Jahon Savdo Tashkiloti (JST) Kamerun poytahti Yaundeda bo‘lib o‘tgan to‘rt kunlik keskin muzokaralar natijasida xalqaro onlayn savdo solig‘i bo‘yicha kelishuvga erisha olmadi. Muzokaralar 166 mamlakat vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tdi, ammo hech qanday muhim shartnoma imzolanmadi.
JST Bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala “Biz qattiq ishladik”, deb ta’kidladi va AQSh va Braziliya, xususan, chegara bo‘ylab onlayn buyurtmalarga soliq solish to‘g‘risidagi kelishuvdagi farqlarni hal qilish uchun “ko‘proq vaqtga muhtoj”. Braziliya qishloq xo‘jaligi bo‘yicha alohida munozaradan kelib chiqqan muammolar tufayli e-savdo rezolyutsiyasiga e’tiroz bildirdi.
AQSh bunday operatsiyalar uchun soliq moratoriyasini doimiy ravishda uzaytirishni talab qilgan bo‘lsa, Braziliya bu kelishuv yana to‘rt yil davom etishi kerakligini ta’kidladi. AQSh rasmiysi “Bu AQSh Braziliyaga qarshi emas. Bu Braziliya va Turkiya 164 a’zoga qarshi”, dedi. Braziliya esa Vashingtondan “osmonni xohlayotganini” da’vo qildi.
JST kelishuvga erisha olmasligi tufayli uzoq davom etayotgan inqirozni boshdan kechirmoqda, bu uning dolzarbligi haqida savollar tug‘diradi. Muzokaralar may oyigacha Jenevadagi shtab-kvartirasida davom etadi. Xalqaro Savdo Palatasi Bosh kotibi Jon Denton “global iqtisodiyotda haqiqiy qiyinchiliklar paytida bu juda tashvishli”, deb e’tiroz bildirdi.

Переговоры Всемирной торговой организации (ВТО) в столице Камеруна Яунде завершились без заключения соглашения по налогообложению международной электронной коммерции после четырёх дней напряжённых дискуссий. Встреча с участием представителей около 166 стран не привела к подписанию каких-либо значимых сделок, что подчеркивает глубокий кризис в организации.
Генеральный директор ВТО Нгози Оконджо-Ивеала заявила, что стороны «усердно работали», но США и Бразилии, в частности, «требуется больше времени» для урегулирования разногласий по соглашению о взимании сборов с трансграничных онлайн-заказов. Бразилия заблокировала резолюцию по электронной коммерции в знак протеста против проблем, связанных с отдельными дебатами по сельскому хозяйству.
США добивались постоянного продления моратория на налоги в таких операциях, в то время как Бразилия настаивала на соглашении сроком всего на четыре года. Американский чиновник охарактеризовал дискуссии как «не США против Бразилии, а Бразилия и Турция против 164 членов», тогда как Бразилиа обвинила Вашингтон в том, что он «хочет небес».
ВТО переживает затяжной кризис из-за повторяющихся неудач в достижении консенсуса, что ставит под сомнение её дальнейшую актуальность. Переговоры будут продолжены в штаб-квартире в Женеве как минимум до мая. Экономисты и бизнес-лидеры выразили недовольство тупиковой ситуацией, причём генеральный секретарь Международной торговой палаты Джон Дентон назвал её «особенно тревожной в период реального напряжения в глобальной экономике».