Тапачула ранее уже был местом подобных протестов.
Демонстрация была организована для привлечения внимания к трудностям в получении легального статуса в Мексике. Многие участники жаловались на длинные очереди и ограничения передвижения, которые мешают им найти работу и получить доступ к легальным иммиграционным путям. Коалиция гражданского общества «Коллектив мониторинга южной границы» также отметила, что с некоторых мигрантов требуют почти 2300 долларов США за документы, которые по закону должны быть бесплатными.
Другие правозащитники осудили усиление милитаризации вблизи границ Мексики, заявив, что это угрожает безопасности мигрантов и лиц, ищущих убежища. 40-летний кубинец Хоандри Веласкес Сарагоса заявил: «Без документов нет возможностей. Мы, мигранты, чувствуем себя заключёнными в Тапачуле». Мексика ужесточила иммиграционный контроль отчасти из-за давления со стороны Соединённых Штатов.
С момента возвращения в Белый дом на второй срок президент Дональд Трамп начал кампанию массовой депортации из США, что привело к резкому сокращению нелегальных переходов границы из Мексики в США. Адвокаты администрации Трампа, как сообщается, заявили в суде, что Мексика согласилась принять 6000 кубинцев, депортированных из США, хотя указали, что такое соглашение является «неписаной договорённостью». В среду федеральный судья Уильям Янг в Бостоне, штат Массачусетс, подверг сомнению это заявление и потребовал разъяснений.
В своём постановлении Янг написал: «Что? Это может быть правдой? Существует какая-то неписаная сделка между суверенными государствами, по которой 6000 кубинских граждан уже отправлены в Мексику? Эта сделка секретна?». Министерство внутренней безопасности США не ответило на запрос информационного агентства Reuters. Администрация Трампа неоднократно искала страны «третьей стороны» для приёма депортированных лиц, а с января ограничила импорт топлива на Кубу в попытке дестабилизировать правительство этой страны.