Isroilning Bosh shtab boshligʻi, general-leytenant Eyal Zamir bu hafta hukumat aʼzolariga qatʼiy ogohlantirish bildirdi: agar zudlik bilan zarur choralar koʻrilmasa, Isroil armiyasi qulash arafasida turibdi. Isroilning 13-kanali xabariga koʻra, Zamir vazirlarga "10 ta qizil bayroq koʻtarayotganini" aytib, "charchagan" harbiy kuchlar ustidagi bosimni kamaytirish uchun uzoq vaqtdan beri kechiktirilgan qonun loyihalarini tezlashtirishni talab qildi.
Zamir vazirlarga majburiy harbiy xizmat qonuni, zaxira xizmati qonuni va majburiy xizmat muddatini uzaytirish toʻgʻrisidagi qonun zarurligini taʼkidladi. U shunday dedi: "Agar bu choralar koʻrilmasa, yaqin orada [Isroil armiyasi] oʻzining oddiy vazifalariga tayyor boʻlmaydi va zaxira tizimi saqlanib qolmaydi". Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu keyinroq majburiy harbiy xizmatni uzaytirish rejalari tuzilishini aytdi, ammo bu harbiy kuchlarning takroriy operatsiyalar bosimi ostida ezilayotgani haqidagi birinchi ogohlantirish emas.
Maʼlumotlarga koʻra, 2023-yil oktyabr oyida Gʻazoga qarshi urush boshlangunga qadar Isroilning doimiy armiyasi atigi 100,000 kishidan iborat edi. Bu darhol 300,000 zaxira askarlarini chaqirib olish orqali kuchaytirildi, ular oʻz ish va oilalaridan ajralib, Gʻazoni bombardimon qilish va yer invasionida qatnashdilar. 2024-yil 1-martda AQSh-Isroilning Eron hujumlari boshlanganidan keyin yana 100,000 zaxira askari safarbar qilindi, bu Gʻazo urushi tufayli hozirda xizmat koʻrsatayotgan 50,000 zaxira askariga qoʻshimcha edi.
Markaziy qoʻmondonlik boshligʻi general-mayor Avi Bluth ham xavfsizlik kabinetiga murojaat qilib, Gʻarbiy Sohildagi bosib olingan hududlardagi hukumat siyosati harbiy kuchlarning allaqachon choʻzilgan odam kuchiga tobora koʻproq bosim oʻtkazayotganini aytdi. U vazirlarga shunday dedi: "Bu sizning siyosatingiz, lekin u xavfsizlik va toʻliq himoya paketini talab qiladi, chunki erdagi haqiqat butunlay oʻzgardi – va bu odam kuchini talab qiladi".
Koʻplab zaxira askarlari orasida norozilik kuchaymoqda, ular oʻz vazifalariga qaytishdan bosh tortishadi, chunki ular ishdan boʻshatilish, oilaviy qiyinchiliklar va oʻqishni kechiktirish kabi muammolarga duch kelmoqda. Shuningdek, Isroilning ultra-diniy Xaredim jamoati aʼzolariga berilayotgan imtiyozlarga nisbatan norozilik oshib bormoqda, ular harbiy xizmatdan qochishlari koʻpincha siyosatchilar tomonidan eʼtiborga olinmaydi. Isroil muxolifat yetakchisi Yair Lapid Twitterʼda hukumatga murojaat qilib, "Hukumat qoʻrqoqlikni toʻxtatishi, darhol Xaredi harbiy xizmatdan qochuvchilarga barcha byudjetlarni toʻxtatishi kerak" dedi.

Начальник Генерального штаба Израиля генерал-лейтенант Эяль Замир на этой неделе выступил с резким предупреждением перед членами правительства: если срочно не будут приняты необходимые меры, израильская армия окажется на грани коллапса. Согласно отчету израильского 13-го канала, Замир заявил министрам, что «поднимает 10 красных флагов», призывая правительство ускорить принятие давно откладываемого законодательства для облегчения нагрузки на «истощённые» вооружённые силы.
Замир подчеркнул министрам необходимость «закона о призыве, закона о резервной службе и закона о продлении обязательной службы», добавив, что без этих мер «вскоре [израильская армия] не будет готова к своим рутинным задачам, а система резерва не продержится». Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху впоследствии заявил, что будут разработаны планы по продлению обязательной военной службы, однако это не первый раз, когда звучат тревоги о том, что военные испытывают напряжение из-за повторяющихся операций.
По данным, до начала войны в Газе в октябре 2023 года постоянная армия Израиля насчитывала всего 100 000 человек. Это число было немедленно увеличено за счёт призыва 300 000 резервистов, которые были оторваны от работы и семей для участия в бомбардировках и наземном вторжении в Газу. 1 марта 2024 года, после начала ударов США и Израиля по Ирану, была объявлена мобилизация ещё 100 000 резервистов, что дополнило 50 000 резервистов, уже находящихся на службе из-за войны в Газе.
Начальник Центрального командования генерал-майор Ави Блут также обратился к заседанию совета безопасности, заявив, что политика правительства на оккупированном Западном берегу оказывает всё большее давление на и без того растянутые людские ресурсы военных. Он сказал министрам: «Это ваша политика, но она требует безопасности и полного пакета защиты, потому что ситуация на местах полностью изменилась – и это требует людских ресурсов».
Среди многих резервистов растёт недовольство, некоторые отказываются от явки на службу, ссылаясь на увольнения с работы, семейные трудности и задержки в учёбе. Также усиливается resentment в отношении льгот, предоставляемых членам ультрарелигиозной общины харедим, чьё уклонение от службы часто игнорируется политиками. Лидер оппозиции Израиля Яир Лапид обратился к правительству в Twitter, заявив: «Правительство должно прекратить трусость, немедленно остановить все бюджеты для уклонистов-харедим, отправить военную полицию за дезертирами, призвать харедим без колебаний».