Papa Leo XIV Shanba kuni Monako Knyazligiga tashrif buyurdi va bu soliq jannati deb ataladigan davlatning badavlat aholisiga boyliklarini “qonun va adolat xizmatiga qo‘ying” degan chaqiriq bilan murojaat qildi. Papa bu tashrifda boy va kambag‘allar o‘rtasidagi keskin tafovutni tanqid qilib, boylikni adolat va tinchlik uchun ishlatishga chaqirdi.
Monako – Vatikan shahridan keyin dunyodagi ikkinchi eng kichik davlat bo‘lib, Papa Leo unga “kichiklik sovg‘asi”ni yaxshilik uchun ishlatishni maslahat berdi. Bu tashrif 1538-yilda Papa Pavel II tashrifidan keyin birinchi marta bo‘ldi. Papa Rimdan 90 daqiqalik parvozdan so‘ng Monako heliportida Knyaz Albert II va Malika Charlen tomonidan kutib olindi, kelish vaqtida uch daqiqa kechikkanligini ta’kidladi.
Saroyda Papa Albertga Vatikan mozaika studiyasi tomonidan yaratilgan va boyligidan voz kechib, kambag‘allarga yordam bergani uchun muqaddas deb topilgan Fransisk Assiziy tasvirlangan san’at asarini sovg‘a qildi. Tashrif davomida Papa mamlakatning yagona soboriga tashrif buyurdi va yaqin atrofdagi sport stadionida mass o‘tkazdi.
Qirol saroyi balkonidan fransuz tilida nutq so‘zlagan Papa Leo “kuch va hamma narsaga qodir bo‘lish mantiqi dunyoni yaralayotgan va tinchlikni xavf ostiga qo‘yayotgan” tarixiy daqiqada boylikni qonun va adolat uchun ishlatishni talab qildi. U “noo‘rin kuch konfiguratsiyalari, kambag‘al va boy, imtiyozli va rad etilgan, do‘st va dushman o‘rtasida chuqur chiziqlar yaratadigan gunoh tuzilmalari”ni qoraladi.
Monako – Katolik dinini rasmiy davlat dini sifatida saqlab qolgan kam sonli Yevropa davlatlaridan biri bo‘lib, Albert so‘nggi yillarda tobora dunyoviy bo‘lib borayotgan qit’ada katolik ta’limotini qo‘llab-quvvatlashga intilmoqda. O‘tgan yili knyaz abortni qonuniylashtirish to‘g‘risidagi qonun loyihasini bloklagan, bu harakat asosan ramziy bo‘lib, abort Fransiyada konstitutsiyaviy huquqdir. Albert Papa tashrifini katolik e’tiqodini ta’kidlash uchun foydalandi.

Папа Лев XIV посетил Княжество Монако в субботу и призвал богатых жителей этого налогового рая направить своё благосостояние на службу «закону и справедливости». В ходе визита понтифик раскритиковал углубляющийся разрыв между богатыми и бедными, подчеркнув необходимость использования богатства для установления справедливости и мира.
Монако является вторым по величине государством в мире после Ватикана, и Папа Лев призвал его использовать «дар малости» во благо. Этот визит стал первым с 1538 года, когда Монако посещал Папа Павел II. Понтифик прибыл из Рима за 90 минут и был встречен в монакском вертолётном порту князем Альбертом II и княгиней Шарлен, отметив трёхминутное опоздание.
Во дворце Папа подарил Альберту художественное произведение, созданное ватиканской мозаичной студией и изображающее Франциска Ассизского, который был канонизирован за отказ от богатства ради помощи бедным. В рамках визита Папа также посетил единственный в микрогосударстве собор и провёл мессу на близлежащем стадионе.
С балкона княжеского дворца Папа выступил с речью на французском языке, осуждая «несправедливые конфигурации власти, структуры греха, которые роют пропасти между бедными и богатыми, между привилегированными и отвергнутыми, между друзьями и врагами». Он призвал использовать богатство для закона и справедливости, «особенно в исторический момент, когда демонстрации силы и логика всемогущества ранят мир и ставят под угрозу мир».
Монако остаётся одной из немногих европейских стран, где католицизм является официальной государственной религией, и Альберт в последние годы стремится поддерживать католическую доктрину на всё более секулярном континенте. В прошлом году князь заблокировал законопроект о легализации абортов, сославшись на роль католицизма в обществе, что в основном было символическим жестом, поскольку аборты являются конституционным правом во Франции. Альберт использовал визит Папы, чтобы подчеркнуть католическую веру княжества.