Bangladeshning Padma daryosida avtobus halokati sodir bo‘lib, kamida 24 kishi halok bo‘ldi. Voqea avtobus Dhakaga qaytayotgan ishchilarni olib ketayotganda, paromga chiqishga urinib, daryoga qulashi natijasida yuz berdi. Politsiya va O‘t o‘chirish xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, avtobus taxminan 9 metr chuqurlikka cho‘kib ketgan.
Avtobusda 40-50 ga yaqin yo‘lovchi bo‘lgan, ularning aksariyati Eid bayramini nishonlagandan so‘ng ishga qaytayotgan edi. O‘t o‘chirish xizmati xodimi Dewan Sohel Rana aytishicha, ko‘pchilik suzib qutulgan, ammo boshqalari avtobus ichida qolib, cho‘kib halok bo‘lgan. Qutqaruv ishlarini to‘rtta o‘t o‘chirish bo‘linmasi va 10 nafar g‘avvos boshqargan, ularga armiya, politsiya, qirg‘oq qo‘riqlash va mahalliy hokimiyat yordam bergan.
Kuchli oqim va yomg‘ir tufayli qutqaruv operatsiyalari kechasi buzilgan. Yana bir o‘t o‘chirish xodimi Talha Bin Zasim aytishicha, halok bo‘lganlarning 22 nafari cho‘kkan avtobus ichidan topilgan, jumladan, olti erkak, 11 ayol va besh bola. Ikki ayol esa qutqarilgandan keyin vafot etgan. Mahalliy The Daily Star gazetasi Rana havolasida kamida 26 kishi halok bo‘lganini yozgan, amaldorlar esa boshqa yo‘qolganlar bo‘lishi mumkinligidan xavotirda.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, hodisani tekshirish uchun besh kishidan iborat komissiya tuzilgan. Bangladeshda bunday halokatlar kam uchramaydi, har yil yuzlab odamlar yo‘l va parom baxtsiz hodisalarida halok bo‘ladi.

В Бангладеш произошла трагедия, когда автобус, перевозивший десятки людей, упал в реку Падма, в результате чего погибли по меньшей мере 24 человека. Инцидент случился, когда автобус направлялся из юго-западного района в столицу Дакку и попытался заехать на паром, но упал в реку. По данным полиции и Пожарной службы и гражданской обороны, автобус перевернулся и затонул на глубину около 9 метров.
В автобусе находилось около 40-50 человек, большинство из которых возвращались на работу после празднования исламского праздника Ид. Пожарный офицер Деван Сохель Рана сообщил, что многие пассажиры смогли доплыть до берега, но другие оказались в ловушке внутри автобуса и утонули. Спасательные работы возглавляли четыре пожарных подразделения и 10 водолазов, при поддержке армии, полиции, береговой охраны и местных властей. Поздно вечером в среду к операции присоединилось спасательное судно для подъема автобуса.
Однако сильное течение и дождь нарушили спасательные операции в ночное время. Другой пожарный офицер Талха бин Засим заявил, что погибшие 24 человека включают 22, найденных внутри затонувшего автобуса: шесть мужчин, 11 женщин и пятеро детей. Еще две женщины скончались после спасения. Местная газета The Daily Star со ссылкой на Рана сообщила о по меньшей мере 26 погибших, а официальные лица опасаются, что могут быть и другие пропавшие.
По сообщениям местных СМИ, для расследования инцидента была сформирована комиссия из пяти человек. Подобные смертельные происшествия не редкость в Бангладеш, где ежегодно сотни людей гибнут в дорожно-транспортных и паромных авариях.