Hindistonning Andhra-Pradesh shtatida Markapuram tumanida ertalab soat 6:00 atrofida xususiy yoʻlovchi avtobusi va tipper yuk mashinasi oʻrtasida halokatli toʻqnashuv sodir boʻldi. Toʻqnashuv natijasida yongʻin chiqib, ikkala transport vositasi ham olovga oʻralgan. Hodisa joyida kamida 35 yoʻlovchi boʻlgan.
Rasmiylarning dastlabki maʼlumotlariga koʻra, yongʻin natijasida 13 kishi halok boʻlgan, 20 dan ortiq odam turli darajadagi jarohatlar olgan. Baʼzi yoʻlovchilar yonib ketgani haqida maʼlumotlar mavjud. Jaroxatlanganlar Markapuram va yaqin atrofdagi shifoxonalarga yotqizilgan.
Andhra-Pradesh bosh vaziri N. Chandrababu Naidu halokat haqida xabar olgach, chuqur tashvish va qaygʻu bildirdi. U hodisa sabablarini aniqlash uchun tergov komissiyasi tuzilishini buyurdi va batafsil hisobot talab qildi. Naidu oʻz bayonotida: "Bu fojia Markapuram tumanidagi Rayavaram yaqinida 13 yoʻlovchining yonib halok boʻlishiga olib keldi. Halok boʻlganlarning oilalariga chuqur hamdardligimni bildiraman, hukumat zarar koʻrgan oilalarga yordam beradi" dedi.
Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi idorasi halok boʻlganlarning har bir oilasiga 200 000 rupiya (taxminan 1840 evro), jarohatlanganlarga esa 50 000 rupiya (460 evro) miqdorida kompensatsiya toʻlashni eʼlon qildi. Bosh vazirning bayonotida: "Andhra-Pradeshdagi bu baxtsiz hodisa juda alamli. Halok boʻlganlarning oilalariga hamdillik bildiramiz, jarohatlanganlar tezda sogʻayishlarini tilaymiz" deyilgan.
Bu Andhra-Pradesh shtatidagi soʻnggi vaqtlardagi ikkinchi yirik avtobus halokatidir. Oʻtgan hafta Vizianagaram tumanida shinalarning portlashi natijasida yana bir xususiy avtobus yonib ketgan edi, biroq oʻsha hodisada jabrlanuvchilar boʻlmagan. Transport xavfsizligi masalalari yana dolzarb muammoga aylanmoqda.

В индийском штате Андхра-Прадеш в районе Маркапурам рано утром произошло смертельное столкновение между частным пассажирским автобусом и самосвалом. Столкновение привело к возгоранию, в результате которого обе машины были быстро охвачены пламенем. По предварительным данным, в момент инцидента в автобусе находилось не менее 35 пассажиров.
По данным официальных лиц, в результате пожара погибли 13 человек, более 20 получили ранения различной степени тяжести. Сообщается, что некоторые пассажиры сгорели заживо. Пострадавшие были доставлены в больницы Маркапурама и близлежащих районов для оказания медицинской помощи.
Главный министр штата Андхра-Прадеш Н. Чандрабабу Наиду выразил глубокий шок и скорбь в связи с трагедией. Он распорядился создать следственную комиссию для выяснения причин аварии и потребовал предоставления подробного отчета. В своем заявлении Наиду отметил: «Трагическая гибель 13 пассажиров, сгоревших заживо в ужасной дорожной аварии недалеко от Раяварама в районе Маркапурам, вызывает глубокий шок. Выражаю искренние соболезнования семьям погибших. Правительство окажет поддержку пострадавшим семьям».
Офис премьер-министра Индии Нарендры Моди объявил о выплате компенсаций в размере 200 000 рупий (примерно 1840 евро) семьям каждого погибшего и 50 000 рупий (460 евро) каждому пострадавшему. В заявлении премьер-министра говорится: «Происшествие в районе Маркапурам, штат Андхра-Прадеш, является трагическим. Соболезнуем тем, кто потерял близких. Желаем раненым скорейшего выздоровления».
Это уже второе крупное происшествие с автобусом в штате Андхра-Прадеш за последнее время. На прошлой неделе в районе Визианагарам другой частный автобус загорелся после взрыва шины, но тогда обошлось без жертв. Инцидент вновь поднимает вопросы о безопасности дорожного движения в регионе.