AQSh Vakillar Palatasi Respublikachilari juma kuni Senatning hukumatning qismiy yopilishini tugatishga qaratilgan ikki partiyaviy qonun loyihasini rad etdi, bu qaror haftalardan beri maoshsiz ishlayotgan aeroport xavfsizligi xodimlarining ahvolini yanada og‘irlashtirdi. Respublikachilar rahbari Mayk Jonson ushbu loyihani "hazil" deb atadi va ular o‘zlarining Transport Xavfsizligi Boshqarmasi (TSA), Immigratsiya va Bojxona Boshqarmasi (ICE) hamda Bojxona va Chegara Qo‘riqlash (CBP) uchun to‘liq moliyalashtirish qonunini kiritishni rejalashtirayotganini aytdi.
Biroq, Demokratik Senat ozchilik rahbari Chak Shumer bunday qonun "kelishi bilanoq o‘lik" bo‘lishini ta'kidladi. Senatning kechasi ovoz berishda o‘tgan loyihasi Ichki Xavfsizlik Departamentining ko‘p qismini, jumladan TSA va AQSh Qirg‘oq Qo‘riqlash xizmatini moliyalashtirishni nazarda tutgan, lekin ICE va CBPning ayrim qismlarini istisno qilgan. Demokratlar immigratsiya amaliyotlarini o‘zgartirmasdan ushbu agentliklarni moliyalashtirishdan bosh tortmoqda.
Kongress haligacha to‘qnashuvda qolgan holda, Prezident Donald Trump juma kuni fevral o‘rtalaridan beri maoshsiz ishlagan TSA xodimlariga to‘lovni amalga oshirish uchun ijroiya buyrug‘ini imzoladi. Trump xotirasida "Amerikaning havo tizimi chegarasiga yetdi" va "bu holatlar milliy xavfsizlikni buzadigan favqulodda vaziyatni tashkil qiladi" deb e'lon qildi. Ichki Xavfsizlik kotibi Markveyn Mullin TSA xodimlarining "dushanbadan boshlab maosh ko‘rishlari mumkin"ligini aytdi.
ICE va CBP hozirgi 42 kunlik moliyalashtirish kurashining markazida turibdi, chunki Kongress Demokratlari dastlab Prezident Donald Trumpning qurolli va niqobli federal agentlarni deyarli faqat Demokratlar boshqaradigan shaharlarga ommaviy va tartibsiz joylashtirishiga javoban mablag‘larni bloklagan. ICE va CBPning tajovuzkor yondashuvi va agentlarning ko‘rilgan immuniteti fuqarolar bilan ko‘plab zo‘ravon to‘qnashuvlarga olib keldi, jumladan, yanvar oyida ICE agentlari bir necha kun ichida qurolsiz va qonuniy qurol olib yurgan ikki AQSh fuqarosini o‘ldirdi.
Demokratlar avvalroq haftalik moliyalashtirish kurashining oldini olish uchun turli agentliklarni alohida moliyalashtirishni taklif qilgan, ammo Trump Kongress Respublikachilariga bu harakatni rad etishni buyurgan. Demokratlar taktikasidan shikoyat qilishiga qaramay, Trump to‘liq moliyalashtirish talab qiladi va Respublikachilarga uning "Amerikani Saqlash Qonuni" deb nomlangan, saylovchilarga ovoz berish uchun pasport yoki tug‘ilganlik guvohnomasini ko‘rsatishni talab qiladigan munozarali yangi qonuni qabul qilinishidan oldin hech qanday qonun loyihalarini ko‘rib chiqmaslik kerakligini aytdi. Demokratlar bu tashabbusni saylovchilarni huquqsizlashtirishning arzon urinishi deb qoraladi.

Республиканцы в Палате представителей США в пятницу отклонили двухпартийный законопроект Сената, направленный на прекращение частичного закрытия правительства, которое длится несколько недель и вынуждает тысячи сотрудников аэропортовой безопасности работать без зарплаты. Спикер Палаты от республиканцев Майк Джонсон назвал этот законопроект, единогласно принятый Сенатом рано утром в пятницу, "шуткой" и заявил, что республиканцы представят собственное законодательство для полного финансирования Управления транспортной безопасности (TSA), Иммиграционной и таможенной полиции (ICE) и Таможенно-пограничной службы (CBP).
Однако лидер демократического меньшинства в Сенате Чак Шумер заявил, что такой законопроект будет "мертв с момента прибытия". Законопроект Сената, принятый в ходе редкого ночного голосования, предусматривал финансирование большей части Министерства внутренней безопасности, включая TSA и Береговую охрану США, но исключал ICE, а также части CBP. Демократы отказались финансировать эти агентства без изменений в практике иммиграционного контроля.
В условиях продолжающегося тупика в Конгрессе президент Дональд Трамп в пятницу подписал исполнительное распоряжение о выплатах сотрудникам TSA, которые работают без зарплаты с середины февраля. В меморандуме, разрешающем выплаты, Трамп заявил, что "американская система авиаперевозок достигла предела" и "определил, что эти обстоятельства составляют чрезвычайную ситуацию, подрывающую безопасность нации". Министр внутренней безопасности Маркуэйн Маллин сообщил в пятницу, что сотрудники TSA "смогут начать получать зарплату уже в понедельник".
ICE и CBP находятся в центре нынешней 42-дневной борьбы за финансирование, поскольку демократы в Конгрессе изначально заблокировали средства в ответ на массовое и хаотичное развертывание вооруженных и замаскированных федеральных агентов президентом Дональдом Трампом почти исключительно в городах, управляемых демократами. Агрессивный подход развертывания ICE и CBP в сочетании с предполагаемым иммунитетом этих агентов привел к многочисленным насильственным столкновениям с гражданами, включая убийства двух граждан США агентами ICE в январе — одного безоружного и другого, законно носившего оружие.
Ранее демократы предлагали финансировать различные агентства по отдельности, чтобы избежать затяжной борьбы за финансирование, но Трамп приказал республиканцам в Конгрессе отказаться от этого шага. Несмотря на жалобы на тактику демократов, Трамп настаивает на полном финансировании и заявил республиканцам, что никакие законопроекты не должны рассматриваться до принятия его так называемого "Закона о спасении Америки" — спорного нового законопроекта, который, как утверждают республиканцы и президент, введет "меры безопасности голосования", требуя от избирателей предъявления паспорта или свидетельства о рождении для голосования. Демократы раскритиковали эту инициативу как дешевую попытку лишить избирателей прав.