Isroil Premer-ligasining Hapoel Xadera klubi futbolchisi Menashe Zalka, Isroil armiyasining parashyutchi brigadasida zaxira askar sifatida xizmat qiladi. Uning janubiy Livandagi harbiy operatsiyada ishtirok etayotgani, mashinadan otash ochayotgani va granota otayotgani ijtimoiy tarmoqlarga yuklangan videoda ko‘rsatilgan. Bu video Al Jazeera tomonidan tasdiqlangan va Isroilning 14-kanali tomonidan eʼlon qilingan.
Falastin futbol rasmiysi Susan Shalabi Zalkaning harbiy harakatlarda ishtirokini “qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi. U X (sobiq Twitter)da yozgan postida: “Isroilning 14-kanali Hapoel Xaderaning otash ochishga tayyor kapitanini, Menashe Zalkani, janubiy Livanda granota otayotgani va atrofga o‘q uzayotgani bilan nishonlaydi”, deb taʼkidladi. Bu voqea futbol muxlislari va mutaxassislarining FIFAga Isroil Futbol Assotsiatsiyasini (IFA) taqiqlash chaqiriqlarini yana kuchaytirdi.
FIFAning intizom qo‘mitasi 19-mart kuni IFAni “ko‘p qirrali” kamsitishga qarshi majburiyatlarni buzgani uchun aybladi va 150 ming Shveytsariya frankiga jarima solindi, ammo Falastin Futbol Assotsiatsiyasi (PFA) va huquq himoyachilarining iltimoslariga qaramay, Isroil tashkilotini suspenziya qilmadi. 2024-yil oktyabr oyida PFA IFAdan kamsitish haqidagi daʼvolarni FIFAga bildirgan edi, ammo tergov boshlanganiga qaramay, Isroil tashkiloti taqiqlanmadi.
Futbol muxlislari va bir qator mutaxassislar FIFA va Yevropa futbol tashkiloti UEFAga ikkiyuzlamachilikda ayb qo‘yishmoqda, chunki ular Isroilni G‘azodagi genotsidal urushiga qaramay, hech qanday chora ko‘rmayapti, ammo 2022-yilda Moskvaning Ukrainaga bostirib kirishidan keyin Rossiyani darhol sanksiyalagan edilar. Futbol yozuvchisi Leyla Hamed: “FIFA Isroil futbolchilarining urush jinoyatlarida ishtirok etishidan xabardor – ammo hech narsa qilmayapti”, deb taʼkidladi va qo‘shimcha qildi: “Dam olish kunlarida to‘p tepish, ish kunlarida vahshiylik qilish.”
Isroilning G‘azo sektoridagi havo hujumlari va yer hujumlari davom etmoqda, Birlashgan Qo‘shma Shtatlar vositachiligidagi “otashkes”ga qaramay, qamal qilingan hududdagi falastinliklarga qarshi genotsidal urush olib borilmoqda. Band qilingan G‘arbiy Sohildagi falastinliklar ham zo‘ravonlik to‘lqiniga duch kelishmoqda, band qilingan hududlardagi ko‘chmanchilarning hujumlariga duchor bo‘lishmoqda. Bu Isroilning Livanga bostirib kirishi va AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi fonida sodir bo‘lmoqda.

Израильский футболист Менаше Залка, выступающий за клуб «Хапоэль Хадера» в Премьер-лиге Израиля, был заснят на видео, участвующим в военной операции в Южном Ливане. В ролике, опубликованном израильским каналом 14 и верифицированном Al Jazeera, Залка в форме израильской армии стреляет из пулемёта и бросает гранату. По данным израильских СМИ, 35-летний футболист служит резервистом в парашютно-десантной бригаде армии.
Вице-президент Палестинской футбольной ассоциации (ПФА) Сусан Шалаби назвала участие Залки в военных действиях «неприемлемым». В публикации на X она написала: «Израильский канал 14 празднует, как капитан „Хапоэль Хадеры“ Менаше Залка бросает гранату и стреляет вокруг в Южном Ливане». Этот инцидент вызвал новые призывы от футбольных чиновников и болельщиков к ФИФА запретить Израильскую футбольную ассоциацию (ИФА), которая недавно была оштрафована мировым футбольным органом на 150 000 швейцарских франков (189 000 долларов).
Дисциплинарный комитет ФИФА 19 марта признал ИФА виновной в «множественных нарушениях» антидискриминационных обязательств, но, несмотря на запросы ПФА и правозащитных групп, не приостановил её деятельность. В октябре 2024 года ПФА сообщила ФИФА о предполагаемой дискриминации со стороны ИФА, что привело к расследованию, но без санкций против израильской ассоциации. В решении комитета перечислены несколько инцидентов расизма в израильском футболе.
Болельщики и эксперты обвиняют ФИФА и УЕФА в двойных стандартах, поскольку они не принимают мер против Израиля, несмотря на его геноцидальную войну в Газе, в то время как быстро ввели санкции против России после вторжения Москвы в Украину в 2022 году. Футбольный обозреватель Лейла Хамед заявила: «ФИФА знает об участии израильских игроков в военных преступлениях – но ничего не делает», добавив: «По выходным пинают мяч, в будни совершают зверства».
Израильские авиаудары и наземные атаки продолжаются по всему сектору Газа, согласно палестинским официальным лицам, на фоне продолжающейся геноцидальной войны против палестинцев в осаждённой территории, несмотря на «перемирие», якобы достигнутое при посредничестве Соединённых Штатов. Палестинцы на оккупированном Западном берегу также сталкиваются с волной насилия, включая атаки поселенцев. Это происходит на фоне вторжения Израиля в Ливан и войны США и Израиля против Ирана.