Nepalda 35 yoshli islohotchi Balendra Shah mamlakatning eng kuchli lavozimi – bosh vazir etib juma kuni qasamyod qildi. U o‘tgan oyda bo‘lib o‘tgan umumiy saylovlarda ish o‘rinlari yaratish va siyosiy barqarorlikni tiklash va’dalari bilan g‘alaba qozongan edi. Shah o‘zining qasamyod marosimidan bir kun oldin ijtimoiy tarmoqlarda rap qo‘shig‘ini chiqarib, yoshlar orasida katta muvaffaqiyat qozondi.
Shah Nepalning o‘n yilliklardan beri eng yosh bosh vaziri bo‘lib, shuningdek, birinchi marta Madhesi hamjamiyatidan kelgan rahbar hisoblanadi. Uning qasamyodi mahalliy vaqt bilan 12:34 da bo‘lib o‘tdi – bu 1-2-3-4 raqamlar ketma-ketligi hind ruhoniylari tomonidan baxtli deb hisoblanadi. Marosim Vedic-Sanatan an’analariga muvofiq o‘tkazilib, etti ta qobig‘dan ovoz chiqarish, 108 hind va buddist ruhoniylarining duo o‘qishlari bilan ajralib turdi.
Shah ilgari tuzilish muhandisi va rap rassomi sifatida shuhrat qozongan, so‘ngra Katmandu poytaxtining meri bo‘lgan. U sentyabr oyida yoshlar boshchiligidagi norozilik namoyishlari paytida muhim ovozga aylandi, bu esa eski siyosiy elitalarni ag‘darishga olib keldi. 30 million aholining yoshlari korrupsiya, barqarorsizlik va iqtisodiy o‘sishning yo‘qligidan norozi edilar.
Shahning Rastriya Swatantrata Partiyasi (RSP) 275 o‘rinli parlamentda 182 o‘rinni qo‘lga kiritdi, bu uning bosh vazir etib saylanishiga sabab bo‘ldi. Siyosiy tahlilchi Puranjan Acharyaning so‘zlariga ko‘ra, yangi hukumatning birinchi sinovi shaffof va tezkor xizmat ko‘rsatishda bo‘lib, odamlar yakshanba kuni yaxshi boshqaruvning dastlabki belgilarini kutmoqda. Nepalda yakshanba ish kuni hisoblanadi.

В Непале 35-летний реформатор Балендра Шах в пятницу был приведён к присяге на пост премьер-министра, самой влиятельной должности в стране. Он победил на всеобщих выборах месяц назад, пообещав создание рабочих мест и восстановление политической стабильности. Накануне церемонии Шах выпустил рэп-песню в социальных сетях, которая набрала миллионы просмотров и подчеркнула его связь с молодёжью.
Шах стал самым молодым премьер-министром Непала за десятилетия, а также первым представителем общины мадхеси, коренного сообщества с культурными и языковыми связями с Индией. Его присяга состоялась в 12:34 по местному времени – последовательность цифр 1-2-3-4 считается благоприятной индуистскими священниками. Церемония прошла в ведическо-санатанистской традиции с участием семи раковин, 108 индуистских и буддийских монахов.
Шах, ранее работавший инженером-строителем и ставший известным как рэп-исполнитель, позже был мэром столицы Катманду. Он выдвинулся как видный голос во время молодёжных протестов в сентябре, которые привели к свержению старой политической элиты. Молодёжь 30-миллионной страны была разочарована коррупцией, хронической нестабильностью и отсутствием экономического роста.
Партия Шаха «Раштрия Сватантра» (RSP) завоевала 182 места в 275-местном парламенте, что обеспечило ему пост премьера. Политический аналитик Пуранджан Ачарья отметил, что первым испытанием для нового правительства станет прозрачное и быстрое предоставление услуг населению, которое ожидает признаков хорошего управления уже с воскресенья, рабочего дня в Непале.