Qatar Bosh vaziri va tashqi ishlar vaziri Shayx Muhammad bin Abdulrahman bin Jassim Al Tani, Vashingtonda AQSh vitse-prezidenti JD Vens va Davlat kotibi Skott Bessent bilan uchrashuv o‘tkazdi. Qatar Tashqi ishlar vazirligi juma kuni e’lon qilganidek, uchrashuvda ikki tomon o‘rtasidagi “yaqin strategik hamkorlik”, ayniqsa mintaqaviy vaziyat sharoitida mudofaa sherikligini mustahkamlash yo‘llari muhokama qilindi.
Ikkala tomon ham “energiya ta’minotining barqarorligini ta’minlash” va Qatarning suyuq tabiiy gazini global bozorlarga uzluksiz etkazib berishni ta’kidladi, bu “global energiya xavfsizligini qo‘llab-quvvatlash” maqsadida amalga oshirilishi kerak. Vens bu “mustahkam strategik sheriklik”ni maqtadi va Qatarning “mintaqaviy barqarorlikni oshirish va global energiya xavfsizligini kuchaytirishdagi faol roli”ni yuqori baholadi.
Fors ko‘rfazi 28-fevraldan boshlab AQSh-Isroilning Eron urushi tufayli keskinlik holatida, bu urush mintaqada 3000 dan ortiq odamning hayotiga zomin bo‘ldi, ularning aksariyati Eron va Livanda. Eron shu vaqtdan beri Isroil, shuningdek, Iordaniya, Iroq va Fors ko‘rfazi davlatlariga nishonlangan dron va raketa hujumlarini amalga oshirdi. Eron bu hujumlarni Fors ko‘rfazidagi AQSh aktivlariga qaratilgan deb da’vo qilsa-da, mintaqa rahbarlari tinch aholi xavf ostida qolganligi sababli hujumlarni to‘xtatishga chaqirdi.
Qatar o‘tgan oyda Eronning Ras Laffan sanoat shahriga qilingan raketa hujumlari mamlakatning asosiy gaz ob’ektiga “jiddiy zarar” yetkazganini bildirdi. Urush Hormuz bo‘g‘ozini samarali yopgan Eron tufayli dunyo neftining beshdan bir qismi o‘tadigan bu yo‘l to‘silib, benazir global energiya inqirozini keltirib chiqardi.
Qatar Tashqi ishlar vazirligining ma’lumoticha, shayx Muhammad payshanba kuni Vashingtonda AQSh Mudofaa vaziri Pit Hegset bilan ham uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv “mintaqaviy qiyinchiliklar sharoitida mudofaa va xavfsizlik hamkorligini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish yo‘llari”ga qaratilgan edi. Ikkala tomon ham mintaviy masalalar bo‘yicha muntazam muloqot va maslahatlashuvning ahamiyatini ta’kidladi. Chorshanba kuni Qatar Vazirlar Mahkamasi Eronning Qatar va qo‘shni davlatlarga hujumlarini qayta qoralab, ularni darhol to‘xtatishga chaqirdi.

Премьер-министр и министр иностранных дел Катара шейх Мохаммед бин Абдулрахман бин Джассим Аль Тани провёл встречу в Вашингтоне с вице-президентом США Джей Ди Вэнсом и государственным секретарём Скоттом Бессентом. Как сообщило Министерство иностранных дел Катара в пятницу, на встрече обсуждались пути укрепления «тесного стратегического сотрудничества» между Дохой и Вашингтоном, «особенно оборонного партнёрства в свете условий, которые переживает регион».
Обе стороны подчеркнули «обеспечение устойчивости поставок энергии и поддержание непрерывного потока сжиженного природного газа из Государства Катар на мировые рынки» таким образом, чтобы это «поддерживало глобальную энергетическую безопасность». Вэнс высоко оценил «прочное стратегическое партнёрство», похвалив «активную роль Катара в содействии региональной стабильности и укреплении глобальной энергетической безопасности».
Персидский залив находится в состоянии повышенной напряжённости с 28 февраля, когда началась война США и Израиля против Ирана, в результате которой погибло более 3000 человек в регионе, большинство из них в Иране и Ливане. С тех пор Иран осуществляет атаки дронами и ракетами, нацеленные на Израиль, а также на Иорданию, Ирак и государства Персидского залива. Иран настаивает, что нацелен на активы США в заливе, но лидеры региона призвали Иран прекратить атаки, поскольку они подвергают опасности гражданское население.
Катар ранее в этом месяце заявил, что иранские ракетные атаки на промышленный город Рас-Лаффан, основной газовый объект страны, нанесли «значительный ущерб». Война создала беспрецедентный глобальный энергетический кризис, поскольку Иран фактически заблокировал Ормузский пролив, через который проходит пятая часть мировой нефти.
По данным МИД Катара, шейх Мохаммед также провёл встречу в Вашингтоне в четверг с министром обороны США Питом Хегсетом. Встреча «проходила в Вашингтоне в четверг и была сосредоточена на путях поддержки и развития оборонного и security сотрудничества в условиях региональных вызовов». Обе стороны подчеркнули «важность продолжения координации и консультаций по региональным вопросам для содействия безопасности и стабильности на местном и международном уровне». В среду кабинет министров Катара вновь осудил иранские атаки на Катар и его соседей, призвав к немедленному прекращению.