Britaniya qiroli Charlz Nigeriya prezidenti Bolya Tinubuni qabul qilish uchun boʻlib oʻtgan davlat ziyofatida tarixiy nutq soʻzladi. U: "Bizning umumiy tariximizda baʼzi ogʻriqli izlar qoldirgan boblar borligini bilaman", deb taʼkidladi. Bu nutq qirolning transatlantik qullik va mustamlakachilik uchun rasmiy uzr soʻrash boʻyicha bosim ostida qolgan yilida keltirildi.
Afrikalik va Karib davlatlarining Britaniyadan qayta tiklovchi adolat va reparatsiyalar talabi kuchayayotgan boʻlsa-da, Nigeriya va Britaniya global savdoning kelajagiga qaramoqda. Tinubuning oʻtgan haftadagi davlat tashrifi Afrikaning eng yirik iqtisodiyoti uchun dunyo maydoniga qaytish sifatida nishonlanmoqda. U 37 yil ichida Britaniyadan davlat tashrifini olgan birinchi Nigeriya prezidenti va tarixda Uilyam Tubmandan keyin Vindzor qasriga qabul qilingan ikkinchi Afrika rahbari hisoblanadi.
Ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlarning yangi bosqichi Britaniyaning zaiflashgan poʻlat sanoatiga yordam berish va Nigeriyaning mintaqaviy superkuchga aylanish istagini amalga oshirishga vaʼda beradi. Qirol Charlz: "Tarix nafaqat bizga nima qilinganligining yozuvi emas, balki hamma uchun umid va oʻsishga asoslangan kelajakni qurishda birga qanday harakat qilishimiz haqida saboqdir", dedi.
Britaniyaning Nigeriyaning ikki savdo portini taʼmirlash uchun 746 million funt sterlinglik kreditni kafolatlashi ikki davlat oʻrtasidagi hamkorlikning yangi kelajagini qurish yoʻllaridan biridir. Shartnomaga koʻra, Nigeriya kamida 236 million funt sterling miqdoridagi shartnomalarni Britaniya yetkazib beruvchilariga yoʻnaltiradi, shu jumladan 70 million funt sterling zarar koʻrayotgan British Steel kompaniyasiga. Bu kompaniya Nigeriyaga 120 ming tonna poʻlat yetkazib berish boʻyicha eng yirik shartnomalardan birini oladi.
Fintex, ijodiy va oliy taʼlim sohalarida hamkorlik, investitsiyalar va sherikliklar eʼlon qilindi. Nigeriyaning Zenith Banki Manchesterda filial ochmoqda, Fidelity Bank va LemFi, Kuda, Moniepoint fintex kompaniyalari esa Britaniyadagi faoliyatini kengaytirmoqda. Davlatlar bojxona va tartibsiz migratsiya boʻyicha ham hamkorlik qilishni rejalashtirmoqda.
Ziyofatda qirol Britaniyada Nigeriya merosiga ega boʻlgan 270 ming kishining mamlakat hayotida muhim rol oʻynashini taʼkidladi. Mehmonlar orasida Angliya regbi jamoasi sardori Maro Itoje, Olimpiada chempioni Kristin Oxuruogu, sobiq futbolchi Eni Aluko va birinchi qora tanli Michelin yulduzli oshpaz Adejoké Bakare bor edi. Tinubu 1928-yildan beri Ramazon oyida Britaniyaga davlat tashrifi bilan kelgan birinchi musulmon rahbar hisoblanadi.
Tahlilchilar kelishuvlarning toʻliq amalga oshirilishini va hukumatning xorijiy investitsiyalar mamlakatni qaram, qarzdor holatga olib kelmasligini taʼminlashini kutmoqda. Nigeriya rasmiylari shartlar jozibador ekanligini aytishsa-da, Gʻarb qarzlaridan foydalanilgan tarixdan soʻng, 746 million funt sterlinglik Britaniya krediti ichki shubhalarni keltirib chiqaradi. Britaniya Nigeriyani 100 yildan ortiq mustamlakasi ostida tutgan, Lagosni 1860-yilda qoʻshib olgan. Mustaqillikdan keyin Nigeriyaliklar Britaniyada huquq, tibbiyot, maʼmuriyat va texnologiya sohalarida taʼlim olgan.
Nigeriya-Britaniya savdasi oʻtgan yili 11,4% ga oʻsib, 8,1 milliard funt sterlingga yetdi, Britaniyaning ijobiy saldosi 3,4 milliard funt sterlingni tashkil etdi. Tinubu va birinchi xonimi Oluremi Tinubuning tashrifi global tartib oʻzgarayotgan paytda Nigeriya iqtisodiyotini barqarorlashtirish maqsadidagi ichki islohotlardan soʻng mamlakatning strategik ahamiyatini taʼkidladi.

Король Великобритании Чарльз выступил с исторической речью на государственном банкете в честь президента Нигерии Болы Тинубу. Он заявил: «Я знаю, что в нашей общей истории есть главы, оставившие болезненные следы». Это выступление прозвучало в год, когда монарх, как ожидается, столкнется с новым давлением с требованием формальных извинений за трансатлантическое рабство и колониализм.
В то время как требования африканских и карибских стран о репарационной справедливости со стороны Великобритании усиливаются, Нигерия и Великобритания смотрят в будущее глобальной торговли. Государственный визит Тинубу на прошлой неделе отмечается как возвращение крупнейшей экономики Африки на мировую арену. Тинубу стал первым нигерийским президентом, принятым с государственным визитом в Великобритании за 37 лет, и лишь вторым африканским лидером в истории, принятым в Виндзорском замке после Уильяма Табмена в 1962 году.
Новая глава в отношениях двух стран, уходящих корнями в колониальную историю, обещает помочь слабеющей сталелитейной промышленности Великобритании и продвинуть амбиции Нигерии стать региональной сверхдержавой. Король Чарльз заявил: «История — это не просто запись того, что было сделано с нами: это урок того, как мы вместе двигаемся вперед, чтобы продолжать строить будущее, основанное на надежде и росте для всех».
Сделка, по которой Великобритания гарантирует заем в 746 млн фунтов стерлингов на модернизацию двух нигерийских торговых портов, является одним из способов построения нового будущего сотрудничества между Нигерией и Великобританией вне дебатов о репарациях. Согласно соглашению, Нигерия направит контракты на сумму не менее 236 млн фунтов стерлингов британским поставщикам, включая 70 млн фунтов стерлингов для убыточной компании British Steel. Эта компания получила один из крупнейших контрактов на поставку 120 тысяч тонн стальных заготовок в Нигерию.
Также были объявлены сотрудничество, инвестиции и партнерства в сферах финтеха, креативных индустрий и высшего образования. Нигерийский Zenith Bank открывает филиал в Манчестере, а Fidelity Bank и финтех-компании LemFi, Kuda и Moniepoint расширяют свою деятельность в Великобритании. Государства также планируют сотрудничество по вопросам таможни и нерегулярной миграции.
На банкете король отметил, что около 270 тысяч человек нигерийского происхождения играют важную роль в жизни Великобритании. Среди гостей были капитан сборной Англии по регби Маро Итодже, олимпийская чемпионка Кристин Охуруогу, бывшая футболистка Эни Алуко и первый чернокожий шеф-повар с мишленовской звездой Адеджоке Бакаре. Тинубу стал первым мусульманским лидером, совершившим государственный визит в Великобританию во время Рамадана с 1928 года.
Аналитики ожидают полной реализации соглашений и гарантий того, что иностранные инвестиции не приведут страну к зависимому, задолженному положению. Нигерийские чиновники называют условия привлекательными, но после истории эксплуатации африканских стран через западные долги заем Великобритании в 746 млн фунтов стерлингов вызовет внутренний скептицизм. Великобритания колонизировала Нигерию более 100 лет, начиная с аннексии Лагоса в 1860 году.
Торговля между Нигерией и Великобританией выросла на 11,4% до 8,1 млрд фунтов стерлингов за последний год, положительное сальдо Великобритании составило 3,4 млрд фунтов стерлингов. Визит Тинубу и первой леди Олуреми Тинубу подчеркнул стратегическое значение Нигерии после внутренних реформ, направленных на стабилизацию экономики в меняющемся мировом порядке.