Yevropa Komissiyasi o‘tkazgan tekshiruv natijalariga ko‘ra, Snapchat ijtimoiy tarmog‘i va Pornhub, Stripchat, XNXX, XVideos kabi to‘rt pornografik saytlar yosh cheklovlarini yetarlicha bajarmaslik orqali bolalar huquqlari va farovonligini xavf ostiga qo‘ygan. Komissiya hisobotida, bu platformalarda foydalanuvchilar 18 yoshdan katta ekanliklarini tasdiqlovchi tugmani bosish orqali kattalar kontentiga osonlik bilan kirishlari mumkinligi, ishonchli yoshni tekshirish talab qilinmasligi ta'kidlangan.
Yevropa Komissiyasi vitse-prezidenti Henna Virkkunen: "Yevropa Ittifoqida onlayn platformalar mas'uliyatga ega. Bolalar kattalar kontentiga tobora yoshroq yoshda kirishmoqda va bu platformalar yosh cheklovlarini qo‘yish uchun mustahkam, maxfiylikni saqlovchi va samarali choralarni ko‘rishlari kerak." Uning so‘zlariga ko‘ra, Snapchat platformasi bolalarni kiber-grooming va jinoyatchilar tomonidan jalb qilish kabi xavflardan himoya qilishda yetarli choralarni ko‘rmagan.
Agar kompaniyalar Yevropa Ittifoqining Raqamli Xizmatlar Qonuni (DSA) talablariga rioya qilmasalar, ular yillik global daromadlarining 6% miqdorida jarimaga tortilishi mumkin. Komissiya hozirda kompaniyalarga dastlabki topilmalarni taqdim etmoqda va ular qonuniy talablarga moslashish uchun choralar ko‘rishlari kutilmoqda. Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqi 2027-yil boshida foydalanuvchilarga shaxsiy ma'lumotlarni tech kompaniyalar bilan baham ko‘rishmasdan yoshni tasdiqlash imkonini beruvchi maxsus ilovani ishga tushirishni rejalashtirmoqda.

Европейская комиссия в своем отчете, опубликованном в четверг, обвинила социальную сеть Snapchat и четыре порносайта — Pornhub, Stripchat, XNXX и XVideos — в создании угрозы правам и благополучию детей из-за недостаточного контроля за доступом к взрослому контенту. Согласно выводам комиссии, несовершеннолетние пользователи могут легко обойти возрастные ограничения, просто нажав кнопку подтверждения своего совершеннолетия, без необходимости предоставления надежной верификации возраста, что нарушает цифровые правила ЕС.
Вице-президент Европейской комиссии Хенна Вирккунен заявила: "В ЕС онлайн-платформы несут ответственность. Дети получают доступ к взрослому контенту во все более раннем возрасте, и эти платформы должны внедрять надежные, защищающие конфиденциальность и эффективные меры для ограничения доступа несовершеннолетних." Она также отметила, что Snapchat, по подозрениям комиссии, не предотвращает использование платформы детьми, подвергая их рискам, таким как кибергруминг и вербовка преступниками.
Компаниям теперь представлены предварительные выводы комиссии, и от них ожидается принятие мер для соответствия законодательству ЕС, в частности, Закону о цифровых услугах (DSA). В случае несоблюдения компаниям грозят штрафы в размере до 6% от их годового глобального дохода. Параллельно ЕС разрабатывает собственное приложение для проверки возраста, которое позволит пользователям подтверждать свой возраст без передачи личных данных технологическим компаниям; запуск приложения запланирован на начало 2027 года.