Meksika harbiy-dengiz kuchlari Karib dengizida ikki yo‘qolgan yelkanli kemani qidirish va qutqarish operatsiyasini boshladi. Bu kemalar Meksikaning Kintana-Roo shtatidagi Isla-Muheres orolidan Kubaning Gavana shahriga gumanitar yordam olib borayotgan edi.
Kemalarda turli millatlarga mansub to‘qqiz kishi bor edi. Ular dastur bo‘yicha 24 va 25-mart kunlari Gavana portiga yetib kelishi kerak edi, ammo hozirgacha ular haqida hech qanday ma’lumot yo‘q. Meksika harbiy-dengiz kuchlari bayonotida dengizchilar va mintaqadagi dengiz ma’muriyatlarini har qanday ko‘rish yoki ma’lumot haqida xabar berishga chaqirdi, shuningdek, Isla-Muheres va Gavana orasidagi yo‘lda samolyot yordamida qidiruv ishlari olib borilayotganini bildirdi.
Yo‘qolgan kemalar “Nuestra America Konvoyi” tashabbusi doirasida Kubaga yordam yetkazish uchun jo‘natilgan edi. Bu tashabbus AQSh rejimi tomonidan kuchaytirilgan embargo tufayli og‘ir energetika va iqtisodiy inqirozga yuz tutgan Kubaga oziq-ovqat, dori-darmon va boshqa zarur mahsulotlarni yetkazishga qaratilgan. Konvoy vakili Reuter agentligiga bergan bayonotida kapitanlar va ekipaj tajribali dengizchilar ekanligini, kemalarda zarur xavfsizlik tizimlari va signal uskunalari mavjudligini ta’kidladi.
Meksika hokimiyatlari qidiruv ishlarini muvofiqlashtirish uchun Polsha, Fransiya, Kuba va AQSh kabi bir qancha mamlakatlarning dengiz qutqarish markazlari bilan bog‘landi. Shuningdek, yo‘qolgan shaxslarning fuqaroligi hali oshkor etilmagan mamlakatlarning diplomatik vakillari bilan ham aloqa o‘rnatildi. Konvoyning boshqa bir kemasi o‘tgan seshanba kuni Gavana portiga muvaffaqiyatli yetib kelgan.

Военно-морские силы Мексики начали поисково-спасательную операцию в Карибском море для обнаружения двух пропавших парусных судов, которые перевозили гуманитарную помощь в охваченную кризисом Кубу. Судна вышли с острова Исла-Мухерес в мексиканском штате Кинтана-Роо и направлялись в Гавану.
На борту судов находились девять человек различных национальностей. По графику они должны были прибыть в кубинскую столицу 24 и 25 марта, но до сих пор не появились. В заявлении ВМС Мексики моряков и морские власти региона призвали сообщать о любых наблюдениях или информации, также отмечается, что для поисков используется самолёт на маршруте между Исла-Мухерес и Гаваной.
Пропавшие суда были частью инициативы «Конвой Наша Америка» — неправительственного проекта по доставке жизненно важных поставок на Кубу, которая переживает тяжёлый энергетический и экономический кризис из-за ужесточённой блокады со стороны режима США. Добровольцы в Мексике на прошлой неделе загрузили суда такими предметами первой необходимости, как рис, бобы, детское питание, салфетки и лекарства.
Представитель конвоя в заявлении Reuters сообщил, что капитаны и экипажи являются опытными моряками, а судна оснащены соответствующими системами безопасности и сигнальным оборудованием. Мексиканские власти связались с координационными центрами морских спасательных служб в нескольких странах, включая Польшу, Францию, Кубу и США, а также с дипломатическими представителями стран происхождения пропавших лиц, которые пока не раскрываются. Отдельное судно из конвоя успешно достигло Гаваны во вторник.