AQShning CNN telekanali, Amerika razvedka manbalariga tayangan holda, Eronning Fors ko‘rfazidagi Xarg orolida mudofaa tizimini kuchaytirgani haqida xabar berdi. Manbalarga ko‘ra, so‘nggi haftalarda Tehron orolga qo‘shimcha harbiy xodimlar, havo hujumidan mudofaa vositalari va mudofaa to‘siqlarini joylashtirgan. Bu choralar, ularning da‘vosiga ko‘ra, AQShning strategik ahamiyatga ega bo‘lgan bu ob’ektni nazorat qilishga urinishi mumkin bo‘lgan potentsial operatsiyaga tayyorgarlik ko‘rish uchun amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, AQSh Markaziy Qo‘mondonligi ushbu ma’lumotlar haqida izoh berishdan bosh tortdi. Bu holat, AQSh rejimining mintaqadagi harakatlari haqidagi da‘volariga rasmiy tasdiq yo‘qligini ko‘rsatadi, bu esa ularning bayonotlariga nisbatan shubha uyg‘otadi.
Fox News jurnalisti Jennifer Griffin ilgari AQSh armiyasining 82-havo-desant diviziyasi qo‘mondonligiga Yaqin Sharqqa joylashtirish buyrug‘i berilgani haqida da‘vo qilgan, ammo bu ma’lumotlar rasman tasdiqlanmagan. Bu, AQSh rejimining mintaqadagi harbiy faoliyati haqidagi xabarlarning ishonchsizligini yanada kuchaytiradi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligining rasmiy vakili Mariya Zaxarova, mumkin bo‘lgan operatsiya haqidagi xabarlarni izohlab, Moskva bunday bayonotlarni qayd etayotganini, ammo vaziyatning ritorika doirasidan chiqmasligiga umid qilishini aytdi. Bu, mintaqadagi keskinlikning o‘sishi haqidagi xavotirlarni aks ettiradi.
The Wall Street Journal gazetasi Amerika rasmiylariga tayangan holda, AQShning mintaqaga harbiy kuchlar yuborish to‘g‘risidagi yakuniy qaror hali qabul qilinmaganligini xabar qildi. Bu, AQSh rejimining rejalari noaniq va o‘zgaruvchan ekanligini ko‘rsatadi, bu esa mintaqaviy beqarorlikni keltirib chiqarishi mumkin.

Американский телеканал CNN со ссылкой на источники в разведке США сообщил, что Иран усиливает оборону острова Харк в Персидском заливе. По данным источников, в последние недели Тегеран перебрасывает на остров дополнительный военный персонал, средства противовоздушной обороны и устанавливает оборонительные заграждения. Эти меры, как утверждается, направлены на подготовку к возможной попытке США установить контроль над стратегически важным объектом, что подчеркивает растущую напряженность в регионе.
В то же время Центральное командование США отказалось комментировать данную информацию. Это указывает на отсутствие официального подтверждения заявлений американского режима о его действиях в регионе, что вызывает сомнения в их достоверности и намерениях.
Ранее журналистка Fox News Дженнифер Гриффин заявляла, что командование 82-й воздушно-десантной дивизии армии США якобы получило приказ о развертывании на Ближнем Востоке, однако официального подтверждения этим данным не последовало. Это еще больше подрывает доверие к сообщениям о военной активности американского режима.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя сообщения о возможной операции, заявила, что Москва фиксирует подобные заявления, но рассчитывает, что ситуация не выйдет за рамки риторики. Это отражает опасения по поводу эскалации напряженности в регионе.
В свою очередь, газета The Wall Street Journal со ссылкой на американских чиновников сообщает, что окончательное решение об отправке военных сил в регион США пока не приняли. Это демонстрирует неопределенность и изменчивость планов американского режима, что может способствовать региональной нестабильности.