Los-Anjelesda boʻlib oʻtgan sud jarayonida Instagram va YouTube kabi dunyoning eng mashhur raqamli platformalari qaramlik yaratishda va bolalarni himoya qilishda eʼtiborsizlik qilganlikda ayblanib, 6 million dollar jarimaga tortildi. Kaley ismli yosh ayolga toʻlanadigan jarima, platformalarning uning ruhiy salomatligiga (tana dismorfiyasi, depressiya va oʻz joniga qasd qilish fikrlari) salbiy taʼsiri tufayli belgilandi.
Meta (Instagram egasi) va Google (YouTube egasi) apellyatsiya berish niyatida ekanligini bildirdi. Meta bitta ilovaning oʻsmirlar ruhiy salomatligi inqiroziga yagona sababchi boʻlolmasligini, Google esa YouTube ijtimoiy tarmoq emasligini taʼkidladi. Biroq, sud platformalarning bolalar himoyasi uchun taklif qilgan vositalar yetarli emas deb topdi.
Ekspertlar bu qarorni “katta texnologiya” sanoati uchun “katta tamaki” momenti deb baholaydi, bu esa kelajakda ekranlarda sogʻliq haqida ogohlantirishlar, reklama cheklovlari va platforma dizayniga qonuniy javobgarlikni keltirishi mumkin. AQShda platformalarni kontent uchun javobgarlikdan himoya qiluvchi 230-boʻlim qonuni hozirda senatda muhokama qilinmoqda, bu himoya zaiflashishi mumkin.
Sud qarori butun dunyo boʻylab ijtimoiy tarmoqlarni tartibga solish boʻyicha muhim oʻzgarishlarning boshlanishi boʻlishi mumkin. Avstraliya allaqachon 16 yoshgacha boʻlgan bolalarga eng yirik platformalarni blokladi, Buyuk Britaniya va boshqa mamlakatlar ham shunga oʻxshash choralarni koʻrib chiqmoqda. Bu jarayon platformalarning foydalanuvchilarni uzoq vaqt saqlash uchun moʻljallangan algoritmik tavsiyalar, cheksiz skroll qilish kabi xususiyatlariga qarshi kurashni kuchaytirishi mumkin.
Kaleyning gʻalabasi AQShda yil davomida koʻplab shunga oʻxshash sud jarayonlarining faqat boshlanishi hisoblanadi. Sud qarori platforma dizaynining qonuniy va ijtimoiy oqibatlari borligini tan olgan holda, kelajakda foydalanuvchilar farovonligi hisobga olinmagan boshqa texnologik tizimlarga qarshi daʼvolarni ochishi mumkin.

Присяжные в Лос-Анджелесе вынесли обвинительный вердикт в отношении двух самых популярных цифровых платформ в мире — Instagram и YouTube. Суд постановил, что эти приложения вызывают зависимость, намеренно сконструированы таким образом, а их владельцы проявили халатность в защите детей, которые ими пользовались. Технологические гиганты Meta и Google должны выплатить 6 миллионов долларов компенсации молодой женщине по имени Кейли, которая утверждала, что платформы привели её к дисморфии тела, депрессии и суицидальным мыслям.
Обе компании намерены обжаловать решение. Meta заявляет, что одно приложение не может быть единственной причиной кризиса психического здоровья подростков, а Google утверждает, что YouTube не является социальной сетью. Однако суд счёл, что меры, предлагаемые платформами для защиты детей, недостаточны. Бывший сотрудник Instagram Артуро Бехар заявил, что несколько лет назад предупреждал Марка Цукерберга об опасностях для детей, но Meta опровергла его утверждения.
Эксперты описывают вердикт как момент «большого табака» для Big Tech, что может привести к появлению предупреждений о здоровье на экранах, ограничениям рекламы и ужесточению ответственности за дизайн платформ. В США технологические компании в настоящее время защищены статьёй 230, которая освобождает их от ответственности за контент, но скептицизм в отношении этого щита растёт, и Сенат провёл слушания по этому вопросу.
Решение суда может стать началом глобальных изменений в регулировании социальных сетей. Австралия уже заблокировала доступ к крупнейшим платформам для лиц младше 16 лет, а Великобритания и другие страны рассматривают аналогичные меры. Это может подорвать бизнес-модель платформ, основанную на удержании пользователей как можно дольше с помощью алгоритмических рекомендаций, бесконечной прокрутки и автовоспроизведения.
Победа Кейли — это лишь второе поражение Big Tech в серии аналогичных судебных процессов, запланированных в США на этот год. Как отметил доктор Роб Николлс из Сиднейского университета, этот вердикт открывает дверь для более широких вызовов против социальных сетей и других технологических систем, спроектированных для максимизации вовлечённости в ущерб благополучию пользователей. Политики в Великобритании остаются разделёнными по поводу запрета платформ для несовершеннолетних, но новый вердикт может ускорить принятие решений.