Sudanning Janubiy Kordofan viloyatidagi Dilling shahrida paramilitar kuchlar tomonidan amalga oshirilgan hujum natijasida kamida 14 kishi, jumladan besh nafar bola va ikki ayol halok bo‘ldi. Sudan Shifokorlar Tarmog‘i ma’lumotlariga ko‘ra, Tezkor Qo‘llab-quvvatlovchi Kuchlar (RSF) va ularning Sudan Xalq Ozodlik Harakati–Shimoliy guruhidagi ittifoqchilari bir necha soat davomida turar-joy hududlarini artilleriya o‘qlari bilan bombardimon qilgan, natijada yana 23 kishi, shu jumladan ettita bola yaralangan.
Sudan armiyasi bu yil RSF tomonidan Dilling shahrini qamal qilish va ta’minotni uzib qo‘yishga qarshi kurashganini e’lon qildi. Biroq, hujum viloyat poytaxtiga qarshi amalga oshirilgan bo‘lib, harbiylar uni daf etganini da’vo qilmoqda. Bu voqea mintaqadagi mojaroning yanada kengayishi va tinch aholi uchun xavfni oshirishidan dalolat beradi.
Shifokorlar guruhi bu hodisani Darfur viloyatidagi el-Fasher shahrida sodir bo‘lgan vaziyatga o‘xshatib, “fojiali stsenariy” haqida ogohlantirdi. RSF o‘tgan oktabr oyida el-Fasherga bostirib kirgan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti ekspertlari esa bu hujumni “genotsid belgilari”ga ega deb ta’riflagan. BMTning Inson Huquqlari Boshqarmasi hisobotiga ko‘ra, el-Fasherda uch kun ichida 6000 dan ortiq odam RSF tomonidan “shov-shuvli va vahshiylik bilan” o‘ldirilgan.
Sudan armiyasi va RSF o‘rtasidagi urush 2023-yil aprel oyining o‘rtalarida boshlangan va bu dunyodagi eng tez rivojlanayotgan insonparvarlik inqirozlaridan biriga aylangan. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, urush davomida 40 000 dan ortiq odam halok bo‘lgan, 12 milliondan ortiq kishi uylaridan quvilgan va 33 milliondan ortiq odam insonparvarlik yordamiga muhtoj. Yordam tashkilotlari haqiqiy halok bo‘lganlar soni ancha yuqori bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Ikkala tomon ham urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlarda ayblanmoqda, bu Xalqaro Jinoyat Sudida tergov qilinmoqda. So‘nggi paytlarda janglar Darfur va Kordofan mintaqalarida, asosan dronlar yordamida amalga oshirilayotgan o‘limga olib keladigan hujumlar bilan davom etmoqda. BMT Inson Huquqlari Boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil mart oyining o‘rtalariga qadar dron hujumlarida 500 dan ortiq tinch aholi halok bo‘lgan.

Атака суданских парамилитарных формирований в провинции Южный Кордофан привела к гибели по меньшей мере 14 человек, включая пятерых детей и двух женщин, согласно данным медицинской группы. Сеть врачей Судана сообщила, что Силы быстрой поддержки (RSF) и их союзники из Движения народного освобождения Судана–Север обстреляли жилые районы города Дилленг в ходе атаки, длившейся несколько часов, в результате чего еще 23 человека, в том числе семеро детей, получили ранения.
Суданская армия, которая в этом году прорвала осаду города Дилленг со стороны RSF, приведшую к перебоям в поставках и частым обстрелам, заявила, что отразила атаку на столицу провинции Южный Кордофан. Однако этот инцидент подчеркивает эскалацию конфликта в регионе и растущие риски для гражданского населения, что вызывает серьезную озабоченность у международных наблюдателей.
Группа врачей предупредила о возможном «катастрофическом сценарии», аналогичном тому, что произошел в городе эль-Фашер в Дарфуре. RSF вторглись в этот район в октябре, и эксперты, назначенные Организацией Объединенных Наций, заявили, что эта атака имела «признаки геноцида». Согласно отчету Управления ООН по правам человека, более 6000 человек были убиты за три дня в эль-Фашере, когда RSF развязали «волну интенсивного насилия… шокирующего по своим масштабам и жестокости».
Война между суданской армией и RSF вспыхнула в середине апреля 2023 года, развязав волну насилия, которая привела к одному из самых быстрорастущих гуманитарных кризисов в мире, созданных человеком. Более 12 миллионов человек были вынуждены покинуть свои дома, а более 33 миллионов нуждаются в гуманитарной помощи. По данным ООН, за последние три года погибло более 40 000 человек, хотя правозащитные группы утверждают, что реальное число жертв может быть во много раз выше.
Обе стороны обвиняются в военных преступлениях и преступлениях против человечности, которые расследуются Международным уголовным судом. В последнее время боевые действия сосредоточены в Дарфуре и регионе Кордофан, где ежедневно сообщается о смертельных атаках, в основном с использованием дронов. Управление ООН по правам человека заявило, что с начала года до середины марта более 500 гражданских лиц погибли в результате ударов дронов.