️ Isroilning asosiy muxolifat yetakchisi Yair Lapid, mamlakatning Eron va Livandagi Hizbulloh bilan urushi juda og'ir og'irlik qilayotganini ta'kidlab, hukumatni davlatni "xavfsizlik falokatiga" olib borishda aybladi. Lapid o'tgan payshanba kuni video orqali bergan murojaatida, "Qurolli kuchlar chegaradan tashqari cho'zilgan" deb aytdi, bu ogohlantirish harbiy boshliq Eyal Zamirning xavfsizlik kabineti yig'ilishida aytgan sirli so'zlarini takrorlaydi.
️ "Hukumat armiyani strategiyasiz, zarur vositalarsiz va juda kam askar bilan ko'p frontli urushga yubormoqda," dedi Lapid, u Isroil siyosatida markazchi shaxs sifatida ko'riladi. U tez-tez hukumatning urushni boshqarishini tanqid qilgan bo'lsa-da, Isroilning G'azo, Eron, Livan va boshqa joylardagi harbiy kampaniyalarini qo'llab-quvvatlaydi. O'tgan oy u Isroilning Iroqqacha kengayishiga rozi ekanligini va uning hududiy egallash qarashlari sionistik va Injil asoslariga asoslanganligini aytdi.
️ Harbiy matbuot kotibi Effi Defrin payshanba kuni televizion murojaatida, Livanda "himoya" bufer zonasini o'rnatish uchun "ko'proq jangchi askarlar kerak" dedi. Isroil bu hafta o'z harbiylari chegaradan taxminan 30 km (19 milya) uzoqlikdagi Litani daryosigacha janubiy Livanni nazoratga olishini aytdi. Livan Isroil hujumlarini o'z "suverenitetiga" tahdid sifatida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashiga shikoyat qilishini bildirdi.
️ Al Jazeera muxbiri Nida Ibrohim Ramallohdan xabar berar ekan, ko'plab harbiy tahlilchilar va siyosatchilar, ayniqsa Isroil muxolifatida, bufer zona yaratish rejasi "juda qimmatga tushishi" mumkinligini aytdi. "Kecha, Hizbulloh bilan jang davom etar ekan, ikki Isroil askari janubiy Livanda o'ldirilganini va Livondan otilgan tankga qarshi raketa natijasida Isroilda bir fuqaro halok bo'lganini ko'rdik," dedi Ibrohim.
️ Isroil armiyasi 2-mart kuni Eron Oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeyni o'ldirilishiga javoban Hizbullohning chegaradan tashqari hujumidan beri Livanni havo hujumlari bilan qamalab turmoqda va janubiy qismlarga quruqlikdagi hujumni boshladi. Bundan oldin, Hizbulloh 2024-yil noyabrdagi o't ochishni to'xtatish kelishuviga qaramay, Isroilning kelishuvni deyarli har kuni buzishiga qaramay, Isroilga hujum qilmagan edi. Qurollangan guruh juma kuni o'z jangchilari shimoliy Isroilga raketalar otganini aytdi, u erda havo hujumi signallari aholini boshpana izlashga undadi.
️ 28-fevraldan beri AQSh-Isroil hujumlari Eron deyarli 2000 kishini o'ldirdi. Isroilda kamida 19 kishi halok bo'ldi va 5229 dan ortiq kishi Eron hujumlarida yaralandi. Bundan tashqari, Isroil kuchlari G'azo sektoridagi deyarli har kuni hujumlarini davom ettirmoqda. 2025-yil oktyabrdagi "o't ochishni to'xtatish" ga qaramay, Isroil urush vayron qilgan qirg'oq bo'lagiga hujum qilishda davom etdi, shundan beri 700 dan ortiq falastinlikni o'ldirdi va G'azoga yordam va boshqa tovarlarni kirishini cheklab qo'ydi.

️ Лидер основной израильской оппозиции Яир Лапид предупредил, что война с Ираном и «Хезболлой» в Ливане обходится слишком дорого, и обвинил правительство в том, что оно ведёт страну к «катастрофе безопасности». Лапид заявил в видеообращении в четверг вечером, что военные «растянуты до предела и за его пределами», повторив предупреждение, сделанное днём ранее начальником штаба армии Эялем Замиром, согласно утечкам из заседания совета безопасности.
️ «Правительство отправляет армию в многофронтовую войну без стратегии, без необходимых средств и с слишком малым количеством солдат», — сказал Лапид, которого считают центристской фигурой в израильской политике. Он часто критиковал действия правительства в войне, продолжая поддерживать военные кампании Израиля в Газе, Иране, Ливане и других местах. В прошлом месяце он заявил, что согласен с расширением Израиля вплоть до Ирака, и что его взгляды на территориальный захват основаны на сионистских и библейских основаниях.
️ Пресс-секретарь армии Эффи Дефрин в телеобращении в четверг заявил, что «нужно больше боевых солдат» для создания «оборонительной» буферной зоны в Ливане. Израиль на этой неделе заявил, что его военные возьмут под контроль южный Ливан до реки Литани, примерно в 30 км (19 миль) от границы. Ливан заявил, что подаст жалобу в Совет Безопасности ООН на израильские атаки как угрозу своему «суверенитету».
️ Корреспондент Al Jazeera Нида Ибрагим, сообщая из Рамаллы, отметила, что для многих военных аналитиков и политиков, особенно в израильской оппозиции, план создания буферной зоны может быть «очень дорогостоящим». «Вчера мы видели, что два израильских солдата были убиты внутри южного Ливана, пока продолжается бой с «Хезболлой», и один гражданский был убит в Израиле в результате противотанковой ракеты, выпущенной из Ливана», — добавила Ибрагим.
️ Израильская армия обрушивает на Ливан воздушные атаки с 2 марта, после трансграничной атаки «Хезболлы» в ответ на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи, и начала наземное наступление в южных частях. До этого «Хезболла» не атаковала Израиль с ноября 2024 года, несмотря на почти ежедневные нарушения сделки со стороны Израиля. Вооружённая группа в пятницу заявила, что её боевики выпустили ракеты по северному Израилю, где сирены воздушной тревоги заставили жителей укрыться.
️ Атаки США и Израиля на Иран с 28 февраля убили почти 2000 человек. В Израиле в результате иранских атак погибло не менее 19 человек и более 5229 ранено. Кроме того, израильские силы продолжают свои почти ежедневные атаки в секторе Газа. Несмотря на «прекращение огня» в октябре 2025 года, Израиль продолжает атаковать разрушенный войной прибрежный анклав, убив с тех пор более 700 палестинцев, сохраняя ограничения на въезд помощи и других товаров в Газу.