Zimbabwe axborot vaziri Zhemu Soda mamlakatning 15 fuqarosi Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushida jang qilish uchun yollanganidan keyin o‘ldirilganini, 60 dan ortiq kishi esa hozirda frontda qolib ketganini e’lon qildi. Vazir bu fuqarolar “ijtimoiy media platformalari asosiy ov maydoni sifatida” foydalanadigan noaniq agentliklar tomonidan chet elda yuqori maoshli ishlar va’da qilinib aldanganligini ta’kidladi.
“Bu aldash, ekspluatatsiya va odam savdosi bo‘yicha murakkab sxema bo‘lib, u allaqachon zimbabveliklar hayotini yo‘qotishga olib keldi”, dedi Soda. U shuningdek, Zimbabwe hukumati Rossiya hokimiyatlari bilan jasadlarni qaytarish va tirik qolganlarni xavfsiz uyiga qaytarish uchun muzokaralar olib borayotganini aytdi.
Bu mamlakat birinchi marta o‘z fuqarolarining o‘nlab kishilari Rossiya harbiy xizmatida ekanligini tan oldi. Vazir zimbabveliklarni chet eldagi ish takliflari haqida ehtiyot bo‘lishga chaqirib, ularni rasmiy kanallar orqali tekshirishni maslahat berdi. U yollovchilar ko‘pincha yollangan shaxs yaralangan, asirga olingan yoki o‘ldirilgandan keyin g‘oyib bo‘lib, qarindoshlarni moliyaviy yordam yoki ma’lumotsiz qoldirishini ogohlantirdi.
Zimbabwe holati Keniya, Gana va Janubiy Afrika kabi boshqa Afrika mamlakatlarida ham kuzatilgan kengroq naqshni aks ettiradi. Ukraina razvedka bahosiga ko‘ra, Afrikadagi 36 mamlakatdan 1700 dan ortiq odam Rossiya uchun jang qilish uchun yollangan. Keniya 252 fuqarosining Rossiyada noqonuniy harbiy xizmatga chaqirilganini baholab, o‘tgan hafta tashqi ishlar vaziri Musalia Mudavadi bu masalani hal qilish uchun Moskvaga tashrif buyurdi.
O‘tgan oy Gana 55 fuqarosining urushda o‘ldirilganini, 2022-yilda urush boshlanganidan beri taxminan 272 kishining jang qilish uchun aldangan deb ishonilishini aytdi. Xuddi shu oyda Janubiy Afrika urushga qo‘shilish uchun aldangan deb da’vo qilingan 17 janubiy afrikalikni qaytarishni ta’minladi. Bu voqealar Afrika qit’asida urushning insoniy va ijtimoiy og‘ir ogibatlarini ko‘rsatib, xalqaro munosabatlarda yangi muammolarni keltirib chiqarmoqda.

Министр информации Зимбабве Жему Сода заявил, что 15 граждан страны были убиты после вербовки для участия в войне России с Украиной, а более 60 человек до сих пор находятся на передовой. По словам министра, зимбабвийцы были обмануты теневыми агентствами, которые обещали высокооплачиваемую работу за границей, используя «социальные сети в качестве основной охотничьей площадки».
«Это сложная схема обмана, эксплуатации и торговли людьми, которая уже привела к гибели зимбабвийцев», — сказал Сода. Он также отметил, что правительство Зимбабве ведёт переговоры с российскими властями, чтобы обеспечить репатриацию тел и безопасное возвращение выживших на родину.
Это первый случай, когда страна признала, что десятки её граждан находятся на военной службе у России. Министр призвал зимбабвийцев проявлять осторожность в отношении предложений о работе за рубежом, рекомендуя проверять возможности через официальные каналы. Он предупредил, что вербовщики часто исчезают после того, как завербованный получает ранение, попадает в плен или погибает, оставляя родственников без финансовой поддержки или информации.
Случай Зимбабве отражает более широкую тенденцию, наблюдаемую в других африканских странах, включая Кению, Гану и Южную Африку, граждане которых также были вовлечены в войну. По оценке украинской разведки, более 1700 человек из 36 стран Африки были завербованы для участия в боевых действиях на стороне России. Кения оценивает, что 252 её гражданина были незаконно призваны в России, и на прошлой неделе министр иностранных дел Мусалия Мудавади посетил Москву для решения этого вопроса.
В прошлом месяце Гана заявила, что 55 её граждан погибли в конфликте, а около 272 человек, как полагают, были обмануты для участия в войне с 2022 года. В том же месяце Южная Африка обеспечила возвращение 17 южноафриканцев, которые, якобы, были обмануты для участия в войне. Эти инциденты подчёркивают тяжёлые гуманитарные и социальные последствия войны для африканского континента, создавая новые вызовы в международных отношениях.