️ Senegal futbol federatsiyasi (FSF) rahbari Abdoulaye Fall, Afrika Futbol Konfederatsiyasi (CAF) tomonidan mamlakatning Afrika Millatlar Kubogi chempionligidan mahrum qilinishi haqidagi qarorga qarshi "axloqiy va huquqiy jihod" boshlashga va'da berdi. Fall bu qarorni "ma'muriy talonchilik" deb atadi va Senegalning bu qarorni qabul qilmasligini aytdi.
️ FSF huquqiy vakili Juan de Dios Crespo Perez, CAF apellyatsiya kengashining qarori "sport adolati emas, balki qo'pol, mantiqsiz va irratsional" ekanligini ta'kidladi. U, bu qaror futbol qonunlari va hakam qarorlarining yakuniy ekanligi tamoyilini ochiqdan-ochiq buzayotganini aytdi. Senegal huquqiy guruhi, CAFning qarori asossiz va izohsiz ekanligini, shuning uchun Senegal hali ham Afrika chempioni hisoblanadi, deb da'vo qilmoqda.
️ Senegal jamoasi 18-yanvar kuni Rabotda bo'lib o'tgan finalda, Marokashga berilgan penalti qaroriga norozilik bildirib maydondan chiqib ketgani uchun o'yinni hisobga olmagani holda mag'lub deb topildi. Biroq, ular qaytib kelib qo'shimcha vaqtda gol urib, o'yinni 1:0 hisobida g'alaba bilan yakunlashdi. CAF bu natijani bekor qildi, ammo Senegal huquqiy guruhi buni "sadoqatsizlik" deb baholadi.
️ FSF Sport arbitraj sudi (CAS) ga apellyatsiya arizasini topshirdi va xalqaro huquqshunoslardan iborat guruhni jalb qildi. Huquqshunos Seydou Diagne, agar CAS bu vaziyatga yo'l qo'ysa, kelajakdagi Jahon chempionati g'olibi huquqiy firmalar tomonidan hal qilinishi mumkinligini ogohlantirdi. Guruh CAS jarayonini tezlashtirishni so'rayapti, odatda 9-12 oy davom etadigan jarayonni qisqartirishga harakat qilmoqda.
️ CAF prezidenti Patrice Motsepe, hech bir Afrika mamlakatiga boshqalarga nisbatan imtiyozli munosabatda bo'linmasligini ta'kidladi. Biroq, Senegal huquqiy guruhi bu da'volarni shubha ostiga qo'yadi. CAS apellyatsiyasi odatda oylar davom etadi, natija esa yana haftalar yoki oylar kutishni talab qiladi, bu Senegalning futbol olamidagi kelajagini noaniq qilib qo'yadi.

️ Президент Сенегальской футбольной федерации (FSF) Абдулай Фалл заявил о начале "морального и юридического крестового похода" против решения Конфедерации африканского футбола (CAF) лишить страну титула чемпиона Кубка африканских наций. Фалл назвал это решение "административным грабежом" и подчеркнул, что Сенегал не признает его, продолжая считать себя чемпионом Африки.
️ Юрист Хуан де Диос Креспо Перес, представляющий FSF, заявил на пресс-конференции, что решение апелляционного совета CAF "не может считаться настоящим спортивным правосудием — оно настолько грубое, абсурдное и иррациональное". Он указал, что это решение открыто нарушает законы игры и принцип окончательности решений судей. Юридическая команда Сенегала настаивает, что решение CAF не было должным образом обосновано, что делает его недействительным.
️ Сенегальская команда была признана проигравшей в финале в Рабате 18 января после того, как покинула поле в знак протеста против назначенного в пользу Марокко пенальти, который мог стать решающим. Несмотря на возвращение на поле и гол в дополнительное время, принесший победу со счетом 1:0, CAF аннулировал результат. Юрист Сейду Диань назвал это "предательством" и отметил, что Сенегал собрал международную команду юристов для защиты своих интересов.
️ FSF подала апелляцию в Спортивный арбитражный суд (CAS) в среду, стремясь оспорить решение CAF. Диань предупредил, что если CAS позволит этой ситуации сохраниться, это может создать прецедент, когда победитель следующего чемпионата мира будет определяться в юридических фирмах, а не на поле. Команда юристов, включая специалистов из Швейцарии, Испании, Франции и Сенегала, требует ускорить процесс, который обычно длится 9-12 месяцев.
️ Президент CAF Патрис Моцепе на прошлой неделе заявил, что "ни одна страна в Африке не будет получать более предпочтительного, выгодного или благоприятного обращения, чем любая другая". Однако сенегальская сторона ставит под сомнение объективность этого заявления, указывая на непрозрачность решения. Апелляция в CAS может занять месяцы до слушания и дополнительные недели или месяцы для вынесения вердикта, что оставляет будущее сенегальского футбола в неопределенности.