Eron davlat televideniyesi xabar berishicha, mamlakat sport jamoalariga 'dushman' deb hisoblangan davlatlarga sayohat qilish taqiqlandi. Bu qaror, Tractor SC futbol klubining Saudiya Arabistonida o'tkazilishi rejalashtirilgan o'yinidan oldin e'lon qilindi.
Eron sport vazirligi chiqargan bayonotda, Tractor klubining Dubayning Shabab Al Ahli jamoasiga qarshi Osiyo Chempionlar Ligasi pley-off o'yini alohida ta'kidlandi. Bayonotda shunday deyilgan: "Milliy va klub jamoalarining dushman deb hisoblangan va eronlik sportchilar va jamoa a'zolarining xavfsizligini ta'minlay olmaydigan mamlakatlarda ishtirok etishi keyingi buyruqqacha taqiqlanadi."
Vazirlik, futbol federatsiyasi va klublar "o'yinlarni boshqa joyga ko'chirish uchun Osiyo Futbol Konfederatsiyasiga bu masalani xabar qilish mas'uliyatini oladi" deb qo'shdi. Bayonotda qaysi mamlakatlar dushman deb hisoblanganligi ro'yxati keltirilmagan.
Tractorning Saudiya Arabistonidagi o'yini, urush tufayli kechiktirilgan g'arbiy zona pley-off o'yinlarining 13-14 aprel kunlari Jiddada o'tkazilishi rejalashtirilganligi sababli, Osiyo Futbol Konfederatsiyasi tomonidan chizilgan qur'a natijasida belgilandi. Jidda shahri, mintaqada tinchlik istagida, 16-25 aprel kunlari turnir chorak final, yarim final va final bosqichlariga mezbonlik qilishi rejalashtirilmoqda.
Eron sport vazirligining bayonoti iyun va iyul oylarida Kanada, Meksika va AQShda bo'lib o'tadigan Jahon chempionati haqida gapirmadi, garchi Eron bu turnirga yo'llanma olgan bo'lsa ham. Eronning Meksika shahridagi elchisi, AQSh prezidenti Donald Trumpning xavfsizlik tashvishlari sababli jamoani 48 davlatli turnirda ishtirok etishni rag'batlantirmasligidan so'ng, Eronning guruh bosqichidagi uchta o'yinini AQShdan Meksikaga ko'chirish uchun FIFA bilan muzokaralar olib borayotganini aytdi.
Biroq, o'tgan hafta FIFA prezidenti Janni Infantino Eronning Jahon chempionati o'yinlarini ko'chirishga urinishlarini susaytirib, global futbol boshqaruv organi turnirning "rejalashtirilganidek davom etishini" istayotganini aytdi. Eron hukumati va futbol rasmiylari Jahon chempionatini boykot qilishni istamasliklarini, ammo milliy terma jamoaning AQShga kelishi Isroil bilan birgalikda hujumlar tufayli mumkin emasligini aytishdi. Eron milliy terma jamoasi hozirda Turkiyada Nigeriya va Kosta-Rikaga qarshi o'rtoqlik o'yinlariga tayyorgarlik ko'rmoqda.

Иранское государственное телевидение сообщило, что спортивным командам страны запрещено выезжать в государства, которые считаются «враждебными». Этот запрет был объявлен перед запланированным футбольным матчем клуба Tractor SC в Саудовской Аравии.
В заявлении Министерства спорта Ирана, объявляющем запрет, отдельно упоминался плей-офф матч Tractor в Лиге чемпионов Азии против Shabab Al Ahli из Дубая, который должен был состояться в Саудовской Аравии в следующем месяце. В заявлении говорится: «Участие национальных и клубных команд в странах, которые считаются враждебными и не способны обеспечить безопасность иранских спортсменов и членов команд, запрещено до дальнейшего уведомления».
Министерство добавило, что футбольная федерация и клубы «будут нести ответственность за уведомление Азиатской футбольной конфедерации по этому вопросу для переноса игр». В заявлении не был предоставлен список стран, считающихся враждебными.
Матч Tractor в Саудовской Аравии стал результатом жеребьёвки Азиатской футбольной конфедерации в среду для определения пар четвертьфиналов, на следующий день после объявления о переносе плей-офф западной зоны, отложенных из-за войны, на 13-14 апреля в Джидде. Город Джидда также должен принять четвертьфиналы, полуфиналы и финал турнира с 16 по 25 апреля, организаторы установили даты в надежде на мир в регионе.
В заявлении иранского Министерства спорта не упоминался чемпионат мира, который пройдёт в Канаде, Мексике и США в июне и июле, хотя Иран квалифицировался на него. Посол Ирана в Мехико заявил, что страна ведёт переговоры с FIFA о переносе трёх матчей группового этапа Ирана из США в Мексику после того, как президент США Дональд Трамп, ссылаясь на проблемы безопасности, якобы отговорил команду от участия в турнире 48 наций.
Однако на прошлой неделе президент FIFA Джанни Инфантино ещё больше охладил попытки Ирана перенести матчи чемпионата мира, заявив, что руководящий орган мирового футбола хочет, чтобы турнир «прошёл по графику». Иранские правительственные и футбольные чиновники заявили, что не хотят бойкотировать чемпионат мира, но национальная команда не может приехать в США из-за совместных атак с Израилем на Иран. Сборная Ирана в настоящее время находится в Турции, готовясь к товарищеским матчам против Нигерии в пятницу и Коста-Рики во вторник.