Eron poytaxti Tehron ko'chalarida og'ir qurollangan davlat kuchlari nazoratni saqlab turmoqda, AQSh va Isroil esa yangi zarbalar berish va potentsial quruqlik hujumiga tayyorgarlik ko'rishda davom etmoqda. Bir oyga yaqin davom etayotgan urushning aniq yakunlanish nuqtasi ko'rinmasdan, shahar aholisi doimiy harbiy mavjudlik ostida yashamoqda.
Tehronda tekshiruv punktlari, yo'l to'siqlari va patrullar, ba'zilari pikaplarga o'rnatilgan hujum miltiqlari va pulemyotlar bilan qurollangan niqobli kuchlar tomonidan boshqariladi, kundalik manzara bo'lib qoldi. Bu punktlar, asosan, Islom Inqilobi Qo'riqchilar Korpusining (IRGC) paramiliter Bazij kuchlari, politsiya yoki fuqarolar kiyimidagi kuchlar tomonidan boshqariladi va so'nggi ikki hafta ichida o'ldiruvchi dron zarbalariga nishon bo'ldi. Shu sababli, ular ko'pincha harakatda yoki avtomagistrallarda, tunnellarda va ko'priklar ostida joylashtirilgan.
G'arbiy Tehrondagi bir aholi, xavfsizlik sabablariga ko'ra nomini oshkor qilmasdan, juma kuni Al Jazeeraga shunday dedi: "Kecha kechqurun mahallamdan 40 ta mashina o'tganini hisobladim, ular signal berishar, chiroqlarini miltillatishar, bayroq silkitishar va orqasida katta dinamiklar o'rnatilgan pikaplarni hamrohlik qilishardi, ichida kimdir diniy shiorlar aytardi." U mahalliy aholiga ko'p marta dinamiklar orqali AQSh va Isroilni qoralash va 1979 yilgi Eron Islom inqilobidan beri hokimiyatda bo'lgan teokratik tuzumni qo'llab-quvvatlash uchun mahalla masjidida yig'ilishlarga qo'shilishga taklif qilinganligini aytdi.
Bunday davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan yig'ilishlar ko'plab masjidlarda, shuningdek, shahar maydonlari va ko'chalarida bo'lib turmoqda. Ammo ular AQSh va Isroil eronliklarni uylarida qolishga va Islom Respublikasini ag'darish uchun ko'chaga chiqish uchun "aniq signal" kutishga chaqirayotgan paytda sodir bo'lmoqda. O'z navbatida, Eron davlat televideniyesi va boshqa davlatga aloqador ommaviy axborot vositalari tarafdorlarni ko'chalarda nazoratni saqlashga undadi va qurolli pro-davlat odamlar, jumladan ayollarning qurol ko'tarayotgan suratlarini tobora ko'proq chiqarishdi.
IRGCning Tehron madaniy ishlar bo'yicha o'rinbosari Rahim Nadali o'tgan chorshanba kechasi davlat televideniyesida da'vo qildiki, har yoshdagi odamlar razvedka va xavfsizlik patrullari va tekshiruv punktlariga qo'shilishga tayyorligini bildirgan. U shunday dedi: "Biz yosh chegarasini [pastga] 12 yoshdan yuqori qildik. Endi 12 yoki 13 yoshli bolalar bu makonda ishtirok etadilar." Eron rasmiylariga ko'ra, juma kuni tushdan keyin bir qator yangi havo hujumlari Eron bo'ylab yiqildi, fuqarolik yadro ob'ekti, shuningdek, quvvat stansiyalari va po'lat va boshqa sanoat zavodlari uchun ishlab chiqarish liniyalariga tegdi.
Vashington mintaqaga minglab askarlarni yana joylashtirdi va Eronning janubiy qirg'oqlaridagi bir yoki bir nechta orollarni egallashga urinish yaqinlashganligini bildirdi. Eron rasmiylari, agar bu sodir bo'lsa, mintaqa bo'ylab muhim infratuzilmani zarba berish orqali kuchli javob berishga va'da berdi. IRGC bilan bog'langan taniqli media shaxsi Javad Mogoei o'tgan hafta Qeshm orolidan video chiqardi, unda IRGC AQSh tomonidan bosib olingan bo'lsa, Eron orollariga raketa va dronlarni uchirishi mumkinligini taklif qildi.
Yana ham kuchayish imkoniyatiga qaramay va Tehrondagi ko'plab hududlar Isroil va AQSh jangovar samolyotlaridan tashlangan bombalar bilan urilgan bo'lsa-da, shahar odamlar odatdagi hayotni davom ettirishga harakat qilgan holda ishlashda davom etmoqda. Ba'zi odamlar do'stlari va yaqinlarini ichkarida ziyorat qilishadi, boshqalari esa cheklangan soatlar davomida ochiq bo'lgan sport zallarida muntazam mashqlar yoki mashg'ulotlar o'tkazish uchun kunduzgi sayr qilishadi.
Poytaxtning yana bir aholisi, urushning boshida Eronning shimoliy viloyatlaridan birida xavfsizlik izlab, lekin o'tgan hafta qaytgan, shunday dedi: "Urush haftalar, agar oylar bo'lmasa, davom etadi, shuning uchun biz unga hamroh bo'lgan barcha tashvishlar va qo'rquvlarga cho'kilib ketishimiz mumkin emas. Lekin siz hali ham samolyotlar ustingizdan uchayotganini eshitganda, keyingi bo'lishingiz mumkinmi yoki yo'qmi bilmasdan, bir lahzada qoringizda cho'kish hissini sezishingizga to'sqinlik qila olmaysiz."
Urush boshlanganidan beri ko'plab yuqori martabali amaldorlar turar-joy binolarida o'ldirilgan Tehrondagi yanada boy shimoliy hududlarda yashaydigan yana bir aholi, ayol, o'zini tashvishli his qilishini aytdi. U shunday dedi: "Mening ongim ba'zan avtomatik ravishda qo'shni ko'chaga yoki yaqin uyga qandaydir amaldor yashashi va mening oilam kollateral zarar bo'lishi mumkinligi haqidagi tashvishga qaytadi." U o'tgan oy ichida faqat uch marta uyidan tashqariga chiqqanligini, asosiy narsalarni sotib olish yoki yaqin oilani ziyorat qilish uchun, deb qo'shdi.
Eron rasmiylari 28 fevraldan beri AQSh va Isroil hujumlarida deyarli 2000 kishi o'ldirilganini va ko'plab turar-joy birliklari, kasalxonalar, maktablar va fuqarolik transport vositalari zarar ko'rganini aytdi. Fors yangi yili Navruz bayrami uchun ta'tillardan so'ng, mamlakatning rasmiy ish haftasi shanbadan boshlanganda, ko'proq korxonalar qayta ochilishi kutilmoqda.
Ammo internet deyarli bir oy davomida fuqarolarga butunlay bloklandi, bu Eron tarixidagi eng uzoq qayd etilgan o'chirish. Internetning o'chirilishi mamlakatning 90 milliondan ortiq aholisini azobga soldi va taxminan 70 foiz inflyatsiya darajasiga ega bo'lgan iqtisodiyotni yanada siqdi. Davlat ommaviy axborot vositalari juma kuni Prezident Masud Pezeshkianning Tehrondagi gipermarketni shaxsan tashrif buyurgan suratlarini chiqardi, bu barcha zarur tovarlar aholiga mavjudligiga ishonch hosil qilish va sotuvchilarni narxlarni oshirish yoki to'plash bilan shug'ullanishdan voz kechishga ishontirish uchun.
Hukumat, shuningdek, yanvar oyida dastlab mamlakatning iqtisodiy vaziyati bilan bog'liq bo'lgan butun mamlakat bo'ylab norozilik namoyishlaridan keyin boshlagan kichik naqd pul subsidiyasini tarqatishda davom etmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkiloti va xalqaro inson huquqlari tashkilotlari minglab namoyishchilar davlat kuchlari tomonidan, asosan, yanvar oyining 8 va 9 kunlari kechasi, yana bir to'liq internet o'chirilishi paytida o'ldirilganini aytadi, ammo Eron hukumati norozilik uchun AQSh va Isroil tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan "terrorchilar" va "g'alamislar"ni ayblaydi.
Eron rasmiylari davom etayotgan urush paytida tuzumga norozilik bildirish uchun ko'chaga chiqqan har bir kishi "dushman" sifatida ko'rib chiqilinishini ogohlantirdi. Ular, shuningdek, urush va norozilik bilan bog'liq bir qator qatl hukmlarini, xavfsizlik ayblovlari bo'yicha yuzlab hibsga olishlarni va mamlakat ichida yoki tashqarisida dissident sifatida topilgan eronliklarning mulklarini musodara qilishlarini e'lon qildi. Eron sudi o'tgan payshanba kuni Eronning oliy ta'lim muassasasi, Sharif Texnologiya Universitetining bioinformatika va sun'iy intellekt sohasidagi sobiq professori Ali Sharifi Zarchining mulklarini musodara qilishini e'lon qildi.
Rasmiylar tomonidan u "Isroilga ishora qilib, so'nggi oylarda mamlakatdan tashqarida bo'lgan holda Islom Respublikasiga qarshi chiqqan tweetlari va intervyulari tufayli "anti-Eron elementi va Sionist rejimining tarafdori"ga aylangan" deb topildi. Sharifi Zarchi javoban X-dagi postida shunday dedi: "Siz musodara qilgan kamina mulklar 25 yillik o'smirlar va yoshlarni o'qitish va Eron uchun kurash natijasidir. Ular 2026 yil yanvar, 2022 yil oxiri va 2023 yil boshidagi butun mamlakat bo'ylab norozilik namoyishlari paytida siz nohaq qirg'in qilgan bolalar va yoshlar oilalarining hatto bitta tabassumi uchun ham kichik qurbonlikdir."

На улицах столицы Ирана Тегерана сохраняется контроль тяжеловооруженных государственных сил, в то время как США и Израиль продолжают наносить новые удары и готовятся к потенциальной наземной атаке. Почти месячная война продолжается без четкой конечной точки на горизонте, и жители города живут под постоянным военным присутствием.
Контрольно-пропускные пункты, заграждения и патрули, некоторые из которых управляются силами в масках с автоматами и пулеметами, установленными на пикапах, стали обычным зрелищем в Тегеране. Эти пункты, управляемые в основном парамилитарными силами Басидж Корпуса стражей исламской революции (КСИР), полицией или силами в гражданской одежде, за последние две недели стали мишенью смертоносных ударов дронов. Поэтому они часто перемещаются или располагаются на автомагистралях, в туннелях и под мостами.
Житель западного Тегерана, пожелавший остаться анонимным по соображениям безопасности, в пятницу сообщил Al Jazeera: "Вчера поздно вечером я насчитал 40 машин, проезжающих через мой район, они сигналили, мигали фарами, размахивали флагами и сопровождали пикап с огромными динамиками сзади, из которого кто-то выкрикивал религиозные лозунги". Он сказал, что местным жителям неоднократно через громкоговорители предлагали присоединиться к собраниям в мечети района, чтобы осудить США и Израиль и выразить поддержку теократическому строю, находящемуся у власти с исламской революции 1979 года в Иране.
Такие поддерживаемые государством собрания проходят во многих мечетях, а также на городских площадях и улицах. Но они происходят в то время, как США и Израиль призывают иранцев оставаться в своих домах и ждать "четкого сигнала", чтобы выйти на улицы и свергнуть Исламскую Республику. Со своей стороны, иранское государственное телевидение и другие государственные СМИ призывают сторонников сохранять контроль на улицах и все чаще публикуют кадры вооруженных про-государственных людей, включая женщин, с оружием.
Заместитель КСИР по культурным делам в Тегеране Рахим Надали в среду вечером на государственном телевидении заявил, что люди всех возрастов выразили готовность присоединиться к разведывательным и охранным патрулям и контрольно-пропускным пунктам. Он сказал: "Мы снизили возрастной предел до 12 лет и старше. Теперь дети в возрасте 12 или 13 лет будут участвовать в этом пространстве". По данным иранских властей, в пятницу днем по Ирану прошла серия новых воздушных налетов, поразивших гражданский ядерный объект, а также электростанции и производственные линии сталелитейных и других промышленных заводов.
Вашингтон также разместил в регионе еще тысячи солдат, сигнализируя, что попытка оккупации одного или нескольких островов на южном побережье Ирана может быть неизбежной. Иранские официальные лица пообещали жестко ответить, если это произойдет, включая удары по критической инфраструктуре по всему региону. Известная медиа-личность, связанная с КСИР, Джавад Могоеи на этой неделе выпустила видео с острова Кешм, предположив, что КСИР может запустить ракеты и дроны по иранским островам, если они будут оккупированы США.
Несмотря на потенциал дальнейшей эскалации и то, что многие районы Тегерана подверглись бомбардировкам с израильских и американских военных самолетов, город продолжает функционировать, поскольку люди пытаются поддерживать подобие нормальной жизни. Некоторые люди навещают друзей и близких в помещениях, другие выходят на дневные прогулки, чтобы сохранить рутину или тренироваться в спортзалах, которые открыты в ограниченные часы.
Еще один житель столицы, который ранее во время войны искал безопасность в одной из северных провинций Ирана, но вернулся на прошлой неделе, сказал: "Похоже, война продлится недели, если не месяцы, поэтому мы не можем позволить себе утонуть во всех тревогах и страхах, которые с ней связаны. Но вы все равно не можете не почувствовать это тонущее чувство в животе на мгновение, не зная, будете ли вы следующими, когда услышите, как над вами пролетают самолеты".
Еще одна жительница, женщина, живущая в более affluent северных районах Тегерана, где с начала войны в жилых домах были убиты несколько высокопоставленных чиновников, сказала, что чувствует себя обеспокоенной. Она сказала: "Мой ум иногда автоматически возвращается к опасению, что какой-то чиновник может жить в соседнем переулке или nearby доме, и моя семья может стать сопутствующим ущербом". Она добавила, что за последний месяц выходила из дома только три раза, чтобы купить essentials или навестить ближайших родственников.
Иранские власти заявили, что с 28 февраля в результате атак США и Израиля погибли почти 2000 человек, и пострадало большое количество жилых единиц, больниц, школ и гражданского транспорта. Ожидается, что больше предприятий откроются, когда в субботу начнется официальная рабочая неделя в стране после праздников Новруза, персидского Нового года.
Но интернет был полностью заблокирован для гражданского населения почти месяц, что является самым длительным зарегистрированным отключением в Иране. Отключение интернета мучило более 90 миллионов населения страны и еще больше сжало экономику, страдающую от уровня инфляции около 70 процентов. Государственные СМИ опубликовали кадры, на которых президент Масуд Пезешкиан лично посещает гипермаркет в Тегеране в пятницу, чтобы убедиться, что все основные товары доступны населению, и обеспечить, чтобы продавцы воздерживались от взвинчивания цен или накопления.
Правительство также продолжает выдавать небольшую денежную субсидию, которую оно начало выдавать после общенациональных протестов, первоначально вызванных экономической ситуацией в стране в январе. ООН и международные правозащитные группы заявляют, что многие тысячи протестующих были убиты государственными силами, в основном в ночи на 8 и 9 января, во время еще одного полного отключения интернета, но иранское правительство обвиняет "террористов" и "бунтовщиков", поддерживаемых США и Израилем, в беспорядках.
Иранские власти предупредили, что любой, кто выйдет на улицы в знак протеста против строя во время продолжающейся войны, будет рассматриваться как "враг". Они также объявили о множестве казней, связанных с войной и протестами, многих сотнях арестов по обвинениям в безопасности и конфискации активов, принадлежащих иранцам, признанным диссидентами внутри или за пределами страны. Судебная система Ирана в четверг объявила о конфискации активов Али Шарифи Зарчи, бывшего профессора биоинформатики и искусственного интеллекта в ведущем учреждении высшего образования Ирана, Технологическом университете Шарифа.
Власти установили, что он "превратился в анти-иранский элемент и сторонника сионистского режима", имея в виду Израиль, из-за его твитов и интервью в последние месяцы против Исламской Республики, находясь за пределами страны. Шарифи Зарчи в ответ в посте на X сказал: "Скромное имущество, которое вы конфисковали, является результатом 25 лет обучения подростков и молодежи и стремления к Ирану. Это небольшая жертва даже за одну улыбку семей детей и молодежи, которых вы несправедливо massacred во время общенациональных протестов в январе 2026, конце 2022 и начале 2023, и ноябре 2019 года".