Livanning turli shaharlaridagi cherkovlarda xristianlar Palma yakshanbasi bayramini nishonlashdi, ammo Isroil va Hizbulloh o'rtasidagi keskinlashayotgan mojaro bayramga qorong'u soyasini tashladi. Bayram marosimlari mamlakatning janubiy qismidagi Tir shahrida ham, poytaxt Bayrutning janubiy chekkalarida ham o'tkazildi, garchi bu hududlar Isroilning evakuatsiya buyrug'i va doimiy havo hujumlari tufayli deyarli bo'shashgan bo'lsa ham.
Cherkovlarga to'plangan ibodatchilar tinchlik uchun duo qilishdi, shu bilan birga Livandagi mazhabiy keskinliklar tarixi – 1975-1990 yillardagi fuqarolar urushi davridagi xristian va musulmonlar o'rtasidagi nizolar – hozirgi vaziyatning muhim fonini tashkil qilmoqda. Bayrutdagi 20 yoshli universitet talabasi Mahia Jamusning so'zlariga ko'ra, "Bu yerda hozircha bombardimon qilinmayapti, lekin hech kim bu mojarodan xavfsiz emas – na xristianlar, na boshqalar. Hech kim uning ogibatlaridan qutula olmaydi".
Tir shahrida ko'pchilik aholi Isroilning evakuatsiya talablariga qaramay o'z joylarida qolishgan, xristianlar esa atrofidagi vayronagarchiliklar davomida o'z muqaddas an'analarini saqlab qolish orqali tasalli topmoqda. 41 yoshli Roseth Katra asrlar davomida mavjud bo'lgan tosh cherkovdan gapirib, "Urushlar, fojialar va atrofimizdagi vayronagarchiliklar davomida biz o'z yerimizda qolmoqdamiz. Bugun Palma yakshanbasi va biz bayram qilmoqdamiz", dedi.
Livan Sog'liqni saqlash vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, Isroil hujumlari natijasida 2-martdan buyon kamida 1,238 kishi halok bo'lgan va 3,500 dan ortiq kishi yaralangan, mintaqaviy mojaro esa ikkinchi oyiga kirgan. Isroil qo'shinlari Litani daryosi tomon ilgarilab yer operatsiyasini boshlagan, Hizbulloh esa so'nggi 24 soat ichida Isroil kuchlariga qarshi o'nlab operatsiyalarni amalga oshirganini da'vo qilmoqda.

В церквях по всему Ливану христиане отмечали Вербное воскресенье, но эскалация конфликта между Израилем и «Хезболлой» омрачила праздничные торжества. Богослужения прошли как в южном городе Тир, так и в южных пригородах Бейрута, хотя эти районы практически обезлюдели из-за израильских приказов об эвакуации и продолжающихся авиаударов.
Верующие молились о мире, при этом исторический контекст межконфессиональной напряжённости в Ливане – гражданская война 1975–1990 годов между христианами и мусульманами – оставался болезненным фоном. Как отметила 20-летняя студентка университета в Бейруте Махия Джамус, «Сейчас здесь нет бомбёжек, но никто не защищён от этого – ни христиане, ни кто-либо другой. Никто не избавлен от последствий».
В Тире, где многие жители остались, несмотря на израильские приказы об эвакуации, христиане искали утешение в сохранении своих священных традиций среди окружающих разрушений. 41-летняя Розет Катра, выступая из древней каменной церкви, заявила: «Среди войн, трагедий и разрушений, происходящих вокруг, мы остаёмся на своей земле. Сегодня Вербное воскресенье, и мы празднуем».
По данным Министерства здравоохранения Ливана, в результате израильских атак с 2 марта погибли по меньшей мере 1 238 человек и более 3 500 получили ранения, региональный конфликт расширяется и вступает во второй месяц. Израильские войска начали наземную операцию, продвигаясь к реке Литани, а «Хезболла» заявила о десятках операций против израильских сил за последние 24 часа.