Saudiya Arabistoni, Misr va Turkiya tashqi ishlar vazirlari ikki kunlik muzokaralar uchun Islomobodga kelishdi. Ular Pokiston tashqi ishlar vaziri Ishoq Dor bilan birgalikda AQSh va Isroilning Eron ustidan boshlagan urushini de-eskalatsiya qilish yo‘llarini muhokama qilmoqda. Bu yig‘ilish mintaqaviy tinchlik uchun muhim bosqich hisoblanadi, chunki Pokiston ikki tomon o‘rtasida vositachilik rolini o‘ynab kelmoqda.
Pokiston tashqi ishlar vaziri Ishoq Dor shanba kuni kechqurun Eron hukumati Pokiston bayrog‘i ostidagi “20 ta ko‘proq kemaga” yoki kuniga ikki kemaga Xurmuz bo‘g‘ozi orqali o‘tishga ruxsat berganini e’lon qildi. Bu harakat mojaro davrida dengiz transporti xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan. Shuningdek, Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif shanba kuni Eron Prezidenti Masud Pezeshkian bilan bir soatdan ortiq davom etgan telefon suhbatini o‘tkazganini aytdi, bu Islomoboddagi muzokaralarga tayyorgarlikning bir qismi edi.
Al Jazeera muxbiri Kamal Kayder Islomoboddan xabar berar ekan, Pokiston AQSh va Eron o‘rtasida “asosiy vositachi” sifatida harakat qilib, ikki tomon o‘rtasida xabarlarni uzatayotganini ta’kidladi. U: “Islomoboddagi yig‘ilish, ko‘pchilikning aytishicha, murakkab jarayonning boshlanishi bo‘lib, unda yagona amaliy variant: diplomatiya va muloqot mavjud”, deb qo‘shimcha qildi. Biroq, u bu jarayonning qiyinligini, chunki mojaro kuchayib borayotgani va barchaning Islomoboddan chiqadigan kelishuvga qarashini aytdi.
Eron Prezidenti Pezeshkian Pokistonning sa’y-harakatlarini maqtadi va uning idorasi aytishicha, u “Islom respublikasiga qarshi tajovuzni to‘xtatish uchun vositachilik harakatlari uchun Pokistonga minnatdorchilik bildirdi”. Pokiston va Eron o‘rtasida yaqindan aloqalar mavjud, shu bilan birga Sharif va armiya boshlig‘i Asim Munir AQSh Prezidenti Donald Tramp bilan shaxsiy munosabatlar o‘rnatgan. Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxan Vadeful juma kuni “juda tez orada” Pokistonda to‘g‘ridan-to‘g‘ri AQSh-Eron uchrashuvi bo‘lishini kutayotganini aytdi, ambu manbasini ochiqlamadi.
Mojaroning kengayish xavfi shanba kuni yanada oshdi, chunki Yamandagi Eron bilan bog‘langan Husiylar isyonchilari mojaro boshlanganidan beri Isroilga birinchi hujumlarini amalga oshirdi. Bu voqea AQShning minglab qo‘shimcha kuchlarining birinchi kontingenti juma kuni amfibiya hujum kemasida Yaqin Sharqqa yetib kelganidan keyin sodir bo‘ldi, bu mintaqadagi keskinlikni yanada oshirishi mumkin.

Министры иностранных дел Саудовской Аравии, Египта и Турции прибыли в Исламабад для двухдневных переговоров с пакистанским коллегой Исхаком Даром. Они обсуждают пути деэскалации войны, которую США и Израиль ведут против Ирана. Эта встреча рассматривается как критический шаг к региональному миру, поскольку Пакистан выступает ключевым посредником между двумя сторонами, передавая сообщения в рамках усилий по урегулированию.
Министр иностранных дел Пакистана Исхак Дар поздно вечером в субботу объявил, что иранские власти разрешили «еще 20 судам» под пакистанским флагом, или двум судам в день, проходить через Ормузский пролив. Этот шаг направлен на обеспечение безопасности морского транспорта в условиях конфликта. Кроме того, премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф в субботе заявил, что провел «подробный телефонный разговор с моим братом президентом Ирана Масудом Пезешкианом продолжительностью более часа», что является частью подготовки к исламабадским переговорам.
Корреспондент Al Jazeera Камаль Кайдер, сообщая из Исламабада, отметил, что Пакистан действует как «ключевой посредник» между США и Ираном, передавая сообщения между сторонами. Он добавил: «Собрание в Исламабаде, как говорят многие, — это начало критического процесса, который включает единственный жизнеспособный вариант: дипломатию и диалог». Однако он подчеркнул сложность процесса из-за эскалации конфликта, указав, что все взгляды будут прикованы к Исламабаду в ожидании консенсуса, который может быть достигнут.
Президент Ирана Пезешкиан высоко оценил усилия Пакистана и, согласно его офису, «поблагодарил Пакистан за посреднические усилия по прекращению агрессии против Исламской Республики». Пакистан имеет давние связи с Тегераном и тесные контакты в Персидском заливе, в то время как Шариф и начальник армии фельдмаршал Асим Мунир установили личные отношения с президентом США Дональдом Трампом. Министр иностранных дел Германии Йохан Вадефуль ранее в пятницу заявил, что ожидает прямую встречу США и Ирана в Пакистане «очень скоро», не раскрывая свой источник.
Риск расширения иранского конфликта возрос в субботу, когда йеменские повстанцы-хуситы, связанные с Ираном, совершили свои первые атаки на Израиль с начала конфликта. Это произошло после прибытия в пятницу первого контингента тысяч дополнительных американских войск на десантном корабле на Ближний Восток, что может усугубить напряженность в регионе.