Eron parlamenti raisi Muhammad Baqir Gʻolibof mamlakat razvedka xizmatlaridan olingan maʼlumotlarga asoslanib, "Eron dushmanlari" tomonidan mintaqadagi nomaʼlum bir davlat yordamida Eron orolini egallash rejalari borligi haqida ogohlantirdi. Gʻolibof bu ogohlantirishni o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi ikki alohida postida eʼlon qilib, bunday harakatlarga javoban "mintaqaviy davlatning hayotiy infratuzilmasiga nishonlangan hujumlar" amalga oshirilishini taʼkidladi.
Ushbu bayonotlar AQSh prezidenti Donald Trampning Eron bilan tinchlik muzokaralari olib borilayotgani haqidagi daʼvolari va Oq uyning Eron rahbariyatiga qarshi yangi tahdidlari fonida kelmoqda. Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt Eronni magʻlubiyatni tan olishga chaqirib, "Agar Eron hozirgi vaziyatni tushunmasa, Tramp prezident ularni hech qachon urilmagan darajada urishini taʼminlaydi" deb qoʻshimcha qildi.
Shu bilan birga, Pentagon mintaqaga minglab havo-desant qoʻshinlari va ikki dengiz piyodalari kontingentini yuborayotgani, jami taxminan 2000 askarning 82-havo-desant diviziyasidan joylashtirilishi rejalashtirilganligi xabar qilinmoqda. Al Jazeera muxbiri Muhammad Vallning Tehrondan bergan maʼlumotlariga koʻra, eronliklar AQShning harbiy qurollanishini kuzatib, urushning davom etishiga ishonch bildirmoqda.
Xususan, Xarg oroli masalasi keskin muhokama qilinmoqda, chunki baʼzi manbalar Gʻolibofning ogohlantirishlari Birlashgan Arab Amirliklariga qaratilgan boʻlishi mumkinligini taʼkidlaydi. Vallning soʻzlariga koʻra, eronliklar AQSh qoʻshinlari orolga qoʻngan taqdirda, bu harakat ular uchun halokatli oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Eronning yarim rasmiy Tasnim axborot agentligi nomaʼlum harbiy manbani keltirib, agar Eron orollariga yoki boshqa hududlarga harbiy harakatlar amalga oshirilsa, mamlakat Qizil dengiz ogʻzida yangi front ochish qobiliyatiga ega ekanligini bildirdi. Manba, Eronning Bab al-Mandeb boʻgʻozida (Yaman va Jibuti orasida) "ishonchli tahdid" yaratishi mumkinligini, shuningdek, Eron tomonidan qoʻllab-quvvatlanayotgan Yaman Husiylari qoʻzgʻolonchilari ham bu jarayonda rol oʻynashga tayyor ekanligini qoʻshimcha qildi.
Tramp yaqin kunlarda Eron bilan muzokaralarda muvaffaqiyat qozonilayotgani haqida takroran daʼvo qilgan boʻlsa-da, Eron rasmiylari bunday muzokaralarni rad etgan. Biroq, mintaqadagi vositachilar ikki tomon oʻrtasida orqa fonda xabarlar almashinuvi davom etayotganini aytishmoqda. AQShning 15 bandli rejasi va Eronning 5 shartli taklifi borligi haqida maʼlumotlar tarqalmoqda, ammo bu jarayonlar aniq emas.

Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил в среду, что разведывательные данные указывают на планы "врагов Ирана" захватить иранский остров при поддержке неназванной страны в регионе. В двух отдельных постах в социальных сетях Галибаф предупредил, что любая такая попытка будет встречена целенаправленными атаками на "жизненно важную инфраструктуру" региональной страны, оказывающей помощь в операции, подчеркнув, что иранские силы отслеживают передвижения противника.
Это предупреждение прозвучало на фоне заявлений президента США Дональда Трампа о якобы ведущихся переговорах с Ираном для прекращения войны, которые Тегеран отрицает, а также новых угроз со стороны Белого дома в адрес иранского руководства. Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт заявила, что Иран должен принять поражение, угрожая, что "если Иран не поймёт текущий момент, президент Трамп обеспечит, чтобы его ударили сильнее, чем когда-либо".
Одновременно с этими заявлениями Пентагон направляет в регион Персидского залива тысячи воздушно-десантных войск, дополняя два контингента морской пехоты США, уже находящихся в пути. По сообщениям СМИ, около 2000 солдат 82-й воздушно-десантной дивизии армии США получили приказ о развертывании, а первое из двух экспедиционных подразделений морской пехоты может прибыть в регион в ближайшие дни.
Корреспондент Al Jazeera Мохамед Валл, сообщая из Тегерана, отметил, что иранцы хорошо осведомлены о наращивании американских сухопутных войск и военных кораблей в регионе и "знают, к чему это приведёт". Он добавил, что некоторые считают, что угроза Галибафа региональной стране, которая может помочь в захвате острова, направлена на Объединённые Арабские Эмираты, при этом иранцы уверены, что такая операция будет разрушительной как для ОАЭ, так и для американских войск.
Полуофициальное иранское информационное агентство Tasnim со ссылкой на неназванный военный источник сообщило, что Иран может открыть новый фронт в устье Красного моря в случае военных действий на "иранских островах или в других частях наших земель". Источник заявил, что Иран способен создать "достоверную угрозу" в Баб-эль-Мандебском проливе, а позже Tasnim процитировал "информированный источник", утверждающий, что поддерживаемые Ираном хуситские повстанцы в Йемене готовы сыграть роль в контроле над проливом.
Несмотря на недавние заявления Трампа о прогрессе в переговорах с Ираном, Тегеран отрицает любые переговоры с США, хотя посредники в регионе сообщают о продолжающейся закулисной работе по обмену сообщениями. Сообщается, что США предложили 15-пунктный план прекращения боевых действий, в то время как иранские СМИ цитируют официального лица, заявившего, что Тегеран выдвинул свои пять условий для прекращения вражды.