Mohaddeseh Fallahat 28-fevral kuni ertalab bolalarining sochlarini tarab, poyabzalini bog‘lab va ularni maktabga yo‘llaganini eslaydi. U Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari kengashiga videohavola orqali murojaat qilib, “U kuni ertalab boshqa kunlardek edi. Bu oxirgi marta bo‘lishi haqida hech qanday belgi yo‘q edi. Ular eshikdan chiqib ketayotganda shunchaki ‘Ona, maktabdan keyin bizni olib ket’ dedilar. Bu oddiy gap endi mening ongimda ming marta takrorlanadi va har safar yuragim og‘riqdan yonadi”, dedi.
Uning ikki farzandi AQShning Tomahawk raketalari bilan Minab shahridagi Shajareh Tayyebeh qizlar maktabini vurganida halok bo‘lgan 170 dan ortiq odam qatoriga kirgan. Qurbonlarning aksariyati maktab o‘quvchisi qizlar edi. Fallahat BMTning yuqori huquqiy forumiga murojaat qilib: “Hech bir ona bolasini tabassum bilan maktabga jo‘natib, keyin jimlik bilan kutishni o‘ylamaydi. Hech bir ona ‘Sizning bolangiz qaytmaydi’ so‘zlarini eshitishga tayyor emas”, dedi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araghchi kengashga videohavola orqali murojaat qilib, bu hujum “xato hisoblash” emasligini ta’kidladi. U: “AQSh va Isroil tajovuzkorlari o‘z da’volariga ko‘ra eng ilg‘or texnologiyalar va eng yuqori aniqlikdagi harbiy va ma’lumot tizimlariga ega bo‘lgan bir paytda, hech kim maktabga hujumning ataylab va qasddan boshqa narsa bo‘lishiga ishonishi mumkin emas”, dedi. Araghchi qurbonlar “sovuq qon bilan o‘ldirilgan” deb ta’kidladi.
U AQSh va Isroilning “eng yomon gumanitar jinoyatlarni jazosiz sodir etish jasoratiga ega” ekanligini da’vo qilib, bu “Falastin, Livan va boshqa joylardagi qonunsizlik va vahshiyliklarning oldingi namoyon bo‘lishlari oldida jim qolishning bevosita natijasi” ekanligini aytdi. Tashqi ishlar vaziri BMT a’zo davlatlarini Eronga qarshi “ochiqchasiga asossiz” urushning noqonuniyligini qoralashga chaqirdi.
BMTning ta’lim huquqi bo‘yicha maxsus hisobotchisi Farida Shaheed kengashga murojaat qilib, maktab va boshqa binolar “har biri alohida aniqlik bilan o‘q-dorilar bilan urilgan, ya’ni AQSh harbiylari aniq maktabni nishonga olgan” deb ta’kidladi. Davom etayotgan tergovlar hujum AQSh harbiylari tomonidan eskirgan razvedka ma’lumotlaridan foydalanish natijasida xato bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatmoqda. Shaheedning ofisi ma’lumotlariga ko‘ra, Eronda AQSh-Isroil hujumlari natijasida 600 dan ortiq maktab va ta’lim muassasalari vayron qilingan yoki jiddiy shikastlangan, kamida 230 bola va o‘qituvchi halok bo‘lgan.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha bosh kotibi Volker Turk kengashga murojaat qilib, maktablarni nishonga olish xalqaro huquqning og‘ir buzilishi ekanligini ta’kidladi. U: “Davlatlar qanday farqlarga ega bo‘lishidan qat’i nazar, biz hammamiz maktab o‘quvchilarini o‘ldirish orqali hal qilinmasligiga rozi bo‘lishimiz mumkin”, dedi. O‘tgan yili BMT Isroil hujumlari G‘azoning 97 foiz ta’lim muassasalariga zarar yetkazganini aytgan edi.

Мохаддесе Фаллахат вспоминает, как утром 28 февраля расчесывала волосы своим детям, завязывала им шнурки и надевала рюкзаки перед тем, как поцеловать их на прощание. Обращаясь к сессии Совета ООН по правам человека в Женеве по видеосвязи в пятницу, она заявила: «То утро было как любое другое. Не было никаких признаков, что это будет в последний раз. Когда они выходили за дверь, они просто сказали: „Мама, забери нас после школы“. Это простое предложение теперь повторяется в моем сознании тысячу раз, и каждый раз мое сердце горит от боли».
Ее двое детей оказались среди более чем 170 человек, убитых ракетами США «Томагавк», которые поразили школу для девочек «Шаджаре Таййебе» в Минабе на юге Ирана в первые часы американо-израильской атаки. Большинство жертв составляли школьницы. Выступая на высшем правовом форуме ООН в ходе срочных дебатов по кризису на Ближнем Востоке, Фаллахат сказала: «Ни одна мать не думает, что отправит своего ребенка в школу с улыбкой, только чтобы встретить молчание. Ни одна мать не готова услышать слова: „Ваш ребенок не вернется“».
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи обратился к совету по видеосвязи, заявив, что эта атака не была «просчетом». Он сказал: «В то время, когда американские и израильские агрессоры, по их собственному утверждению, обладают самыми передовыми технологиями и системами военной и информационной точности, никто не может поверить, что удар по школе был чем-то иным, кроме как преднамеренным и умышленным». Арагчи заявил, что жертвы были «хладнокровно убиты».
Он утверждал, что у США и Израиля «хватает наглости совершать худшие гуманитарные преступления безнаказанно», что является «прямым результатом молчания перед лицом предыдущих проявлений беззакония и зверств в оккупированной Палестине, Ливане и других местах». Министр иностранных дел призвал государства-члены ООН осудить незаконность «откровенно неоправданной» войны против Ирана. «Безразличие и молчание перед лицом несправедливости не принесут безопасности и мира», — добавил он.
Специальный докладчик ООН по праву на образование Фарида Шахид сообщила совету, что школа и другие здания на территории были «поражены индивидуально высокоточными боеприпасами, что означает, что американские военные явно намеревались ударить по школе». Продолжающиеся расследования предполагают, что атака могла стать результатом ошибки американских военных из-за использования устаревшей разведданной. «Если это будет официально подтверждено, это будет означать, что принцип принятия возможных мер предосторожности при атаках, скорее всего, был нарушен», — сказала Шахид.
По данным ее офиса, более 600 школ и образовательных учреждений были разрушены или серьезно повреждены в результате американо-израильских атак в Иране, при этом погибли по меньшей мере 230 детей и учителей. «Убийство детей никогда и ни при каких обстоятельствах не может быть оправдано», — заявила она. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк обратился к совету, заявив, что нацеливание на школы представляет собой серьезное нарушение международного права. «Какие бы разногласия ни были у стран, мы все можем согласиться, что они не будут решены убийством школьников», — сказал он. В прошлом году ООН сообщила, что израильские атаки повредили 97% образовательных учреждений в Газе.