AQSh prezidenti Donald Trampning ma'muriyati xodimlari, neft narxi har bir barrel uchun 200 dollargacha ko'tarilgan taqdirda iqtisodiyotga ta'sirini baholash uchun modellashtirish ishlarini olib bormoqda. Bloomberg agentligi ma'lumotlariga ko'ra, bu tahlillar geosiyosiy keskinlik davrlarida muntazam ravishda amalga oshirilib, bunday stsenariy asosiy prognoz sifatida ko'rib chiqilmasdan, ma'muriyatni turli vaziyatlarga tayyorlashga qaratilgan.
Manbalar shuni ta'kidlaydiki, Yaqin Sharqdagi vaziyat keskinlashishidan oldin ham, AQSh moliya vaziri Skott Bessent neft narxlarining oshishi mumkinligidan xavotir bildirgan. Vazirlik xodimlari bir necha hafta davomida bu xavflar haqida Oq uyga ma'lumot yetkazgan, ammo Oq uy matbuot kotibi Kush Desayning so'zlariga ko'ra, ma'muriyat 200 dollarlik stsenariyni ko'rib chiqmaydi, garchi turli iqtisodiy xavflarni muntazam baholasa ham.
Bloomberg hisobotida ta'kidlanishicha, hatto 170 dollargacha bo'lgan o'rtacha narx o'sishi ham AQSh va Yevropada inflyatsiyani tezlashtirishi va iqtisodiy o'sishni sekinlashtirishi mumkin. AQShda benzin narxlari allaqachon taxminan 30% ga oshgan, bu esa neft narxlarining o'zgarishi iqtisodiyotga qanday salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkinligini ko'rsatadi. Bu tahlillar, AQSh rejimining geosiyosiy mojarolarga javoban iqtisodiy choralarni rejalashtirishdagi qiyinchiliklarini aks ettiradi.

Чиновники администрации президента США Дональда Трампа проводят моделирование возможных экономических последствий в случае роста цен на нефть до 200 долларов за баррель. По данным агентства Bloomberg, такое моделирование регулярно осуществляется в периоды геополитической напряженности и не является базовым прогнозом, а служит для подготовки администрации к различным сценариям развития событий.
Источники отмечают, что ещё до обострения ситуации на Ближнем Востоке министр финансов США Скотт Бессент выражал опасения по поводу возможного роста цен на нефть. Сотрудники его ведомства в течение нескольких недель доносили эти риски до Белого дома, однако пресс-секретарь Белого дома Куш Десаи заявил, что администрация не рассматривает сценарий роста цен до 200 долларов, несмотря на регулярную оценку экономических рисков.
Как сообщает Bloomberg, даже более умеренный рост цен до 170 долларов за баррель может привести к ускорению инфляции в США и Европе, а также замедлению экономического роста. В США уже зафиксирован рост розничных цен на бензин примерно на 30%, что подчёркивает потенциальные негативные последствия колебаний нефтяных цен. Этот анализ отражает трудности, с которыми сталкивается американский режим при планировании экономических мер в ответ на геополитические конфликты.