Fransiya politsiyasi Parijdagi Bank of America binosiga rejalashtirilgan portlash hujumini bartaraf etgani haqida xabar berdi. Hujum rejasi amalga oshirilishidan oldin to‘xtatilgan bo‘lib, hujumga tayyorgarlik ko‘rayotgan ikki kishidan biri qo‘lga olingan, ikkinchisi esa qochib ketgan.
Fransiya rasmiylari yakshanba kuni yana ikkita shubhali shaxsni qo‘lga olishganini e’lon qildi. Bundan bir kun oldin, binoning tashqarisida portlovchi qurilma joylashtirishga urinish sodir bo‘lganidan so‘ng bir kishi hibsga olingan edi. Prokurorlar tomonidan birinchi hibsga olingan shaxsning qamoq muddati uzaytirilgani ma’lum qilindi.
Voqea mahalliy vaqt bilan soat 3:30 atrofida, Parijning ramziy Champs-Elysees ko‘chasidan bir necha ko‘cha naridagi Bank of America binosi tashqarisida sodir bo‘lgan. Politsiya xodimlari bank yaqinida sumka ko‘tarayotgan ikki erkakni ko‘rib qolishgan. Ulardan biri portlovchi qurilmani joylashtirgan va uni yoqish arafasida bo‘lganida qo‘lga olingan, uning sherigi esa qochib ketgan.
Dastlabki tekshiruvlar shuni ko‘rsatdiki, qurilmada taxminan 650 gramm portlovchi modda mavjud bo‘lgan. Qurilma to‘liq kriminalistik tahlil uchun laboratoriyaga olib ketilgan. Fransiyaning milliy terrorizmga qarshi prokuraturasi (PNAT) tergov boshlaganini ma’lum qildi, bu tergov terrorizm bilan bog‘liq jinoyatlar, shu jumladan olov yoki xavfli vositalar orqali zarar yetkazishga urinish, portlovchi qurilma yasash va uni tayyorlash uchun saqlash va tashish, shuningdek, terroristik jinoiy birlashmada ishtirok etishni o‘z ichiga oladi.
Ichki ishlar vaziri Laurent Nunez X ijtimoiy tarmog‘ida bergan bayonotida: “Parij politsiyasining tezkor aralashuvi tufayli Parijda kechasi sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan terroristik tabiatdagi zo‘ravonlik harakati bartaraf etildi. Hushyorlik juda yuqori darajada saqlanmoqda. Men xavfsizlik va razvedka kuchlarining barcha a’zolarini maqtayman, ular hozirgi xalqaro kontekstda mening vakolatlarim ostida to‘liq safarbar qilingan.”
Fransuz Axborot Agentligi (AFP) noma’lum politsiya manbasiga tayanib, birinchi hibsga olingan shaxs Snapchat ijtimoiy tarmog‘i orqali yollanganligini va portlashni amalga oshirish uchun 600 evro (taxminan 692 dollar) olishi kerak bo‘lganini xabar qildi. Bank of America vakili AFPga vaziyatdan xabardor ekanliklarini va fransuz rasmiylari bilan aloqada ekanliklarini aytdi.
Fransiya rasmiylari o‘tgan oyda AQSh-Isroilning Eron ustiga zarbalari boshlanganidan beri AQSh manfaatlari va yahudiy jamoasi bilan bog‘liq muassasalar va ob’ektlar atrofida xavfsizlik choralarini kuchaytirgan. Shuningdek, ba’zi surgundagi eron muxolifat arboblarining shaxsiy himoyasi ham oshirilgan.

Французская полиция сообщила о предотвращении запланированного взрыва в здании Bank of America в Париже. План нападения был сорван до его осуществления, при этом один из двух подозреваемых, готовивших атаку, был задержан, а второй скрылся с места происшествия.
Французские власти объявили в воскресенье о задержании еще двух подозреваемых. За день до этого, после попытки установить взрывное устройство снаружи здания, был арестован один человек. Прокуроры сообщили, что срок содержания под стражей первого задержанного был продлен.
Инцидент произошел около 3:30 по местному времени у здания Bank of America, всего в нескольких улицах от знаменитых Елисейских полей в Париже. Полицейские заметили двух мужчин возле банка, несущих сумку. Один из них, как сообщается, только что установил устройство, состоящее из системы зажигания и контейнера с жидкостью, предположительно топливом, и собирался его поджечь, когда был задержан. Его сообщник скрылся.
Предварительная оценка также выявила около 650 граммов взрывчатого порошка в устройстве. Объект был отправлен в криминалистическую лабораторию для полного анализа. Национальная прокуратура Франции по борьбе с терроризмом (PNAT) сообщила агентству Associated Press, что начала расследование предполагаемых преступлений, связанных с терроризмом.
К ним относятся попытка причинения ущерба огнем или опасными средствами, изготовление зажигательного или взрывного устройства, хранение и транспортировка таких устройств с целью подготовки опасного ущерба, а также участие в террористическом преступном сообществе.
Министр внутренних дел Лоран Нуньес заявил в заявлении на X: «Благодаря быстрому вмешательству подразделения префектуры полиции Парижа удалось предотвратить акт насилия террористического характера, который мог произойти ночью в Париже. Бдительность остается на очень высоком уровне. Я приветствую все силы безопасности и разведки, полностью мобилизованные под моим руководством в текущем международном контексте».
AFP со ссылкой на неназванный полицейский источник сообщило, что первый задержанный подозреваемый был завербован через приложение Snapchat для проведения взрыва в обмен на 600 евро (примерно 692 доллара). Представитель Bank of America сообщил AFP, что они осведомлены о ситуации и поддерживают связь с французскими властями.
Французские власти усилили меры безопасности вокруг учреждений и объектов, связанных с интересами США и еврейской общиной, после начала ударов США и Израиля по Ирану в прошлом месяце. Также была усилена личная защита некоторых находящихся в изгнании иранских оппозиционных деятелей.