Myanmarda 2021-yilda hokimiyatni qo‘lga olgan harbiy rejim tomonidan boshlangan shafqatsiz fuqarolar urushi oltinchi yilga kirdi. Harbiy qo‘mondonlar o‘zlarining g‘alabasiga ishonch bildirishmoqda, ammo bu mojaro mamlakatni chuqur inqirozga olib keldi. 2021-yilda katta general Min Aung Hlaing saylangan hukumatni ag‘darib, tinchlik uchun Nobel mukofoti laureati Aung San Suu Kyi kabi fuqarolik rahbarlarini hibsga oldi. Bu harakat o‘n yillik nozik demokratik o‘tishni bekor qildi va nafaqat harbiy diktatorlikni, balki butun mamlakat bo‘ylab qo‘zg‘olonnni ham keltirib chiqardi.
Mamlakat mustaqillikka erishgandan beri (o‘sha paytda Birmo deb atalgan) davlat markazi etnik ozchiliklar yashaydigan tog‘li chegaralarda deyarli uzluksiz mojaroda bo‘ldi. Ko‘pchilik mustamlakachilikdan keyin avtonomiyaga umid qilgan, ammo bu hech qachon amalga oshmadi. Harbiylar va ularning rahbarlari olti o‘n yildan ortiq vaqt davomida mamlakatning ijtimoiy va siyosiy to‘qimasiga chambarchas bog‘langan va tabiiy resurslarni qazib olishdan tortib pivo sotishgacha bo‘lgan keng biznes imperiyasini boshqarishga erishdilar.
Xitoy va Rossiyadan qurol sotib olish orqali kuchaygan harbiylar endi fuqarolar urushida jangovar samolyotlar, hujum vertolyotlari, tanklar va ortib borayotgan dronlar arsenaalari bilan jang qilmoqda. Ularning ko‘p raqiblari bir vaqtlar faqat anti-harbiy xabarlar yozilgan plastinkali belgilarni ko‘targan namoyishchilar edi; ba‘zilari sapchiga ega edi. Ammo harbiylarning qonli bostirishi ko‘plab tinch namoyishchilarni chegaralardagi tajribali qurolli etnik qo‘zg‘olonchilardan jangovar tayyorgarlik olishga undadi, bu esa o‘nlab yillik avtonom o‘ziga xoslik uchun kurashni 2021-yildan keyin demokratiya uchun ommaviy harakat bilan birlashtirdi.
Qo‘zg‘olon yillaridan so‘ng, harbiylar o‘z tarixidagi hech qandayiga o‘xshamagan keng qamrovli qarshilikni boshdan kechirdi. Harbiylarning omon qolishi haqida hatto shubhalar paydo bo‘ldi. Endi, vahshiyliklar va ommaviy yozilish ortidan qayta tiklanish va raqiblar orasidagi fraksionizm tufayli kuchlar muvozanati harbiylar foydasiga o‘zgarayotgan. Ammo urush davom etishi kutilmoqda. Hozirgacha, xalqaro mojaro monitori ACLED Myanmardagi fuqarolar urushida 96 000 dan ortiq odam o‘ldirilganini, Birlashgan Millatlar Tashkiloti esa kamida 3,6 million kishi ko‘chirilganini taxmin qilmoqda.
Myanmardagi fuqarolar urushining kengligi va murakkabligini tushunish uchun urushdagi to‘rt keng lager: Min Aung Hlaing boshchiligidagi harbiy rejim; bir qator etnik qurolli guruhlar; Milliy Birlik Hukumatining (NUG) soya ma'muriyati bilan bog‘langan harbiy to‘ntarishdan keyingi kuchlar; va siyosiy tartibni o‘zgartirish uchun kurashayotgan yangi qarshilik guruhlari. Fuqarolar urushida doimiy bo‘lgan bir narsa – ittifoqlar o‘zgaruvchan va ba‘zan mojaroga aylanadi.
Harbiylarning xarakteri – shafqatsizlik va qat'iy itoatkorlik aralashmasi – Ikkinchi Jahon Urushi davrida Yaponiya imperator kuchlari qo‘l ostida shakllanganiga borib taqaladi. Harbiylarning yadrosida qurolli kuchlarni deyarli faqat buddist jamiyatining qo‘riqchilari sifatida ko‘rsatadigan mafkura yotadi, etnik Bamar ko‘pchiligi millat markazida. Harbiylar Bamar hukmronligini saqlab qolishni maqsad qilgan holda mamlakatning ko‘plab etnik ozchiliklarini markazlashtirilgan davlatga bo‘ysundiruvchi rolda qo‘shishni istaydi, deb ta'kidlaydi Xalqaro Strategik Tadqiqotlar Instituti (IISS) ning Morgan Maykls.
Maykls harbiylarning 150 000 dan 250 000 gacha askarlari borligini, 2024-yilda qo‘zg‘olonchi jangchilar jang maydonida og‘ir yo‘qotishlarga sabab bo‘lganidan keyin joriy qilingan chaqiruv qonunlari ortidan 100 000 gacha chaqirilgan askar harbiy safarni mustahkamlaganini taxmin qiladi. Chaqiruv, shuningdek, Xitoy-Myanmar chegarasida joylashgan etnik armiyalarga Pekinning bosimi, harbiylarga qarshi oldingi tez yutuqlarni to‘xtatdi. Qarshilik guruhlariga qurol oqimining kamayishi, harbiylar uchun qurolli militsiyalarning qo‘llab-quvvatlashi, shuningdek taktikaning yaxshilanishi harbiylarga ko‘p yo‘qotilgan joylarni qaytarib olishga yordam berdi, dedi Maykls.

В Мьянме начался шестой год жестокой гражданской войны, развязанной военным режимом, захватившим власть в стране в 2021 году. Военное руководство выражает уверенность в своей победе, однако этот конфликт погрузил страну в глубокий кризис. В 2021 году старший генерал Мин Аун Хлайн отстранил избранное правительство и задержал гражданских лидеров, включая лауреата Нобелевской премии мира Аун Сан Су Чжи. Этот захват власти обратил вспять десятилетие хрупкого демократического перехода и привел не только к военной диктатуре, но и к общенациональному восстанию.
С момента обретения независимости страны (тогда известной как Бирма) от Великобритании в 1948 году государственный центр почти непрерывно конфликтовал с этническими меньшинствами, населяющими горные приграничные районы. Многие из них были обещаны автономия после деколонизации, но это так и не материализовалось. Военные и их лидеры были тесно вплетены в социальную и политическую ткань страны на протяжении более шести десятилетий и пришли к управлению обширной бизнес-империей, охватывающей всё от добычи природных ресурсов до продажи пива.
Усиленные поставками оружия из Китая и России, военные теперь используют истребители, ударные вертолеты, танки и растущий арсенал дронов в гражданской войне. Многие из их противников когда-то были протестующими, которые размахивали лишь ламинированными плакатами с анти-переворотными лозунгами; у некоторых были рогатки. Однако кровавые репрессии со стороны военных заставили многих мирных демонстрантов искать боевую подготовку у опытных вооруженных этнических повстанцев в приграничных районах, что слило десятилетия борьбы за автономную идентичность с массовым движением за демократию после 2021 года.
После лет восстания военные столкнулись с беспрецедентным в своей истории широкомасштабным сопротивлением. Даже возникли сомнения в том, смогут ли военные выжить. Теперь, на фоне возрождения – подкрепленного зверствами и массовой мобилизацией – и фракционности среди противников, баланс сил склоняется в пользу военных. Однако война, по всей видимости, будет продолжаться. По оценкам международного монитора конфликтов ACLED, на данный момент в гражданской войне в Мьянме погибло более 96 000 человек, в то время как ООН сообщает о не менее 3,6 миллиона перемещенных лиц.
Чтобы понять масштабы и сложность гражданской войны в Мьянме, полезно выделить четыре широких лагеря в войне: военный режим во главе с Мин Аун Хлайном; ряд этнических вооруженных групп; пост-переворотные силы, связанные с теневым правительством Национального правительства единства (NUG); и новые группы сопротивления, борющиеся за преобразование политического порядка. В гражданской войне постоянным остается одно – альянсы изменчивы и иногда распадаются в конфликте.
Характер мьянманских военных – смесь жестокости и жесткого подчинения – восходит к их формированию под руководством японских имперских сил во время Второй мировой войны. В основе военных лежит идеология, представляющая вооруженные силы хранителями почти исключительно буддийского общества, с этническим большинством бамар в центре нации. Военные стремятся сохранить доминирование бамар, одновременно поглощая многочисленные этнические меньшинства страны в централизованное государство в подчиненной роли, заявил Морган Майклс из Международного института стратегических исследований (IISS).
Майклс оценивает численность военных в 150 000–250 000 солдат, причем до 100 000 призывников укрепили военные ряды после того, как законы о призыве были спешно введены в 2024 году после тяжелых потерь, нанесенных повстанцами на поле боя. Призыв, наряду с давлением Пекина на этнические армии, расположенные на китайско-мьянманской границе, остановил предыдущие быстрые успехи против военных. Сокращение потоков оружия к группам сопротивления, поддержка военных со стороны вооруженных ополченцев, а также улучшенная тактика помогли военным отвоевать большую часть утраченных территорий, сказал Майклс.