Gollandiyaning Amsterdam okrug sudi payshanba kuni Elon Muskning xAI kompaniyasiga qarshi muhim qarorni e'lon qildi. Sud kompaniyaning Grok sun'iy intellekt vositasini va uni joylashtirgan X platformasini, odamlarning roziligisiz yalang'och yoki yarim yalang'och tasvirlarini yaratish va tarqatishdan to'xtatishga majbur qildi. Agar xAI bu qarorga rioya qilmasa, har bir kun uchun 100 000 yevro (115 350 dollar) miqdorida jarima to'lash bilan tahdid qilindi.
Bu fuqarolik da'vosi bo'yicha chiqarilgan qaror, Grok vositasining jinsiy mazmundagi tasvirlarni yaratish uchun foydalanishi bo'yicha shikoyatlar va tergovlar butun dunyo bo'ylab, jumladan Amerika, Yevropa, Osiyo va Avstraliyada ommalashgan bir paytda, sudning xAIning mas'uliyatiga birinchi marta aralashuvlaridan biri hisoblanadi. Sud veb-saytida aytilishicha, Offlimits tashkiloti sud majlisidan oldin ham Grok yordamida yalang'och odam videosini yaratishga muvaffaq bo'lgan, bu esa kompaniyaning hozirgi choralari samaradorligiga shubha tug'diradi.
Offlimits direktori Robbert Xoving sud qarorini qo'llab-quvvatlab, "kompaniyaning zimmasida" uning vositalari bolalar ham bo'lgan odamlarning roziligisiz jinsiy tasvirlarini yaratish va tarqatish uchun ishlatilmasligini ta'minlash borligini ta'kidladi. Xuddi shu kuni, Yevropa Parlamenti Grok tomonidan yaratilgan roziligisiz yalang'och tasvirlar bo'yicha global norozilikdan so'ng, sun'iy intellekt tizimlari tomonidan jinsiy mazmundagi "deepfake" tasvirlarni yaratishni taqiqlovchi qonunni ma'qulladi, bu esa Yevropa Ittifoqining ushbu muammoga qarshi kurashishdagi sa'y-harakatlarini ko'rsatadi.
Sud majlisida xAI advokatlari platformada suiiste'mollikni oldini olishning iloji yo'qligini va kompaniyani yovuz niyatli foydalanuvchilar harakatlari uchun jazolash kerak emasligini ta'kidlashgan. Ular kompaniyaning yanvar oyida haqiqiy odamlarning ochiq kiyimdagi tasvirlarini tahrirlashni oldini olish uchun choralar, jumladan tasvir yaratish funksiyalarini pullik obunachilarga cheklash kabi choralarni ko'rganini aytishdi, ammo sud bu choralarning samaradorligi yetarli emas deb topdi.

Окружной суд Амстердама в Нидерландах в четверг вынес важное решение против компании xAI Илона Маска. Суд обязал компанию прекратить создание и распространение с помощью её инструмента искусственного интеллекта Grok и платформы X, на которой он размещён, сексуальных изображений людей, частично или полностью обнажённых, без их явного разрешения. В случае несоблюдения xAI грозит штраф в размере 100 000 евро (115 350 долларов) за каждый день нарушения.
Это решение по гражданскому иску стало одним из первых случаев, когда судья высказался об ответственности xAI за создание инструментов, которые могут использоваться для создания сексуализированных изображений, на фоне потока жалоб и расследований по поводу Grok в Америке, Европе, Азии и Австралии. На сайте суда указано, что организация Offlimits продемонстрировала обоснованные сомнения в эффективности принятых на данный мер, например, сумев создать видео обнажённого человека с помощью Grok незадолго до слушания.
Директор Offlimits Робберт Ховинг поддержал решение суда, заявив, что «бремя лежит на компании» по обеспечению того, чтобы её инструменты не использовались для создания и распространения несогласованных сексуальных изображений, включая изображения детей. В тот же день Европейский парламент одобрил запрет на создание сексуализированных дипфейков системами искусственного интеллекта, что последовало за глобальным возмущением из-за несогласованных обнажённых изображений, произведённых Grok, и подчёркивает усилия Европейского союза по борьбе с этой проблемой.
На слушании в этом месяце адвокаты xAI утверждали, что невозможно гарантировать предотвращение злоупотреблений на их платформе, и компания не должна наказываться за действия злонамеренных пользователей. Они заявили, что компания приняла меры в январе, чтобы предотвратить редактирование изображений реальных людей в откровенной одежде, включая ограничение функций создания изображений платными подписчиками, но суд счёл эти меры недостаточными.