Nepalda rapchi va siyosatchi Balendra Shah, ommaviy ravishda Balen nomi bilan tanilgan, mamlakatning birinchi saylovlarida g‘alaba qozonganidan so‘ng bosh vazir sifatida qasamyod qildi. 35 yoshli Shahning g‘alabasi, o‘tgan yilgi yoshlar noroziliklaridan keyin bo‘lib o‘tgan saylovda sodir bo‘ldi va korrupsiya, nepotizm va elita hukmronligiga norozilik bildirgan saylovchilar orasida o‘zgarish va‘dasini uyg‘otdi.
Shahning siyosiy faoliyati uning poytaxt Katmandu shahri meri sifatidagi faoliyati bilan boshlangan bo‘lib, u yerda shaharni tozalash, mahalliy merosni saqlash va korrupsiyaga qarshi kurash kabi islohotlarni amalga oshirdi. Biroq, uning noqonuniy binolarni buzish kampaniyasi va ko‘chada savdo qiluvchilarga qarshi qat‘iy choralari inson huquqlari guruhlari tomonidan tanqid qilindi. Shah, Rastriya Swatantra Partiyasi (RSP) bilan hamkorlik qilib, bu oygi umumiy saylovlarda hal qiluvchi g‘alabaga erishdi, hatto sobiq bosh vazir KP Sharma Oli kabi taniqli siyosatchilarni mag‘lub etdi.
Shahning saylovoldi kampaniyasi o‘ziga xos uslubda olib borildi, u asosan ommaviy axborot vositalaridan uzoqda turib, ijtimoiy tarmoqlar orqali saylovchilar bilan muloqot qildi va korrupsiyaga qarshi kurash, sud islohotlari va 1,2 million yangi ish o‘rinlari yaratish kabi va‘dalarni bildirdi. Biroq, uning tanqidchilari bu strategiya uning faoliyatini jamoatchilik nazaridan yashirishga xizmat qilganini ta‘kidlaydilar. Shah, shuningdek, o‘tgan yilgi norozilik namoyishlarida 77 kishi halok bo‘lgan voqealarda, politsiya tomonidan otishmalar natijasida ko‘plab norozilar vafot etgani haqida gapirdi.
Yangi bosh vazir sifatida Shah va uning partiyasi katta kutishlar va qiyinchiliklarga duch keladi, jumladan, O‘rta Sharqdagi urush (bu yerda millionlab nepaliklar ishlaydi), surunkali ishsizlik va iqtisodiyotning sustligi, shuningdek, RSPning hukumatda tajribasining yetishmasligi. Bundan tashqari, Nepal hukumatining o‘tgan yilgi qo‘zg‘olonni tekshirish komissiyasi hisobotini e‘lon qildi, unda sobiq bosh vazir Oli sudga berilishi tavsiya etilgan, ammo bu qarorni amalga oshirish yangi saylangan RSP hukumatiga bog‘liq bo‘ladi.

Рэпер и политик Балендра Шах, широко известный как Бален, был приведен к присяге в качестве премьер-министра Непала после победы на первых выборах в стране после прошлогодних протестов, возглавляемых молодежью. Победа 35-летнего Шаха, состоявшаяся на выборах, последовавших за протестами, нашла отклик у избирателей, недовольных коррупцией, кумовством и правлением элиты, и символизирует важный сдвиг в непальской политике.
Политическая карьера Шаха началась с его работы мэром столицы Катманду, где он проводил реформы по очистке города, сохранению местного наследия и борьбе с коррупцией. Однако его кампания по сносу незаконных построек и жесткие меры против уличных торговцев подверглись критике со стороны правозащитных групп. Шах, сотрудничая с партией «Раштрия Сватантра» (RSP), одержал решительную победу на всеобщих выборах в этом месяце, победив даже бывшего премьер-министра КП Шарму Оли в его традиционном округе.
Предвыборная кампания Шаха отличалась нетрадиционным стилем: он в основном избегал публичности и интервью СМИ, предпочитая общаться с избирателями через социальные сети, где обещал масштабную антикоррупционную повестку, судебные реформы и создание 1,2 миллиона новых рабочих мест. Критики утверждают, что эта стратегия позволила ему избежать публичной проверки его рекорда. Шах также упомянул о прошлогодних протестах, в ходе которых 77 человек погибли, многие из них — протестующие, застреленные полицией.
В качестве нового премьер-министра Шах и его партия столкнутся с высокими ожиданиями избирателей, жаждущих перемен, а также с рядом вызовов, включая войну на Ближнем Востоке (где работают миллионы непальцев), хроническую безработицу и вялую экономику внутри Непала, а также отсутствие опыта у RSP в управлении. Кроме того, правительство Непала опубликовало отчет комиссии по расследованию прошлогоднего восстания, в котором рекомендуется привлечь к ответственности бывшего премьер-министра Оли, но решение о реализации этих рекомендаций остается за новым правительством RSP.