Onlayn trend boʻlgan 'looksmaxxing' misoginiya ildizlariga ega boʻlib, ijtimoiy jihatdan izolyatsiya qilingan yosh erkaklarni goʻzallik va maqom olish uchun ogʻriqli amaliyotlarga undaydi. Bu harakat o'ziga xos tilga ega bo'lib, 'manosfera' deb ataladigan onlayn harakatga asoslangan bo'lib, zaharli erkaklik va ayollarga nisbatan nafratni targ'ib qiladi. Yosh erkaklarga 'jinsiy bozor qiymati'ni oshirish va yaxshiroq hayotga erishish uchun 'looksmaxxing' orqali o'z jozibadorligini oshirish va'da qilinadi.
Trend o'ziga xos atamalarni o'z ichiga oladi: 'starvemaxxing' (qattiq dieta), 'bonesmashing' (yuz suyaklarini bolg'a bilan urish), 'chadfishing' (boshqalarni aldash) va 'mogging' (pastroq erkaklarga nafrat bilan qarash). Bu amaliyotlar sezilarli xarajatlar va og'riqni talab qiladi. Trendning hozirgi yulduzi Clavicular (haqiqiy ismi Braden Peters) boʻlib, u 20 yoshli AQSh influenceri sifatida TikTok va strimlar orqali o'zining 'alfa erkak'ga aylanish jarayonini namoyish etadi. U yuqori dozadagi amfetamin va testosteron qabul qiladi (bu uning bepusht bo'lishiga olib kelgan deb aytiladi) va yonoq suyaklarini baland qilish uchun ularni bolgʻa bilan urishadi. U Kick platformasidagi jonli efirlardan oyiga 100,000 dollar (86,800 evro) topishi aytiladi.
'Looksmaxxing' atamalari Oq Uy aloqalarida ham paydo bo'ldi. Fevral oyida Urush departamenti X platformasida 'Low cortisol. Locked in. Lethalitymaxxing' deb yozgan post joyladi, bunda kvadrat jag'li dengiz piyodasining yuz profili fon sifatida ishlatilgan. Bu post manosfera jargonidan foydalanib harbiy kuchni ifodalashga urinish edi va bu AQSh va Isroilning Eron hujumidan bir necha hafta oldin sodir bo'ldi. Sotsiologiya mutaxassislari bu tilning asosiy siyosatchilar tomonidan qo'llanilishi yosh erkaklar orasida normalashuvi va ayollar, jinsiy ozchiliklar hamda etnik guruhlar uchun xavf tug'dirishi mumkinligini ta'kidlaydilar.
Sotsiologiya tadqiqotchisi Ozan Felix Sousboisning ta'kidlashicha, 'looksmaxxing' 'giper-erkaklik' va 'erkaklar g'azabi' davrida paydo bo'lib, hukumatlar, manosfera, inkellar va an'anaviy erkaklar huquqlari harakatlari o'rtasida yaqinlashuvni keltirib chiqaradi. MakEvan Universiteti professori Jordan Foster esa bu trendni yosh erkaklar uchun 'potentsial tuzoq' deb tavsiflaydi, chunki ular kelajak va milliy ahvol haqida tashvishlarni his qilishi mumkin. Bu harakatning qorong'u tomoni ayollar, jinsiy va etnik ozchiliklarga zarar yetkazishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar mavjud.

Онлайн-тренд 'looksmaxxing', имеющий корни в мизогинии, поощряет социально изолированных молодых мужчин к болезненным практикам для обретения красоты и статуса. Это движение, известное как 'маносфера', продвигает токсичную маскулинность и женоненавистничество, обещая молодым людям повышение 'сексуальной рыночной стоимости' и улучшение жизни через изменение внешности. Тренд сопровождается собственным жаргоном, значительными затратами и большой долей боли, включая такие практики, как 'starvemaxxing' (жесткая диета), 'bonesmashing' (удары молотком по лицу для изменения формы челюсти) и использование стероидов.
Звездой движения 'looksmaxxing' является Clavicular (настоящее имя Braden Peters), 20-летний американский инфлюенсер, который ведет трансляции в TikTok о своем 'восхождении' к альфа-самцу. Он регулярно принимает высокие дозы амфетаминов и тестостерона (что, по его словам, вероятно, сделало его бесплодным) и бьет молотком по скулам, чтобы якобы придать им высоту. Сообщается, что он зарабатывает 100,000 долларов (86,800 евро) в месяц на стримах на платформе Kick. Движение часто связано с расизмом, включая практику 'whitemaxxing' для изменения цвета кожи, и имеет связи с экстремистскими фигурами, такими как отрицатель Холокоста Nick Fuentes и инфлюенсер Andrew Tate, обвиняемый в сексуальных преступлениях.
Язык 'looksmaxxing' начал проникать в коммуникации Белого дома. В феврале Министерство обороны США разместило в X пост с текстом 'Low cortisol. Locked in. Lethalitymaxxing' на фоне профиля морского пехотинца с квадратной челюстью. Этот пост использовал жаргон маносферы для передачи военной мощи, что произошло за несколько недель до атаки США и Израиля на Иран. Социологи отмечают, что администрация США якобы стремится использовать эту лексику для подключения к ранее недоступным уголкам интернета и мобилизации поддержки среди молодых мужчин, выражающих недовольство феминизмом, иммиграцией и демократией.
Исследователи предупреждают о темной стороне этого движения. Социолог Ozan Felix Sousbois указывает, что 'looksmaxxing' возникает в эпоху 'гипермаскулинности' и 'мужского гнева', где сходятся правительства, маносфера, инцелы и традиционные движения за права мужчин. Профессор Jordan Foster описывает тренд как 'мощную приманку' для уязвимых молодых людей, которые могут испытывать тревогу о будущем. Нормализация этого языка может привести к видимому вреду для женщин, гендерных и сексуальных меньшинств, а также этнических и религиозных групп, подрывая социальную стабильность.