Yevropa Parlamenti AQSh bilan o'tgan yil iyul oyida tuzilgan savdo kelishuvini amalga oshirish bo'yicha qonun loyihasini ma'qulladi. Qonun loyihasi ko'p oylik kechikishlardan so'ng, Donald Trampning tarif tahdidlari va Grenlandiyani anneksiya qilish haqidagi bayonotlari fonida qabul qilindi. Parlament a'zolari 417 ovoz bilan qo'llab-quvvatlash, 154 qarshi ovoz va 71 betaraf ovoz berishdi.
Qonun loyihasi AQSh tomonidan Yevropa Ittifoqiga qo'yiladigan tariflarni 30% dan 15% gacha pasaytirishni nazarda tutadi. Bunga evaziga Yevropa Ittifoqi AQShga sarmoya kiritishi va AQSh sanoat mahsulotlariga qo'yilgan import bojlarini olib tashlashi kerak. Biroq, parlament qat'iy himoya mexanizmlarini qo'shdi: agar AQSh qo'shimcha tariflar joriy qilsa yoki Yevropa Ittifoqining hududiy suverenitetiga tahdid solsa, kelishuv to'xtatiladi.
Parlament, shuningdek, "quyosh chiqishi bandi" deb atalgan shartni kiritdi, ya'ni Yevropa Ittifoqi tarif pasaytirishlari faqat AQSh o'z majburiyatlarini bajarganda, jumladan, po'lat va alyuminiy miqdori 50% dan kam bo'lgan Yevropa mahsulotlariga tariflarni 15% gacha pasaytirganda amal qiladi. Bundan tashqari, "quyosh botishi bandi" bo'yicha kelishuv 2028-yil 31-martda tugaydi.
Yevropa iqtisodiyot komissari Valdis Dombrovskis ovoz berishdan keyin: "Ushbu bosqichda biz AQShdan kelishuvni hurmat qilish niyatida ekanliklari haqida kafolat oldik. Biz konstruktiv munosabatlarni saqlash va o'zgaruvchanlikdan qochish uchun harakatlarimizni davom ettiramiz, lekin biz o'z manfaatlarimizga tahdidlarga ko'z yummaymiz" dedi. Yevropa savdo komissari Marosh Shefchovich bu ovoz berishni "hal qiluvchi qadam" deb ta'rifladi.
Kelishuv asosi o'tgan yil iyul oyida Shotlandiyadagi Trampning golf maydonchasida Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Leyen va Donald Tramp o'rtasidagi uchrashuvda qo'yilgan. Fon der Leyen buni "katta bitim" deb atadi, Tramp esa "hamma uchun yaxshi bitim" deb hisobladi. Trampning da'volariga ko'ra, Yevropa Ittifoqi AQShga 600 milliard dollar sarmoya kiritadi, shu jumladan Amerika harbiy uskunalarini sotib oladi va energiya sohasiga 750 milliard dollar sarflaydi.
Yevropa Ittifoqi va AQSh bir-birlarining eng yirik savdo sheriklari bo'lib, 2024-yilda tovarlar va xizmatlar savdosi 1,6 trillion yevrodan oshdi. Bu global savdoning deyarli uchdan bir qismini tashkil qiladi. Tramp ko'plab savdo sheriklariga qarshi tariflar qo'llab, AQSh savdo defitsitini kamaytirish va global savdo tizimini qayta shakllantirishga intilayotganini da'vo qilmoqda. Yevropa Ittifoqi so'nggi oylarda Avstraliya va Hindiston bilan yangi savdo shartnomalarini imzolab, o'z savdo aloqalarini diversifikatsiya qilishga harakat qilmoqda.

Европейский парламент одобрил законодательство для реализации торговой сделки с США, заключённой в июле прошлого года. Голосование состоялось после месяцев задержек, вызванных угрозами тарифов со стороны Дональда Трампа и его заявлениями об аннексии Гренландии. Депутаты проголосовали 417 голосами "за", 154 "против" при 71 воздержавшемся.
Законодательство устанавливает тарифы на большинство товаров из ЕС на уровне 15% вместо изначально угрожавших 30%. В обмен Европейский союз должен инвестировать в США и отменить импортные пошлины на американские промышленные товары. Однако парламент укрепил safeguards: соглашение будет приостановлено, если США введут дополнительные тарифы выше 15% или новые пошлины на товары ЕС, а также если США создадут угрозу территориальному суверенитету ЕС.
Депутаты также включили "восходящую оговорку", означающую, что снижение тарифов ЕС вступит в силу только если США выполнят свои обязательства, включая снижение тарифов до 15% на европейские продукты с содержанием стали и алюминия менее 50%. Кроме того, "нисходящая оговорка" предусматривает прекращение соглашения 31 марта 2028 года.
Европейский комиссар по экономике Валдис Домбровскис заявил после голосования: "На данном этапе мы получили заверения от США, что они намерены соблюдать сделку. Мы продолжим наши усилия по поддержанию конструктивных отношений и избежанию волатильности, но не закроем глаза на любые риски для наших интересов". Европейский комиссар по торговле Марош Шефчович назвал голосование "решающим шагом".
Основы соглашения были заложены во время встречи председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и Дональда Трампа на гольф-курорте Тёрнберри в Шотландии в июле прошлого года. Фон дер Ляйен назвала это "огромной сделкой", Трамп — "хорошей сделкой для всех". Трамп утверждал, что ЕС увеличит инвестиции в США на 600 миллиардов долларов, включая закупки американской военной техники, и потратит 750 миллиардов на энергетику.
ЕС и США являются крупнейшими торговыми партнёрами друг друга: в 2024 году объём торговли товарами и услугами превысил 1,6 триллиона евро, что составляет почти треть всей мировой торговли. Трамп использует тарифы против многих торговых партнёров США, якобы пытаясь сократить торговый дефицит и изменить глобальную торговую систему. В последние месяцы ЕС, стремясь диверсифицировать торговые отношения, подписал масштабные соглашения с Австралией и Индией.